Duyuru : İşveren / İşveren Vekili Atamaları Hakkında - İsg Katip Duyurusu 30.06.2020

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Elliden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesi için İSG-Katip sistemi üzerinden yapılacak görevlendirme adımları ekli kılavuzda yer almaktadır. Kullanıcının görevlendirmeyi yapabilmesi için SGK sisteminde işveren, işveren vekili ya da yönetici olarak tanımlanmış olması gerekmektedir. Eğer ilgili tanım yapılmamışsa işyerinin bağlı olduğu SGK il müdürlüğü ile iletişime geçilmesi tavsiye olunur.

İşveren işveren vekili isg katip görevlendirme kılavuzu ekte yer almaktadır.

Kaynak: İSG-katip

Ekli dosyalar

• işveren işveren vekili isg katip görevlendirme kılavuzu.pdf
    678 KB · Görüntüleme: 181

trcantr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
demek ki yasa yine ertelenmiş.

MerveAydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Forumda meslek kısmına B adayı ve İşveren Vekili seçenekleri eklenebilir mi?

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Duyuruda işveren veya vekilinin taahhütte bulunması açıklanırken eğitim alma koşulundan bahsetmemiş. Yönetmelikte eğitim şartı var diyebilirsiniz ancak aynı zamanda 10 personele kadar şartı da vardı. Benim duyurudan çıkardığım eğitime gerek kalmadan işveren veya vekili taahhütte bulunabilir. Yine isg hizmetlerini ( eğitim, risk analizi, işe giriş ve periyodik muayene) dışarıdan alabilir. Uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu tamamen ortadan kaldırıldı diye düşünüyorum, daha doğrusu bahsi geçen işverenlerin tercihime bırakıldı. Bu konuda bakanlık ile görüşen oldu mu?

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim şartı yönetmelikte değil, direk olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili 6. Maddesi'nde yer almaktadır.

MADDE 6 ....... Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.

İSG-Katip'te duyuruda yer alan İSG Profesyonelleri Bireysel Giriş... “İşyeri Yönetici veya Vekili” rolü ekranı sadece Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamış ve sınava girerek sertifika almış olan işverenler için tanımlanmıştır. Bu eğitimi tamamlamamış olan işverenlerin belirtilen taahhüdü verme imkanları yoktur.

18/6/2017 tarihli ve 7033 sayılı Kanunun 85 inci maddesiyle, bu bentte yer alan “10’dan az” ibaresi “50’den az” şeklinde değiştirilmiştir.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Eğitim şartı yönetmelikte değil, direk olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili 6. Maddesi'nde yer almaktadır.

MADDE 6 ....... Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.

İSG-Katip'te duyuruda yer alan İSG Profesyonelleri Bireysel Giriş... “İşyeri Yönetici veya Vekili” rolü ekranı sadece Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamış ve sınava girerek sertifika almış olan işverenler için tanımlanmıştır. Bu eğitimi tamamlamamış olan işverenlerin belirtilen taahhüdü verme imkanları yoktur.

18/6/2017 tarihli ve 7033 sayılı Kanunun 85 inci maddesiyle, bu bentte yer alan “10’dan az” ibaresi “50’den az” şeklinde değiştirilmiştir.
Peki bu durumda işyeri bir iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yapsa ve işe giriş ve periyodik muayeneleri de dışardan hizmet alsa olur mu? Sonuçta eğitim alan işveren ve/veya vekilinden daha donanımlı.

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İşveren vekili olarak İSG uzmanı görevinin üstlenilmesi durumunda, Bakanlığa raporlama için kullanılan yazılımların, işveren vekilince de kullanılması zorunlu olacak mı, bu konu açık değil.
Risk değerlendirmesi, verilen eğitimler gibi konuların raporlanması nasıl yapılacak ?

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İşveren vekili olarak İSG uzmanı görevinin üstlenilmesi durumunda, Bakanlığa raporlama için kullanılan yazılımların, işveren vekilince de kullanılması zorunlu olacak mı, bu konu açık değil.
Risk değerlendirmesi, verilen eğitimler gibi konuların raporlanması nasıl yapılacak ?

Yapılan işlemler Bakanlığa raporlanıyor mu? İSG-KATİP'te böyle bir menü mü var?

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Az Tehlikeli ya da Tehlikeli grupta OSGB ile yaptığımız çalışmalarda, Bakanlığın onayladığı yazılımlardan birini kullanarak, raporlama yapılıyor.
İşveren vekilinin İSG Uzmanı görevini İSG KATİP üzerinden üstlenmesi durumunda, yapılan çalışmalar hakkında bakanlığa yapılacak raporlama olacak mı, olacaksa nasıl yapılacak, orası açık değil

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Az Tehlikeli ya da Tehlikeli grupta OSGB ile yaptığımız çalışmalarda, Bakanlığın onayladığı yazılımlardan birini kullanarak, raporlama yapılıyor.
İşveren vekilinin İSG Uzmanı görevini İSG KATİP üzerinden üstlenmesi durumunda, yapılan çalışmalar hakkında bakanlığa yapılacak raporlama olacak mı, olacaksa nasıl yapılacak, orası açık değil

Bu hususta bilgim yoktu. Kamu kurumunda görev alan bir uzman olarak bizlerde bu şekilde bir bildirim yapmıyoruz.

poyraz demir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bu hususta bilgim yoktu. Kamu kurumunda görev alan bir uzman olarak bizlerde bu şekilde bir bildirim yapmıyoruz.

İBYS denilen bir uygulama ile (Bakanlığın belirlemiş olduğu sunucu firmalar var) verilen eğitimler e-imzalı olarak bildiriliyor.

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bu programı kullanma bedeli ile, İSG işini OSGB üzerinden yapma maliyetinin karşılaştırılması gerekiyor.
Eğer, az tehlikeli , 50 den az çalışanı olan işyerleri için , raporlama şartı varsa,
Raporlama yapılmayacaksa, işveren vekili İSG hizmetini yerine getirebilir, işyeri hekimine zorunluluk olmadığı için, konu hallolmuş oluyor

Orkun Köksalan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

kalismeras61

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İlgili sekmelerde Yeni Taahhüt kısmında tıkladığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Şirketimiz kısa çalışma ödeneği alıyor o yüzden mi işlem yapamıyorum ?

Daha önce bir firma için taahhüt vermiş olabilirsiniz veya yöneticisi veya vekili olduğunuz 50 den az çalışanı olan Az Tehlikeli bir işyeriniz olmayabilir.

mustafaçiçek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İlgili sekmelerde Yeni Taahhüt kısmında tıkladığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Şirketimiz kısa çalışma ödeneği alıyor o yüzden mi işlem yapamıyorum ?
İşveren misiniz? ya da vekili? eğer değilse ve iş güvenliği uzmanı olarak sizi görevlendirme yapacaksa işveren bu atama şekli farklı yapılmaktadır.

kalismeras61

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş veren vekili olarak bu işlemi yapacağım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.