Soru - İşveren Tespit Öneri Defterini Vermez İse... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İşveren Tespit Öneri Defterini Vermez İse...

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sunumları' kısmında fizikadam tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fizikadam

  fizikadam TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar İş güvenliği uzmanı olarak baktığım bir firmada tespit öneri defterine yazmam gereken uygunsuzluklar olmasına rağmen işveren defteri sana veremem diyor. Deftere tek bir kelime dahi yazmama müsaade etmiyor. Defteri almak için denemediğim yol kalmadı. Ne yapmam gerekiyor??


   
 2. barann

  barann TÜİSAG Üyesi

  Slm arkadasim isverenin tespit ve oneri defterini vermemesi yada kaybetmesi durumunda t.o.d. benzeyen bir asil biri kopya yani karbonlu tutanaklar var .ona notunu yazarsin kopyasini isverene aslinida kendine alirsin.

   
  Last edited by a moderator: 13 Ocak 2016
 3. fizikadam

  fizikadam TÜİSAG Üyesi

  Bu karbonlu tutanak kağıdı noterden onaylı olması gerekir mi? Sonuçta tespit öneri defterinin yerini tutmamaktadır. Elinizde örnek varsa paylaşabilirmisiniz?

     

   
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Kıymetlimissss :) komik ötesi. Valla, yapacak bir şey yok. Bakanlığa şikayet edebilirsiniz, mail atıp bununla yetinebilirsiniz. Şunları da iletin patrona bunun iş güvenliği kanunu madde 26/1-n ' e göre çalışan sayısına ve tehlike sınıfına göre en az 1301; en çok 3905 Tl cezası var ve de devam eden her ay için bu ceza. Bunun meali gelen müfettiş acemi ve idealist ise ve de bu verdiğim ceza maddesine hakim ise atıyorum sizin işletme 2014' ten itibaren isg hizmetlerini alma/yapma yükümlüsü ise, 2016 dan 2014' e kadar her ay için bu cezayı uygulayabilir. Akabinde patron parayı ödedikten sonra idare mahkemesine dava açabilir. Kuvvetle muhtemel kaybeder. Bu düşük bir ihtimal ama böyle bir şey yapabilirler. Yüksek ihtimalle tek ceza keser yalnız bu defterin boş oluşunun müfettişte uyandıracağı intiba "bu işyerinde iş güvenliği de boş/hiç bir şey yapılmıyor" olacaktır. Bundan dolayı da gelen müfettiş artık her şeye şüpheci yaklaşacaktır. Tabi bu dediklerim müfettiş gelirse olacak şeyler.
  İşin cezası bir kenara da hakikaten çok komik ya. Peki onaylı defteri onaylatmış mı bari. Hangi iş güvenliği uzmanına ve işyeri hekimine imzalatmış.
  Şunu da not edeyim şu ana kadar gelen tüm müfetişlerin ilk istediği sözleşmeler, onaylı defter, kurul defteri, risk analizleri diye gidiyor. Yani denetlemede ceza yememe şansı yok.

   
  Last edited: 13 Ocak 2016
 5. fizikadam

  fizikadam TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanları işverene bağlı ve bağımlı olduğu sürece yani paramızı dahi işverenden aldığımız sürece yaptığımız tüm uğraşlarda bir yere kadar oluyor. Gerisi işverenin yapmasına kalıyor.

     

   
 6. kaplanismail

  kaplanismail TÜİSAG Üyesi

  Yapabileceğin en güzel şey bakanlığı aramak olur..

   
 7. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  "eğer müfettiş gelirse"
  kilit cümle bu.

  Daha geçen mesleğimi kendimi tanıtarak, gerekli tüm bilgileri vererek bakanlığa tanıdığım bir iş yeri hakkında şikayet açtım. İçeriği "sigortasız işçiLER çalıştırmak üzerine idi." Bir buçuk ay oldu, ilgili iş yerine ne gelen var ne giden.

  Klasik ortadoğu ülkesi türkiye işte. Boşa uğraşıyoruz.
   
  omark bu yazıya teşekkür etti.
 8. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Yazınız çok açıklayıcı ve anlaşılır olmuş fakat kurul defteri diye bir ibare kullanmışsınız bunun defter olma zorunluluğu yoktur. Tutanak şeklinde tanzim edilebilir. İlgili Yönetmelikte de atıf yapılmıştır. Saygılarımla.   
 9. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Üyesi

  Çalışma usulleri

  MADDE 9 –(1)
  e) Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır. İmza altına alınan kararlar herhangi bir işleme gerek kalmaksızın işverene bildirilmiş sayılır. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır.

     

   
 10. Berken

  Berken TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşım,
  bu defter konusuna fazla kafayı takmayın.yazmam gereken uygunsuzluklar diyorsun.yazmakla sorun çözülmez.hadi yazdın diyelim.daha sonra ne yapacaksın.uzmanlığını yapma konusunda engellenmiyorsan belgeli olarak kaydını tutarak çalışmanı yapabiliyorsan bence soorun yok.defter günlük değil,seyir defteri de değil.hizmet verebilmek önemli olan icra edemiyorsan ya işi bırakırsın ya da şikayet edersin.bunlar şahsi yorumlarımdır.öneri değildir :)   
 11. ayşe y.

  ayşe y. TÜİSAG Üyesi

  niye hemen işi bırakıyormuşuz canım? hem bir değil bir sürü eksiklik var. bu eksiklik mesela kaynak yapılarak çözülecekse biz mi kalkıp kaynak yapalım bir ortam ölçümü yapılacaksa onu da biz yapalım. zaten şu anki OSGB zihniyetinde paket program sunuluyor; benden ilkyardımcı belgesi için halledersin diyen var, sınavı sağlık bakanlığı nasıl halledeyim?hijyen eğitimi alması gereken firmalarım var sen halledersin diyorlar,her şeye herkese nasıl yeteyim? tabii ki de yazacağız herkeste imzalayacak, ki bu durum bile kurtarmıyorken yarın bir gün bir şey oldu işveren bana demedi dedi bu durumda ne yapacağız?   
  fizikadam bu yazıya teşekkür etti.
 12. Sümeyye..

  Sümeyye.. Guest

  Kesinlikle öyle.. aynı şikayeti bende yaptım ancak 2 ay oldu gelen giden yok!

   
  fizikadam bu yazıya teşekkür etti.
 13. fizikadam

  fizikadam TÜİSAG Üyesi

  Ayşe Hanım size katılıyorum. Görevimiz haricinde her şeyden sorumlu tutuluyoruz. Ama yazma yada bildirim konusuna gelince engelle karşılaşıyoruz.
   
  ayşe y. bu yazıya teşekkür etti.
 14. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  KİLİT CÜMLE BU
  "Klasik ortadoğu ülkesi türkiye işte. Boşa uğraşıyoruz"

   
  NUROL bu yazıya teşekkür etti.
 15. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  bu tespit öneri defteri yerine firmaların kurumsal posta adresleri kep üzerine e imza ile gönderilen maillerde bakanlıkça defterdeki gibi geçerli olsa güzel olurdu. Sadece defter bence yeterli değil   
 16. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  sayın arkadaşım. Eğer işveren zorluk çıkartıyor ise :) basitce sözleşmeni sonlandır. ha yok devam etcem diyorsan whats app dan yada email yolu ile çek resimleri bilgileri uyarıları gönder. yasada buda var. Elektronik ortamda da gönderebilirsin. özellikle outlook gibi ileti okundu alındı gibi programları seçersen daha iyi olur. Kafana takma :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica