Haber - Iskele Işçilere Mezar Oldu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iskele Işçilere Mezar Oldu

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İskele İşçilere Mezar Oldu

  Ölümlü iş kazaları en fazla inşaat sektöründe yaşanıyor. Ölüm nedenlerinde de yüksekten düşme başı çekiyor. 2014’ün ilk 6 ayında 135 işçi hayatını kaybetti. Derme çatma iskeleler işçilerin canına mal oluyor.

  [​IMG]

  Türkiye'de inşaat sektörü son yıllarda en çok gelişen iş alanlarından biri. Ancak iş güvenliği ve sağlığı konusunda sektörün durumu pek de parlak değil. En fazla ölümlü kazaların yaşandığı iş alanı konumunda. Özellikle yeterli donanım ve güvenlik önlemine sahip olmayan iskeleler adeta ölüm saçıyor.

  DENETİM EKSİKLİĞİ

  Yaşanan kazalarda iskelelerden düşen işçiler ya sakat kalıyor ya da hayatını kaybediyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre 2014 yılının ilk altı ayında inşaatlarda düşme nedeniyle 135 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de dış cephe iş iskelelerine ait hesap, proje ve detayların yapı ruhsatı veya eki sayılmaması nedeniyle izleme ve denetim alanında boşluklar bulunuyor. Sağlıksız bir şekilde kurulan inşaat iskelelerine İstanbul'un hemen her sokağındaki bir şantiyede görmeniz mümkün.

  ASLINDA YASAK

  Sokak aralarında ‘Ankara İskelesi’ adı verilen demir çubuklarla kurulan iskeleler kuruluyor. 48 milimetrelik ince borulardan oluşan bu iskelelere çıkan işçiler hiçbir güvenlik önlemi almadan metrelerce yüksekte çalışmak zorunda kalıyor. Daha sağlıksız tahtalarla kurulan iskelelerin olduğu inşaatlar da söz konusu.

  Büyük inşaatlarda ise ‘Alman İskelesi’ denilen emniyet kemeri, kasketi ve balkon korumalıkları olan iskeleler bulunuyor.

  Özellikle ara sokaklarda kurulan derme çatma iskelelerin kullanılmasının yasak olduğunu belirten 20 yıllık çelik ustası Metin Çakar, denetim olmayınca her yerde bu sağlıksız iskelelerin kullanılmaya başlandığına dikkat çekiyor. Büyük şantiyelerde Alman yapımı güvenli iskelelerin kullanıldığı bilgisini veren Çakar şöyle konuştu:

  "Güvenlikli olan Alman iskelelerini pahalı diye kullanmıyor inşaat sahipleri. Güvenli iskeleyi 3 bin liraya kiralarken bu iskeleleri bin liraya kiralıyor. Metrekaresi bir buçuk lira. Bir borunun maliyeti 60 kuruş. Adam bunu alıyor 5 katlı binaya iki bin liraya kurabiliyor. Ya da bin liraya kiralıyor."

  GEÇ KALINDI

  Kalıp ve İskeleciler Derneği Başkanı Serdar Urfalılar, Türkiye'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın güvenli iskele sistemlerinin kullanma zorunluluğu getirmede geç kalındığına dikkat çekerek, şu bilgileri veriyor: "Eski ve güvenliksiz kurulan derme çatma iskelelerin işçiler için adeta bir mezar. Ama Avrupa standartlarında üretilen güvenli iskelelerde çalışan işçilerin düşmeleri için ancak intihar etmeleri gerekiyor"

  Kaynak:http://gundem.bugun.com.tr/iskele-iscilere-mezar-oldu-haberi/1233058


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica