Haber Isıtıcıdan Çıkan Yangın Iş Yerini Kül Etti - Edirne

Konu, 'Yangın Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Isıtıcıdan Çıkan Yangın İş Yerini Kül Etti

  1.jpg

  Edirne’de ısıtıcının düşmesi sonucu başlayan yangın tescilli tarihi binadaki iş yerini kül etti.

  2.jpg

  Maarif Caddesi üzerinde bulunan Melek Anne isimli lokantada meydana gelen olayda, içeride iş yeri sahiplerinin olmadığı sırada ısıtıcı yastıkların üzerinde düştü. Bir süre sonra tutuşmaya başlayan yastıklar, asırlık ahşap binanın üst katını sarmaya başladı. Dumanı gören vatandaşlar durumu polise ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Olay yerine ulaşan polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Şehrin en işlek noktalarından birindeki yangına müdahale başladı. Cadde üzerinde bulunan araçlar çekildi. Lokantaya komşu bulunan evlerdeki vatandaşlar tahliye edildi.

  3.jpg

  Çok sayıda sağlık ekibi ve ambulans yangın mahalline sevk edildi.

  7.jpg

  Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin neredeyse tamamı yangına müdahale için seferber oldu. Ancak yangını kontrol altına almak kolay olmadı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bizzat olay yerine gelerek çalışmaları takip ettiği yangın sırasında alevlere teslim olan binanın üst katı çökmeye başladı. Saatler süren çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının sürdürdüğü iş yeri tamamen kullanılamaz hale geldi.

  4.jpg

  İş yeri sahibi Sibel Barshan, alev alev yanan iş yerini gözyaşları içerisinde izledi. Zaman zaman canını tehlikeye atarak binaya giren Barshan, kurtarabildiği eşyalarını dışarıya çıkartmaya çalıştı. Olayla ilgili bilgi veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, böyle bir olayın yaşanmasını kimsenin isteyemeyeceğini belirterek, bu tür olaylarda en çok istenen şeyin can kaybı yaşanmaması olduğunu söyledi. Yangında herhangi bir can kaybı ve yaralamanın olmadığını dile getiren Gürkan, yangına müdahale eden birkaç itfaiye erinin dumandan etkilendiğini kaydetti.

  5.jpg

  İtfaiyenin soğutma çalışması yaptığını dile getiren Gürkan, “Soğutma çalışmalarının tamamlanmasından sonra gerekli tedbirleri alacağız. Yangının çıkışı yastığın üzerine ısıtıcı devrilmiş. Ondan çıkmış yangın. Yangın çıktığı esnada da mülk sahipleri binada değilmiş. O yüzden bu kadar büyüdü.” dedi.

  6.jpg

  Kaynak: CHA


   
 2. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Yanan Tarihi Binada Soğutma Çalışmaları 24 Saat Sonra Tamamlanabildi

  1.jpg

  Edirne’de dün öğle saatlerinde tarihi bir lokantada çıkan yangında soğutma çalışması tamamlandı. Maarif Caddesi üzerinde bulunan Sibel Barshan’a ait Melek Anne isimli iş yerinde ısıtıcının düşmesi sonucu yangın çıkmıştı.

  2.jpg

  Kısa süre içerisinde büyüyen yangın ahşap binanın tamamını sardı. Alevlere teslim olan asırlık binadaki yangını kontrol altına almak kolay olmadı. Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin neredeyse tamamı seferber oldu. Saatler süren çalışmaların ardından alevler kontrol altına alındı.

  3.jpg

  Alevlerin sardığı ahşap binanın üst katı tamamen çöktü. Dumanların çıkmaya devam ettiği binaya itfaiye aralıksız müdahale etti. Onlarca ton suyun boşaltıldığı tarihi binada soğutma çalışmaları yaklaşık 24 saat sonra tamamlanabildi. Yangın nedeniyle Edirne’nin en işlek caddesi olan Maarif, bu süre içerisinde trafiğe kapalı tutuldu. Bu arada, alınan bilgiye göre tarihi ahşap binanın özel mülkiyete sahip tescilli bir kültür varlığı olduğu öğrenildi. Koruma Kurulu’nun kararı doğrultusunda bina ile ilgili çalışma başlatılacak. Projeli olduğu ifade edilen bina, aslına uygun olarak yeniden inşa edilebilecek ya da yıkık vaziyette duracak.

  Kaynak: CHA

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica