Soru Işveren Ile Iletişim

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında oblomov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi  merhaba
  ben bir fabrikada çalışıyorum.işverenim yapılacak işlerle ilgli sürekli yasaları yorumlayıp bu yasada şöylede düşünebiliriz bunu böyle ifade etmiyo bence gibi şeyler söyleyip sürekli kendi bildiği gibi takılıyo.bu arada gerekli önlemleri almayada çalışıyo ama iş güv. uzmanına bakış açısı normal işçisi gibi.bu sorunu benim dışında yaşayanlarda varmı.nasıl bizlere bakış açılarını değiştireceğiz.onun normal işçisi olmadığımızı anlatacağız.


   
 2. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi  Aslında en başta işveren ile çok fazla iletişim kurmamak gerektiğini düşünüyorum. Bu illaki İSG uzmanı olarak değil, hangi birimde olursak olalım bence tabi. İkinci olarakta kanunlar ve yönetmeliklerde kesin maddeler olduğu gibi herkesin yorumlayabileceği ve farklı sonuçlar çıkacak maddelerde var ne yazık ki. Bunu en doğru şekilde aslında biz anlarız diye bir şart yok. Ancak şayet işveren kendi anladığı şekilde yargılayıp müdahaleyi o şekliyle aldırıyorsa ya d hiç aldırmıyorsa sıkıntı orada. Bu sebeple de bol bol cezalardan bahsedin. Onlar anlaşılması en net mevzudur ve biz Türk halkı para kelimesini seven bir milletiz. O yüzden mutlaka cezalardan bahsedin ve aslında kendinin yorumladığının dışında bir de bunun şu şekilde halleri vardır bir İSG uzmanı diyerek karşısına çıkın. Ve sizin sıradan bir çalışan olmadığınızın farkında olması için sadece korumaları yapalım, tatbikatları yapalım gibi durumlar dışında iş güvenliğinin çokta alakadar olmadığı yönetmeliklerden, mevzuatlardan da bahsedin. Benim size önerimdir. İşvereniniz de kalıplaşmış cümlelerin dışında sizin aslında mevzuatı takip eden ve işine özen gösteren bir uzman olduğunuzun farkına varacağını düşünüyorum, bu sayede fikirlerinizde onun için önem arz edecektir.
  Umarım hakkınızda iyi şeyler olur.
  İyi çalışmalar.
  Aslında en başta işveren ile çok fazla iletişim kurmamak gerektiğini düşünüyorum. Bu illaki İSG uzmanı olarak değil, hangi birimde olursak olalım bence tabi. İkinci olarakta kanunlar ve yönetmeliklerde kesin maddeler olduğu gibi herkesin yorumlayabileceği ve farklı sonuçlar çıkacak maddelerde var ne yazık ki. Bunu en doğru şekilde aslında biz anlarız diye bir şart yok. Ancak şayet işveren kendi anladığı şekilde yargılayıp müdahaleyi o şekliyle aldırıyorsa ya d hiç aldırmıyorsa sıkıntı orada. Bu sebeple de bol bol cezalardan bahsedin. Onlar anlaşılması en net mevzudur ve biz Türk halkı para kelimesini seven bir milletiz. O yüzden mutlaka cezalardan bahsedin ve aslında kendinin yorumladığının dışında bir de bunun şu şekilde halleri vardır bir İSG uzmanı diyerek karşısına çıkın. Ve sizin sıradan bir çalışan olmadığınızın farkında olması için sadece korumaları yapalım, tatbikatları yapalım gibi durumlar dışında iş güvenliğinin çokta alakadar olmadığı yönetmeliklerden, mevzuatlardan da bahsedin. Benim size önerimdir. İşvereniniz de kalıplaşmış cümlelerin dışında sizin aslında mevzuatı takip eden ve işine özen gösteren bir uzman olduğunuzun farkına varacağını düşünüyorum, bu sayede fikirlerinizde onun için önem arz edecektir.
  Umarım hakkınızda iyi şeyler olur.
  İyi çalışmalar.

   
  oblomov ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica