Haber - Işletmelere Hijyen Eğitimi Çağrısı - Bingöl | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Işletmelere Hijyen Eğitimi Çağrısı - Bingöl

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İşletmelere Hijyen Eğitimi Çağrısı

  1.jpg

  Bingöl Halk Eğitim Merkezi, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında 5 Temmuz'dan itibaren hijyen eğitimi almayan her personele ceza kesileceğini bildirerek, kayıt çağrısında bulundu.

  Sağlık, İçişleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında, 5 Temmuz'a kadar, güzellik, saç bakımı, pazarlama, perakende, yiyecek içecek hizmetleri, toplum sağlığını koruyucu alanında ve gıda sektöründe kurs almayan personel çalıştıran işletmelere büyük meblağlarda para cezası kesilecek.

  Bingöl Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, işletmelere kayıt çağrısında bulunarak, iş verenlerin 5 Temmuz 2014 tarihine kadar eğitimlerini tamamlamaları gerektiğini bildirdi. İş verenlerin bu eğitimi aldırmadığı halde her çalışana ayrı ayrı 250 ile bin lira arasında cezai işlemin uygulanacağını hatırlatan yetkililer, "İş verenlerde eğitim almak zorunda onlarda eğitim almadıkları takdirde aynı ceza ile karşı karşıya kalacak. Hijyen eğitimi almak isteyenlerin 5 Temmuz'a kadar Halk Eğitim Merkezi'ne başvurmaları gerekiyor. Yönetmelik gereği 5 Temmuz 2014 tarihine kadar ilgili kişilerin, kurum ve kuruluşların tamamı hijyen eğitimi almadıkları takdirde işletmede çalışan her kişi başına bin TL'ye kadar cezai işlem uygulanacaktır. İlgililerin en kısa süre içerisinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor" dedi.

  "DENETİMLER ARTTIRILMALI"

  Hijyen eğitimi hakkında bilgi veren Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Başkanı Ali Bayram, işletme sahipleri ve personellere eğitim almaları noktasında çağrıda bulundu. Denetimlerin arttırılması gerektiğini ifade eden Bayram, “Denetimler sıklıkla yapılmıyor. Denetimler hafif tutulunca işletmeler bu konulara duyarsız kalıyor. Eğitim sertifikası alan ile almayan işletme aynı sektörde problem yaşamaksızın çalışabiliyor. Buda esnaflarda duyarsızlığa sebebiyet veriyor" diye konuştu.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica