Toolbox Iskele Kontrolleri Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  İSKELE KONTROLLERİ
  İskeleler, yüksekte çalışmak için kurulan geçici bir yapılardır. Geçici ve sökülüp kurulabilen bir yapıda oldukları için, aşınmaya ve yanlış kullanıma, yanlış kuruluma ve onaylanmamış değişiklikler yapılmasına maruz kalabilirler. İnşaat standartları, her vardiya öncesinde iskelelerin “yetkin bir kişi” tarafından kontrol edilmesini gerektirir. Ayrıca, her sanayiide, iskele üstünde veya çevresinde çalışan tüm çalışanlar iş güvenliği gerekliliklerinin farkında olmalıdır. Aşağıdaki liste dikkat edilmesi gerekenleri içermektedir: ​

  • İskele, maksimum yükü taşıyabilecek sağlam zemin üzerinde sağlam şekilde kurulmalıdır. İskelelerin tabanlarında kutular, variller, gevşek tuğlalar kullanılmamalıdır.
  • İskelenin taşıyacağı ağırlığa önem verilmelidir. İskele, maksimum yükün dört katını yetersiz kalmadan, rahatça kaldırabilmelidir. Yük sadece üzerine çıkacak kişilerin ağırlığı değil, ayrıca kullanılacak ekipman ve malzemelerin ağırlığının toplamıdır.
  • İskele, dar tabanlı ve yüksek olduğu için doğası gereği dengesizdir. Bunun önüne geçebilmek için, iskele binanın duvarı ya da geminin gövdesi gibi sabit ve sağlam bir yüzeye sabitlenmeli veya bağlanmalıdır.
  • İskele üzerinde kullanılan kalaslar “iskeleye uygun” olmalıdır. Tahta düz, pürüzsüz, tek parça ve başka hasarı olmayan şekilde temiz olmalıdır. Uygun bir çalışma alanı yaratması için, 50 cm genişliğinde bir alan yaratmak için genelde iki kalasın yanyana konulması gerekir. Kalaslar iskele için özel tasarlanmış, geçmeli sistem olmadığı sürece, birbirleri üzerine en az 15cm en fazla 45cm çıkmalıdır (tersanelerde ve inşaat sahalarında 30cm ile sınırlıdır).
  • Tekmelikler en az 10cm (inşaat sahaları için 7,5cm) yükseklikte ve iskele kenarı boyunca bulunmalı ve iskele üzerindeki malzemelerin aşağıdakilerin üzerine düşmesini önlemelidir.
  • İskele korkulukları farklı sektörler için farklılıklar gösterir. ABD İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi (OSHA) standardı, inşaat ve genel sanayide 3 m ve üstünde iskeleyi zorunlu kılar. Tersanelerde, eğer çalışma platformu sabit bir yüzeyden 1,5m yüksekte ise veya su üzerinde herhangi bir yükseklikte ise korkuluk bulunmak zorundadır. İşinizle ilgili yönetmeliğin zorunluluğuna uygun çalışın.
  • Korkuluklar genellikle çelik boru veya ahşaptan yapılır. En üst korkuluk rayı iskele yürüme zemininden yaklaşık 1m yüksekte olmalıdır, orta ray ise 53cmlik mesafede yer almalıdır. Sağlam uçlara bağlandığı ve gergin tutulduğu sürece fiber veya çelik halatlar da kullanılabilir. Ancak, bazı durumlarda farklı malzemeler kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki, hangi malzemeden olursa olsun, korkuluklar düşmeye başlamış bir kişiyi tutacak kuvvette olmalıdır.
  • Eğer bir geminin gövdesi gibi bir engel varsa, korkulukların kullanımı kaldırılabilir. Ancak, bu gibi durumlarda, sabit yüzeyden 3m yukarıda çalışıyorsanız, emniyet kemeri ile can halatı kullanmalısınız. Eğer su üzerinde iseniz, standartlara uygun bir can yeleği de kullanmalısınız.
  Son olarak, iskele üzerinde asla bir değişklik yapmayın. Sadece “Yetkin Kişiler” iskele üzerinde değişiklik, modifikasyon yapma yetkisine sahiptir.​

  SCAFFOLD INSPECTIONS
  Scaffolding is a temporary, field erected structure used for working aloft. Because it is temporary and field erected, it is subject to wear and abuse, improper assembly, and unauthorized changes. Construction standards require that a "competent person" inspect scaffolds for defects before every work shift. Yet, in all industries, every employee who works on or around scaffolding should be aware of safety requirements. The following list includes things to watch for:​

  • Scaffolding must be erected on firm footing capable of carrying the maximum intended load. Boxes, barrels, loose concrete blocks or brick must not be used to support the structure.
  • Consideration must be given to the weight the scaffold is to carry. It must be capable of supporting, without failure, four times the maximum intended load. The load includes not only the weight of the people on the scaffold but also any supplies and equipment being used.
  • Scaffolding is naturally unstable because it is usually a tall structure with a narrow base. To counteract this, the scaffold must be braced or tied off to a stable structure such as a ship's hull or building wall.
  • The planking used must be "scaffold grade." The wood must be clear, free of loose knots, splits, or other defects. To create a proper work surface, generally 2 planks need to be laid side by side to create a 20" wide work platform. At the ends, the planking must overlap at least 6" but no more than 18" (limited to 12" for shipyards and construction) unless the planks are fastened to the supporting members.
  • Toe boards at least 4" high (3 ½" for construction) should be installed along the outer scaffold edge, to prevent tools or materials from falling onto workers below.
  • Guard rail requirements for supported scaffolds vary for different industries. The federal OSHA standard for construction and general industry requires guardrails when a platform is 10 feet or higher. In shipyards, they must be installed if the work platform is 5 feet or more above a solid surface, or at any distance above water. Some State codes may set the height at 6 feet. You must know the rule for your state or jurisdiction.
  • Guard rails are usually made of 2x4 lumber or steel pipe. The top rail should be about 42" above the scaffold walking surface, with a "mid-rail" at about 21 inches. Fiber or wire rope can be used if it is attached to rigid supports and kept taut. However, a variance may be needed to do so in some jurisdictions. It should be noted that the railings must be of adequate strength to restrain someone who has started to fall.
  • Railings can be omitted if a structure, such as a ship's hull prevents their use. However, in these circumstances, you must wear a safety harness and life line if you working more than 5 feet above a solid surface. If over water, you must wear an approved buoyant work vest.
  Finally, never make any changes to scaffolding yourself. Only designated "Competent Persons" should make modifications.​


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. toolbox iskele

Yandex.Metrica