İsig tüzüğü değişikliği hakkında

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında leventsert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leventsert

  leventsert TÜİSAG Üyesi  14765 Sayılı 11.1.1974 tarihli (Tam 38 yıl önce...!) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü kabul edildiği günden bu güne kadar bir yığın teknolojik gelişme olmuşken biraz ilkel kalmadı mı? Değişmesi ve geliştirilmesi günümüze uyarlanması gerekmez mi? Bir çok konuda yetersiz kalıyor. Aradığımız konuları bulamıyoruz. Umarım çıkarılacak yönetmeliklerle bu tüzüğün eksikleri tamamlanır. Bu demode tüzüğe gerek kalmaz.(Duyarlı arkadaşların yorumlarını bekliyorum..Saygılarımla)


   
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  kanun çıktığına göre kanun kapsamında yeni yönetmelik ve tüzüklerin çıkacağını düşünüyorum daha önce edindiğim bilgilerde yıl sonuna kadar tamamlanacağı bilgisini almıştım ama talepleri karşılar mı? hep beraber göreceğiz

   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 3. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey,
  İG uzmanı olduğunucu farz ederek yazıyorum. O tüzük hala yürürlükte. Hem gördüğüm kadarıyla fazla küçümsemişsiniz. 4857'ye göre çıkartılan ve iptal ve düzeltmelerle paçavraya dönmüş olan, insicamı bozulmuş o "YENİ; GÜNCEL, MODERN" yönetmeliklerde istenilen ve fakat bulunamayıp da cezayi işlem uygulanan o kadar çok konu var ki! Hoş zaten okuduysanız bu yazdıklarımı siz de bilirsiniz, ama okumadıysanız da yürürlük tarihi sizi yanıltmasın.
  Saygılar.

     

   
  ediko, arifa74, degiray ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  -4857/Geçici madde: 2- 1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin BU KANUN HÜKÜMLERİNE AYKIRI OLMAYAN HÜKÜMLERİ YENİ YÖNETMELİKLER ÇIKARILINCAYA KADAR YÜRÜRLÜKTE KALIR.
  -4857/Madde:78- Sağlık ve güvenlik Tüzük ve Yönetmelikleri
  "..........çalışma şartlarının düzenlenmesi amacıyle tüzük ve yönetmelikler çıkarır."
  -4857/Madde:105 -İş sağlığı ve güvenliği hükümlerine aykırılık
  "..........78ci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen tüzük ve yönetmeliklerdeki hükümlere uymayan işveren veye işveren vekiline ALINAMAYAN HER İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖNLEMİ İÇİN ELLİ MİLYON LİRA PARA CEZASI VERİLİR....her ay için aynı miktar para cezası uygulanır."

  Şimdi maddelere bakıldığı zaman 4857 sayılı iş kanununa göre böyle bir tüzük çıkmadı diye hatırlıyorum. O yüzden burada bir çelişki var. Ancak 1475 sayılı tüzüğün bazı maddelerinin hala hayatımızda geçerli olduğunu biliyorum. Sanırım mesleki yeterlilik kurumunun bu tüzüğe dayandırdığı bazı maddeleri var.
  Kanaatim söz konusu tüzüklerin yürürlüğünün tamamen sona ermiş olduğuna dair kesin hükme sahip değilim. Ama tüzük>yönetmelik olduğundan çelişen maddeler olursa her iki mevzuatta tüzükteki madde kabul edilecektir.

   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 5. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  -1475/iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü....................4857/iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği
  -1475/yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği tüzüğü......." /yapı işlerinde sağlık ve güvenlik yönetmeliği
  sanki bu yönetmelikler tüzüklerin karşılıkları gibi... Ancak kanun ve tüzüklerin uygulanmasına ilişkin ayrıntıları gösteren düzenleyici işlemlere yönetmelik, Kanunlar da belirtilen husususların nasıl yapıldığını/yapılacağını gösteren düzenleyici işleme de tüzük diyebiliriz ve tüzük çıkarma yetkisi bakanlar kuruluna ait, yönetmelik ise ilgili kuruluş veya bakanlık tarafından yürürlüğe konulur ve yürütülür.
  Bu yönden bakıldığında, söz konusu tüzükler çıkan bu yönetmeliklerin önünde, değilse de çıkan yönetmeliklerin bahse konu tüzükleri tam olarak karşıladığı (yani yerine geçtiği)ne ilişkin yahut bu tüzüklerin yürürlükten kalkmış olduğuna dair resmi bilgi ve belgeye rastlamadım.

     

   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 6. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Aslında hem işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü hem de yapı işlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünün dayanağı 1475 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu...4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu önceki kanunu mülga haline getirdiğine göre bence tüzüklerin tüm maddeleri geçersiz hale gelmektedir.

   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 7. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Son aldığım habere göre, "Alo 170" aranarak bahse konu tüzüklerin YÜRÜRLÜK DURUMU SORULDU, el cevap "söz konusu tüzükler YÜRÜRLÜKTE dir"denildi.Bilgilerinize sunulur...
   
  ali ihsan saatci ve leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 8. eniyiisg

  eniyiisg TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,

  gerek isg tüzüğünün gerekse parpat tüzüğünün kıymetini bilmek gerekir, bu tüzükler iş öğreten tüzüklerdir, yoksa yönetmeliklerde çok genel maddeler var bunlardan iş öğrenilmesi mümkün değil, inanın dikkatli okursanız isg tüzüğünde bugün bile ülkemizde uygulanmayan çok teknik çok ileri ve güzel ayrıntılar var.

  ama bazen çok detaylı ve anlaşılması zor olduğu için işe yaramıyor gibi düşünülebilir, iş güvenliğinde ne kadar ilerlerseniz tüzükleri o kadar çok seversiniz.

  gerçi yanılmıyorsam yılbaşından sonra 4857 in bazı maddeleri kalkacağı için mülga olacak   
  ediko, arifa74, bernat ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Küçümsenen tüzük yürürlülüktedir. Ve bu tüzük efsanedir. Kaç yönetmeliğin cevap veremediği konuya bu tüzük cevap veriyor.Haala LÜX den bahsetse bile efsanedir yani ;
  İnşallah çıkacak yeni yönetmelikler bu tüzüğün güçlü etkisini koruyup günümüz şartlarına uyum gösterebilirse benim için takdire şayan bir çalışma olur.
  Küçük bir not da mevzuat silsilesinden bahsedelim.Tüzük çıkarıldığı dönem Kanunun altında yani kanunun tam cevap veremediği konulara daha ayrıntılı bakabilmek için oluşturulurdu(günümüzde bunu yönetmelikler yapıyor) Avrupa birliğinde Kanun ve Yönetmelikler var Bizde ise şu anda Kanun,Uluslar arası antlaşmalar , KHK,Tüzük ve yönetmelikler silsilemiz bu şekilde ancak çok uzun yıllardır Tüzük çıkarılmıyor. Mevcut sorunlar yönetmelikle hallediliyor(çünkü hukuken ve siyaseten daha kolay ) neyse en azından bundan sonra Tüzük deneyeceklerinin düşünmüyorum.

     

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 10. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Sanırım o yıllarda (daha biz doğmamıştık) tüm mevzuat kuralları tam bilinemediğinden dolayı her hukuki kademe (teknik, usül, içerik gibi...) bir tüzük altında toplanmış. Düşünebiliyormusunuz 520 maddeli bir tüzük ve her konunun teknik detayına kadar her ayrıntısı nasıl yapılacağı ve nasıl önlem alınacağı teknik rakam ve terimler hepsi bize gösterilmiş anlatılmış. Al kardeşim oku tüzüğü ne uğraşıyorsun yönetmelikti, tebliğdi, yönergeydi falan... Ben buna "tüzüklerin efendisi" diyorum :)   
  mühendis1985, bernat ve fatih_018 bu yazıya teşekkür etti.
 11. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  tüzüklerin efendisi benzetmesini ayrıca tebrik ediyorum :)

  Uzun zaman önce yayınlanmış olan bu tüzük, yeni nesil kanunlar gibi "copy"-"paste" arada "translate" mantığıyla hazırlanmadığı için son derece anlamlı ve yararlıdır. Her maddesini ezberlemek mümkün değil ama el altında muhakkak bulunmalı.

  Kısacası, biz dünyada olalım ya da olmayalım, o zamanlar bu konuya birileri kafa yormuş. Şimdiki gibi yüzeysel ve ne demek istediğini 100 kişiden 10 unun ancak anladığı "kanun" lara da açık ara takmış durumda :)   
 12. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  Tüzüklerdeki bilgiler hem çok değerlidir hem de çok doğrudur.
  Eksik olabilir ama yanlış değildir.
  Yürürlükten kalkmış olması sonucu sadece cezai yaptırıma dayanak oluşturmayacaklarıdır.
  Diğer (yönetmeliklerde olmayan) özellikleri daima geçerli olacaktır.

   
 13. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Tüzüğün değiştiği ya da yürürlükten kaldırıldığı hangi resmi gazetede yazıyor arkadaşlar. Araştırdım fakat bulamadım. Uzun zamandır kaldırıldı değiştirildi gibi söylentiler var fakat kaldırıldığına dair resmi bir yazı yok. Bilen varsa link eklesin lütfen. Ben hala risk analizi hazırlarken ya da uygunsuzluk tespitlerine dayanak belirtirken tüzüğe atıfta bulunuyorum ve sanırım bu alışkanlığımdan vazgeçmem zor olacak. İsg mevzuatımızın temel taşı bence tüzük. İstifleme, kaldırma araçları, basınçlı kaplar, periyodik kontroller, aydınlatma ve daha birçok konu tüzükte gayet açık bir şekilde mevcut. Kaldırılmasın, üzülürüm :(
   
  Burcum ve nurcan bu yazıya teşekkür etti.
 14. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  kaldırılmadı ondan bulamamışsınızdır.

   
 15. ebruapaydın

  ebruapaydın TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünün son durumu nedir, bilginiz var mı? Kaldırıldıysa nerede beyan edilmiş bir link paylaşır mısınız?   
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,

  Kaldırılmadı. Kaldırılan her tüzük, yönetmelik, kanun vb. resmi gazetede yayınlanmak zorundadır. Resmi gazeteyi günlük takip ederim. Gün kaçırsam bile arşivden kontrol ederim. Böyle bir iptal söz konusu değil.

  Ancak, 25.04.2013' te İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre periyodik kontrollerde bazı değişiklikler oldu. Artı olarak ilgili standartlarında göz önünde bulundurulması şartı getirildi. Bunun gibi bazı maddeleri var ki tüzüğün daha sonrasında çıkartılan mevzuat o maddeleri hükümsüz bırakabilecek şekilde.

  Tüm bunları özetlersek, İSİG tüzüğünün maddeleri şayet birebir o madde ile ilgili yeni bir mevzuat yok ise geçerlidir.

  Benimde kafama takılan, çelişki durumunda normlar hiyerarşisine göre Anayasa-Kanun-KHK-Tüzük-Yönetmelik şeklindedir. Ancak çelişki durumunda daha yeni olan yönetmelikleri baz almak durumunda kalacağız. Bu kaosun izahını yapabilecek bir hukukçu varsa sevinirim.

  Saygılarımla.

   
  ebruapaydın bu yazıya teşekkür etti.
 17. Hepimiz zaten az biraz hukukçu kabul ettik kendimizi son zamanlarda :)
  Benim hiyerarşiden anladığım şudur ki;
  Anayasanın -adı üstünde ANAyasa'nın detaylandıramadıkları Kanunda detaylanır, Kanunun detaylanlandıramadıkları Yönetmelikte detaylandırılır, sonra tebliğde detaylandırılırılır ve devam eder. KHK ya özellikle girmedim bu arada, KHK ise kanundur zaten.
  Dolayısıyla bana göre en son çıkmış olan daha öndedir :)
  Son olarak ta normlar hiyerarşisinin özeti de budur zannımca.
  Çelişki yok aslında, güncel olan en öndedir. Sadece değişen ismidir.

   
  ebruapaydın bu yazıya teşekkür etti.
 18. kübraeraslan

  kübraeraslan TÜİSAG Üyesi

  O KANUNA BAĞLI TÜZÜK VE YÖNETMELİKLER ARASINDA SIRALAMA YAPILABİLİR. YANİ İSİG TÜZÜĞÜ 6331 SAYILI KANUNUN TÜZÜĞÜ OLMADIĞI İÇİN YENİ ÇIKAN 6331

   
 19. kübraeraslan

  kübraeraslan TÜİSAG Üyesi

  6331E DAYANDIRILAN YÖNETMELİKLERLE SIRALANAMAZ

   
 20. isgfrm site kuralları da der ki, mesajın tamamı büyük harflerden oluşamaz :)
  (ufacık bir hatırlatma)

   
  ebruapaydın ve kübraeraslan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica