İsig tüzüğü değişikliği hakkında | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İsig tüzüğü değişikliği hakkında

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında leventsert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  5510, 6098' in ilgili konularına bakmakta fayda var.


   
  Münevver Tezcan bu yazıya teşekkür etti.
 2. Münevver Tezcan

  Münevver Tezcan TÜİSAG Üyesi

  5.kanun nedir peki?

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba Münevver Hanım, 5. kanun ve dahası da eklenebilir ancak kanımca çok detay olur. Ama basit iki kanun daha var bakmakta fayda var. 2429 ve 3146

     

   
  Nuran AYDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 4. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi

  -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
  -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
  -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
  -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,
  adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.
  25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.
  Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.
  Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.
  Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
  Bu açıklama, gelen e-postalar üzerine yapılmıştır. 10.05.2013
  www.bilgit.com

   
 5. tilda

  tilda TÜİSAG Üyesi

 6. temmuz17

  temmuz17 TÜİSAG Üyesi

  Peki sizce 21 Aralık sınavında tüzüklerden soru gelir mi? Birde bir yerde tüzüklerin yerine yönetmelik çıktı diye duymuştum ama öyle bir yönetmelik göremedim. Bilginiz var mı acaba ?

   
 7. Duygu Cıngır

  Duygu Cıngır TÜİSAG Üyesi

  Bu 4 Tüzük yok hükmünde, dayanağı yok deniyor ama öte yandan İSGGM müdürü ile yapılan görüşmede
  "Kasım Bey bahsi geçen tüzükler 1 ocak 2013 itibariyle kalktı mı, yürürlükte mi?" diye sorulduğunda
  "Bahsi geçen tüzükler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte kanunen kalktı fakat yerine henüz tüzük çıkarılamadığından yine yürürlükte gibi işlem görmektedir." cevap veriyor. Dahası "21 Aralık sınavında tüzüklerden soru soracak mısınız?" sorusunu "Kanunen sorma hakkımız var" diye yanıtlıyor. 18 Ağustos 2013 sınavında iptal edilen sorulara baktığımda ise bu tüzüklerden gelen soruların iptal edildiğini görüyorum. Tüzüklerin iptaline dair tüzük taslakları ise hala beklemede (http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=IS_TUZ_KAL_TAS). Bu durumda çalışmalı mı, çalışmamalı mı bilemiyorum.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica