Haber Işletmelere Iş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimleri Verildi - Bingöl

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İşletmelere İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Verildi

  1.jpg

  Bingöl’de iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri vermek amacıyla kurulan ve kentin ilk ve tek ortak sağlık güvenlik birimi olan Bingöl Beyaz OSGB, anlaşmalı işletmelerde çalışan yüzlerce işçiye ‘İş sağlığı ve güvenliği’ eğitimleri verdi.

  Bingöl’de faaliyet gösteren, Bingöl Beyaz OSGB, 4 iş yeri hekimi ve 2 A sınıf, 1 B sınıf, 1 C sınıf iş güvenliği uzmanıyla anlaşmalı kurumlarda çalışan yüzlerce işçiye yönelik ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ eğitimleri düzenledi. Kültür Merkezi'nde düzenlenen eğitimler, İş Güvenliği Uzmanları’ndan, Çetin Özdemir, Tuğrul Görgüç, Bayram Afşin, Nihan Hülagühanoğlu ve İşyeri Hekimlerinden Dr. Nesip Beki tarafından verildi. Eğitim kapsamında iş kazaları ve meslek hastalıklarını anlatan A sınıf iş güvenlik uzmanı Çetin Özdemir, Uluslararası çatışma teşkilatı kaynaklarına göre, her yıl 250 milyon kişinin iş kazaları, 160 milyon kişinin meslek hastalıkları sonucu çıkan zararlara maruz kaldığını ve 1 milyon 200 bin kişinin ise iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Özdemir, iş kazaları meslek hastalıkları hakkında detaylıca bilgi verdi.

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu ile ilgili bilgilendirme yapan A sınıf iş güvenlik uzmanı Tuğrul Görgüç, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği için sağlanması gereken koşulları anlattı. İşletme sahiplerinin işçilerin çalışma koşullarına yönelik her türlü önlemi alması gerektiğini ifade eden Görgüç, “Araç ve gereçler noksansız bir şekilde bulundurulmalı, iş yerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin uyulup uyulmadığı kontrol edilmeli, işçiler karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gereken tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmeli” dedi.

  Kanun kapsamında bilgileri etraflıca aktaran Gergöç, iş yerlerinde meydana gelen iş kazalarının en geç iki iş günü içerisinde yazı ile bölge müdürlüğüne bildirilmesi gerektiğini söyledi.

  2.jpg

  İşçilerce yapılması gerekenleri anlatan B sınıf iş güvenlik uzmanı Bayram Afşin, işçilerin işletmelerde mevcut olan güvenlik ve sağlık kurallarına uyması gerektiğini söyledi. İşçilerin tehlike yaratabilecek davranışlardan uzak durması gerektiğini ifade eden Afşin, “İşçiler çalışırken gerekli dikkati özenle göstermeli. Makine ve ekipmanlar kullanım kılavuzuna göre çalıştırılmalı ve kapatılmalıdır. İşçiler, ikazlara uymalı, kişisel koruyucu donanımları mutlak kullanmalı, işletme tarafından konulan güvenlik ve sağlık kurallarına uymalıdır” diye konuştu.

  C sınıf iş güvenlik uzmanı Nihan Hülagühanoğlu ise, tehlike ve risk konularında bilgi verdi. Tehlikeli olduğu bilenen bir ortamda kişinin dikkatli olması gerektiğini ifade eden Hülagühanoğlu, “Tehlikeli davranışa karşı her türlü tedbir alınmış ise kaza ihtimali sıfıra yakın olur” ifadelerini kullandı.

  İş kazaları faktörlerine değinen Hülagühanoğlu, kişisel kusurlar, tehlikeli durum ve hareketler, güvenlikle ilgili yanlış yaklaşımlar, kaza nedenleriyle ilgili yanlış görüşler, kazaların temel nedenleri, iş kazalarının sebeplerini anlattı.

  İşyeri Hekimi Dr. Nesip Beki ise, katılımcılara meslek hastalıkları, ilk yardım eğitimleri, işe giriş ve periyodik muayenelerin önemi ve yasal zorunlulukları hakkında bilgiler verdi.

  Eğitimlerin ardından kısa bir açıklama yapan Bingöl Beyaz Ortak Sağlık Güvenlik Birimi yetkilisi Dr. Nesip Beki, anlaşmalı işletmelerin çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitimlerin verimli geçtiğini ifade ederek, “Gün içerisinde 3 seans şeklinde düzenlediğimiz eğitimlerle iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak istedik. 4 iş güvenlik uzmanı ve 4 iş yeri hekimi arkadaşımızla katılımcı işletme sahiplerine birçok noktada bilgiler aktarmaktayız. Bingöl iş sağlığı ve güvenliği kültürü noktasında maalesef çok gerilerde. Her yıl bir kaç ölümlü iş kazasının yaşandığını biliyoruz. Meslek hastalıklarından genç yaşta ölen işçilerimiz var. Meslek hastalığına yakalandığından habersiz, yasal haklarını bilmeyen çalışanlarımız mevcut. Bingöl henüz iş müfettişlerinin yasal denetimleriyle tam olarak tanışmadı. İşletme sahiplerinin çok yüksek olan cezalarla karşılaşmamaları için 6331 sayılı yasanın gereklerini mutlaka yapmaları gerekir. Önümüzdeki yılların en önemli konularının başında iş sağlığı ve güvenliği gelecek. Umarım Bingöl iş sağlığı ve güvenliği kültürüne öncülük eder. Biz Bingöl Beyaz OSGB olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sağlamaya hazırız" şeklinde konuştu.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica