Toolbox - Iskele Güvenliği Hakkında Iş Başı Konuşması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Toolbox Iskele Güvenliği Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  İSKELE GÜVENLİĞİ
  Hepimiz bir yada daha fazla işçinin iskele kazalarında yaralandığını yada öldüğünü duymuşuzdur. Tasarım hatası ya da uygunsuz imalat sebeplerden olsa da, bir çok olayda iskele kazalarının uygunsuz bakım ve dikkatsiz kullanımdan kaynaklandığı görülür. Aşağıda tanımlanan basit kontrol yöntemleri ile iskelenizin güvenliğini ve kendi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

  -
  İskelenizi günlük olarak kullanım öncesinde kontrol ediniz; parmaklıklar, bağlantı noktaları, klemensler, ayaklıklar, çalışma platformu, kuşaklar.

  -
  Çalışma platformunun sağlam, etrafının çevrili ve güvenli olmasını sağlayınız.​

  -
  İskele üzerinde malzeme stoklamayınız, gün sonunda kullanılan tüm malzemeleri toparlayınız.​

  -
  Hiçbir zaman iskeleyi aşırı yüklemeyiniz. Kullanmadığınız malzemeleri yere indiriniz.​

  -
  Fırtınalı ya da çok rüzgarlı havalarda iskele üzerinde çalışmayınız, iskele üzerindeki buzu karı mutlaka temizleyiniz. Tahtaların kaymasını engellemek için ıslak kum kullanabilirsiniz.​

  -
  İskeleleri koruyunuz, iskele malzemelerinin üzerinden araçla geçmeyiniz, yere bağlantı noktalarına çarpmayınız.​

  -
  Çalışma alanı ve iskele etrafını temiz tutunuz, kullanılmayan malzemeler, tehlikeli kimyasallar, çöpler düşmenize sebep olabilir.

  SCAFFOLD SAFETY
  We’ve all hear about scaffolding accidents where one or more workers have been injured or killed. Faulty design and inadequate construction are sometimes involved; but in most cases, scaffold accidents are caused by careless maintenance and improper use. Help keep your scaffolds safe for your safety by observing these simple procedures:

  Inspect scaffolds daily prior to use; particularly, guard rails, connectors, fastenings, footings, tie-ins, and bracing.

  Keep platforms closely boarded, fenced, and securely fastened.

  Don't stockpile materials on scaffolds; remove all materials and tools at the end of the day.

  Never overload scaffolds. Pile materials over ledger and bearer points to minimize platform loading.

  Don't work on scaffolds during storms or high winds, and clear platforms of all ice and snow before using. Sand wet planking to prevent slipping.

  Protect scaffolds . . . don't bump or strike against scaffolds with vehicles or materials . . . control hoisted material from ground with taglines.

  Keep platforms and area around scaffolds cleared of debris, un-needed equipment, material, and other hazards
  that will cause you to trip or fall.


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica