Isggm Kasım Özer'den Açıklama

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında korkmazyasin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi  Şöyle söyleyeyim o zaman Mert Bey istanbul daki en büyüklerden denebilecek 2 OSGB de bizzat çalıştım. diğerlerini de çalışan arkadaşlarımdan biliyorum. Sigortasını yatırarak çalışan kaç uzman var demişsiniz. peki resmi sözleşme yaparak çalışan kaç OSGB var. Firmalar büyük firma diye işi onlara veriyor ama alakası yok. ne işi bilecek seviyede uzmanları var, ne de resmi sözleşmesi var. firmayla aralarında sözleşme yapıyorlar bakanlığa göndermek yok, boşluklar var diye müfettişlerde "sözleşme yok" diye eksik yazmıyor sağolsunlar, yeni İGU' ına 1200TL maaş ve 15 firma hadi git gel diyorlar. sizce bireysel kötüde bu çok mu iyi. Adam yetiştirmek için ayda 1 gün oda 2-3 saat takılıp çıkıyor. bu yüzden bireysel çalışmayı öneriyorum. Bakanlık emekli müfettişlerin tek başına 100 yeri almasından bıktığından OSGB leri çıkardı ama emekli müfettişler çoktan OSGB kurdular bile.(Tüm müfettişleri söylemiyorum, arasından tanıdığım ve işini çok iyi yapanlar var.) Yani bakanlık denize düştü yılana sarılıyor.


   
  Mustafa ESEN, Abdulkadir SARIALTIN ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 2. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi  tatmin edici bir cevap. 600 sayısı şimdi bana da normal geldi

  sigorta konusundaki görüşünüze de katılıyorum. Sanırım kasım beyin asıl istemediği sadece danışmanlık hizmeti verilmesi. ancak eksik ifade ediyor gibi geldi bana.
  tatmin edici bir cevap. 600 sayısı şimdi bana da normal geldi

  sigorta konusundaki görüşünüze de katılıyorum. Sanırım kasım beyin asıl istemediği sadece danışmanlık hizmeti verilmesi. ancak eksik ifade ediyor gibi geldi bana.

   
  korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ülkemizde denetlemeler olmadığı sürece bu tartışmaları daha çok yaparız :) Türkiye'de bu işi yapan birçok büyük firma bu olayı sadece para basma makinası olarak gördüğü için, uzmanlık belgesi olmayan sadece eğitim almış mühendisleri bile bu görevlere gönderiyor. Uzman sözleşmesi değil sorumlu/mühendis şeklinde sözleşme ile tam zamanlı veya belirli süreli şekilde saha hizmetini sunuyor. Uzmanlık olmadan eğitimler verip daha sonra merkezdeki bir uzmana belgeleri imzalatıp geri yolluyor firmalara. Buna ek olarak bu işi bireysel olarak yapanlar ile OSGB'lerin çalışma açısından devletin kasasına giren parada fark yok :) OSGB bir hizmet sunduğu için bu hizmeti alan firmalar sene sonunda zaten bütün bunları vergiden düşürüyor. Bunun dışında zaten devletin kasasına giren ücrete baktığımızda sözleşmeye dayalı olarak ssk'ya verilen ücret var ki bu zaten 1 ayda çalışabileceğiniz bütün süreyi tek taraftanda birçok firmadanda yapsanız aynı. Devlet sonuçta her türlü win-win konumunda.
  Bu arada bu ülkede ISG Kanun gelişmeleri nasıl geliştiğine bakarsanız aslında zaten formalite icabı herşeyin olduğunu görürsünüz. Bu mevzu ilk gümrük birliğinde ortaya çıktı ve ordaki imzalanan uluslararası sözleşmede ki zaman kısıtlamasından dolayı son 1 ay kala kanunlar çıktı ve bugünkü duruma geldik :) ISG'ye ve çalışanlara zaten bu kadar çok değer verseydik ILO'nun bütün sözleşmelerinin altına imza atılırdı ;)
  Hemen bir konuya daha atlamak istiyorum çekirge modunda :) Bu benim tamamiyle kendi gözlemim ve bu yüzden biraz genelleme yapacağım. Bu genellemeden herkesin bu şekilde olmadığını her zaman olduğu gibi bu konudada istisnalar olduğunu belirtmek isterim. Ama mevcut şartları kendi çaplarında çok güzel değerlendiren İş Müfettişlerimiz var ne yazık ki. A sınıfı uzmanlık konusunda sıkıntı olacağında nedense ve her nasılsa ne hikmetse bi anda iş müfettişlerimiz 5 gün önceden emekliye ayrılıp tecrübelerinden dolayı A sınıfı belgeye sahip oldular ve gayet güzel bir süre en güzel kaymağından yediler vede yemeye devam edecekler belli bir süre daha. Zaten çoğu hemen OSGB'ler kurup sırf verilen hizmet değil aynı zamanda verilen eğitimdende bu sektörün güzel kaymağını yediler vede yemeğe devam edecekler. Düşünün durum o kadar vahimdiki sınırlı eğitim veren OSGB sayısından dolayı çok uzun değil 2 sene önce uzmanlık eğitimleri 3500tl gibi ücretlerle verildi. Şu anda eğitim veren kurum sayısında öyle bir patlama oldu ki bu rakam 2bin tl gibi rakamlara düştü. OSGB'lerimizin hepsini kötülemek istemem ama daha en başında eğitim almaya gittiğimizde ücretini sorduğumuzda faturalı kestircekmisiniz yoksa faturasız mı diye sorulabiliyorsa, balık baştan kokar dememiz haklı olmaz mı?
  Devletimizden bu konuda pek birşey yapmasını beklemiyorum. Sonuç olarak bakanımızın ilk önce ne kadar firma, uzman ve ihtiyaç ve hayali ücretlerden bahsetmeden önce denetlemeler için kaç müfettişin mevcut olduğu ve o kadar işletmenin ne kadarının ne sıklıkla denetlendiğini şu ana kadar bu konuda yapılanları açıklaması lazım. Denetleme ve takip sistemi düzelmediği sürece kağıt üzerinde ne yapılırsa yapılsın ne yazık ki sonuç yine aynı olacaktır. Bunun en basit örneğide iş yeri hekimi uygulamasıdır. İSG uzmanından daha geçmişe sahip olmasına rağmen, ülkemizdeki meslek hastalıklarının sayısından sistemdeki eksiklik rahatlıkla görülüyor olması lazım.
  Bu arada 1-9 çalışan yere 50tl ? Günlük temizliğe bu dükkanlara uğrasak 1 daha fazla kazanırız 2 sorumluluk almayız :D

  Acınası not: Bugün bi taksiciyle konuşuyodum piyasada dönen mühendis ve uzman maaşlarını söyledikten sonra abi sen boşver bu işleri gel istersen bizim duraktan sana bi araba ayarlıyalım gececi olursun temiz 1,5 - 2 kağıt arası alırsın maaşlı dedi :D

     

   
  korkmazyasin, aytekin ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 4. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  pastayı OSGB yer, az paraya uzman çalıştırır, uzman da o paraya iş yapmaz...kısır döngüye devam ;)

   
  volkankim, ordz ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 5. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Beyefendi, zaten yasa bunları düzeltiyor. Her şey güllük gülistanlıktı da bu kanun neden çıktı? Sözleşmesiz çalışırsan bakanlığa bildirmediğin uzman için aylık 5 bin, hekim için de aylık 5 bin ceza keserim diyor. Bakanlığa sözleşmesini yollamadığın uzmanı atanmış saymıyor zaten. Hatta sitemden direk ceza kesilecek ilerde. Adam açacak sistemi bakacak uzmanı yok. Yazıyı yollayacak hemen. Maaş işine gelirsek de, çalışmak yada çalışmamak iş güvenliği uzmanlarının kendi inisiyatifinde. Konuşulması gereken harici bir konu da bu zaten. Örgütlü hareket etmek. Tabi bu ülkede ne kadar mümkün bu orası ayrı. Fakat sözleşme ile ilgili kısımları yasa çözüyor zaten. OSGB'lerin de denetimi var...

     

   
 6. kmlbyrktr

  kmlbyrktr TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,dikkat çekmek istediğim bir konu var!Sektörel dağılımda çok tehlikeli grup için istatistiksel bir sayı verilmemiş.Özellikle inşaat işkolu öncelikli ve 1. derece çok tehlikeli alan.Bu sektörde kıyasıya bir taşeronlaşma var.yani Asıl işverenler işlerinin neredeyse %90-95'ini taşere ediyorlar.Sıkıntı ise şöyle bu tip taşeronların disiplin altına girmesi neredeyse imkansız,çalışanları ise hiçbir şekilde aksiyon almıyorlar.Nasıl düzeltilir dersek kanun koyucu işgüvenliği uzmanlarını günah keçisi ilan etmiş.Yani hal böyle olunca işverenlerde öyle algılıyor sonuç ise tavsiye ve öneriler dikkate alınmıyor.Tüm arkadaşların bu konuda düşünmelerini ve nasıl davranılması gerektiği hakkında görüş belirtmelerini rica ediyorum.Kazasız günler dilerim..Kemal BAYRAKTAR..A-Sınıfı İşgüvenliği Uzmanı

   
 7. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Ana işveren alt işverenden de sorumlu. Bu nedenle, ana işveren sürekli toplantı yapmalı alt işverenlerle ve yanlış yapanı uyarmalı, gerekiyorsa iş vermemeli. Bu sürekli yapılmalı. Yoksa ana işveren aradan sıyrılamaz. Alt işverende böyle olunca elinden geleni yapmaya çalışacaktır.
   
 8. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  bahsettiğiniz kanun yeni çıktı ama bambaşka bir bakış açısı getirmedi ki. zaten risk analizi yapılması, işçiye eğitim verilmesi, iş güvenliği uzmanı çalıştırılması hepsi önceden vardı. bu kanun cezaları arttırdı. sizin belirttiğiniz gibi mesele zaten denetim. bir firmaya müfettiş gidip bak bu eksiklerin var git uzmanla anlaş bu eksiklerini tamamla demezse bizim ülkede hiç bir işveren paşa paşa uzmana hekime para ödemez. Türkiye de 237 teknik müfettiş 230 da yardımcı var. bunlar 1 milyon 482 bin işyerine ne zaman gidecekte bu eksiklerini hallet diyecek. benim dediğimde bireysel uzmanlığı bir nevi müfettişlik gibi yetkilendirip denetimi arttırmaktır. Eğer sadece bu işi OSGB ler yapsın bende onlara bakayım derse devlet bugün ki çözümsüzlük ortamı devam eder. uzman patronun elinde savrulur ve mesleğini icra edemez. Ve iş kazası olur uzman içeri girer OSGB sahibi başka uzmanla yoluna devam eder. Aynı tas aynı hamam...   
 9. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  ben bu tartışmalara girmeden sadece şunu merak ediyorum: bir uzman OSGB'ye bağlı olmdan da 217 saate kadar istediği işletmeye hizmet veremez mi . bence verir. o zaman tersten bakarsak; bir firma yarım zamanlı sözleşme ile bir uzmanla sözleşme imzalar, ardından birde işyeri hekimi ile sözleşme imzalar. böylece OSGB'ye bağlı olmadan işletme hem hekim hem uzman bulundurmuş olmaz mı?

  yani demem o ki işletmeler sadece OSGB den hizmet almak zorunda değil, ve tam zamanlı uzman bulundurmak zorunda da değil.

  sizce?

     

   
  volkankim, yasarkyp ve ezgi37 bu yazıya teşekkür etti.
 10. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız. Fakat o zaman işletmeler uzmana ve hekime ödedikleri para hariç, bunlara verdiği paraya göre sigorta ve diğer vergileri öder. Tabi uzman ve hekim aldığı ücreti tam olarak bildirirlerse. Yani işverenle ortaklaşa vergi kaçırmazlarsa. Örneğin 2 günlük bir hizmet için 1000 TL'ye anlaştığınız bir firma sizin sigortanızı asgari ücretten gösterirse bu düpe düz vergi kaçırmaktır. Aksini kimse iddia edemez. Ama işveren OSGB ile çalışırken bu masrafları karşılamaz. Ayrıca karşısında kurumsal bir yapı vardır. Destek aldığı profesyonel bir kişi değil, profesyonel bir ekiptir. OSGB anlayışında çalışan, işini düzgün yapmaya çalışan insanlara haksızlık ediliyor. Buyurun gelin Düzce'ye ve misafirimiz olun. Çalışma ortamımızı ve şartlarımızı görün. Bu tip yorumları sonraya bırakın. İşveren gelecek yönetmelikleri de beklemekte şu an. Yasayla birlikte ilgili bir çok yönetmelik değişecek. Bizim çalıştığımız birkaç firmanın C sınıfı belgeli elemanı mevcut. Ama firmalar bu halde bile OSGB den hizmet almayı tercih ediyorlar. Çünkü olaya sadece para penceresinden bakmıyorlar. Bazen buradaki yorumları okuyorum ve acaba bu kadar farklı olan nedir diye düşünüyorum. Başka bir ülkede mi yaşıyoruz biz acaba? Sabır arkadaşlar. Bekleyin ve gelecek mevzuatın yapılanma süreci bi tamamlansın ve sonra eleştirilerinizi getirin. benim de tasvip etmediğim bir çok şey var tabi ki, ama daha yürürlüğe girmemiş bir yasa için gelecek yönetmelikler varken bu eleştiriler için erken diye düşünüyorum. Biliyorum ki; herkesin kaygıları var. Bir patronun güdümüne girmek istemiyorsunuz. Ama sigortalı çalıştığınız yerlerde daha beter baskı var. Neyse uzatmaya gerek yok. bence mevzuatın şekillenmesi beklenmeli. Sonra eleştiriler getirilir ve tartışılır. Herkes sorunlu gördüğü yer hakkında yorum yapar. Şu aşamada yaptıklarımız havanda su dövmekten başka bir şey değil.   
 11. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  OSGB'ler ile ilgili yorumlarda zaten sıkıntı, işini yapmayıp bu işi sadece sürümden faydalanarak ve denetim eksikliğini, hatta işverenlerin bile konu ile ilgili bilgisizliğinden dolayı onları bir nevi sadece danışmanlık hizmeti verirken sanki isg sorumluluklarını üstlenmiş gibi hava yaratan OSGB'lere lafımız. Zaten biliyorsunuz belli denetimlerde bu OSGB'ler haklarını kaybediyorlar. Geçen senede ciddi sayıda OSGB bu yüzden lisansını kaybetti. Bu işi hakkıyla yapan kurumlara zaten hiç kimse laf söyleyemez. Ama ne yazık ki piyasada o kadar çok OSGB ve danışmanlık hizmet şirketleri var ki bu iş üzerinden çok baştan salma şekilde çalışıp ciddi kar yapıyorlar ve birçok uzman, mühendis ve tekniker arkadaşları kötü koşullarda kullanıyorlar.   
  yasarkyp bu yazıya teşekkür etti.
 12. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  aynen katılıyorum. şuan en önemli şey yönetmelikler. yasa herşeyi çok genel ele almış haliyle, adı üstüne yasa bu. ancak çıkacak yönetmeliklerle herşey belli olacak ve rayına oturacak. o zaman daha iyi tenkit edebiliriz.
  OSGB konusunda da; ben OSGB'lere düşman değilim, sempatimde yok. bence OSGB'ler bakanlığın kafasında ki şablondan uzakta, yani bakanlığın olmasını istediği OSGB mantığı ile reel örtüşmüyor. bunuda ilerde oturtmaya çalışacaklar.

  bakanlığın istediği OSGB mantığı; her iş veren bir uzman bulunduramaz maddi açıdan, o halde işveren ne yapacak; uzmanlar ile kısmı süreli sözleşme yapacak. ayrıca da işyeri hekimi ile kısmı süreli sözleşme yapacak. Yukarıda yazdığım mesajı bu nedenle yazdım. böyle bir durum hoş değil, mümkün ama hoş değil. mesela iş güvenliği kurulu toplanacak, uzman müsaitse, hekim yok, hekim varsa vekil yok, vesaire. ancak tüm hizmeti OSGB'den alırsa bu sıkıntı minimuma iner.
  ya da şöyle bir sıkıntı olabilir; işyeri uzman veya hekimle kısmı süreli anlaştı; yarın birgün uzman/hekim işi bırakıyorum derse, al başına belayı, yeni birini bul sistemi tekrar kurmasını bekle. ancak OSGB'de böyle bir sıkıntı yok.

  bakanlığın kafasında ki OSGB mantığı bu, bir adet OSGB olsun elli tane iş yerine baksın, böylece işveren de rahatlar, uzmanda rahatlar. bende OSGB yi denetlerim bende rahatlarım. yani OSGB üzerinden baskı kuracak işverene. (500 tane OSGB olsa 25.000 tane işyerine baksa (en az) bu 500 tane OSGB'ye işini doğru yapmazsan seni kapatırım/ceza keserim dese; 25000 işyerine baskı yapmış olur, ancak bunu yapması için isg hizmeti almayan yerlere otomatik ceza kesmesi lazım, yoksa adam hizmet falan almaz ki)

  ancak reelde bu şekilde olmuyor. daha ilk osgbler kurulduğunda başladı; "başka şehre de şube açabilir miyiz." aç başka şehre/ülkeye de aç sıkıntı yok(sonuçta şantiye boyutu da var) . ancak sen avm veya hipermarket gibi çoğalmak için soruyorsun bunu, böyle bir hizmet anlayışı olur mu?

  sonra firmayla anlaşıyorsun işverene hizmet sunacaksın; bu hizmet kanuni, almazsan müfettiş ceza keser, falan diyorsun, sonra danışmanlık hizmeti veriyorsun. eee zaten bakanlık bu danışmanlığı bitirmek için OSGB kurdurdu.
  bunda işverenin suçu yok mu var; OSGB hizmeti vereceksin adama, patron hayla yok şu fiyat bu fiyat ayaklar altı fiyat istiyor, o zaman da OSGB danışmanlık hizmeti veriyor sadece. ancak bu danışmanlık kendi mantığına, kurulma mantığına ters. diğer yandan teklif edilen fiyat çok düşük ve işi kaçırmak istemiyor.

  neyse sonuçta bunlar aşılmayacak şeyler değil, yönetmelikleri merak ediyorum ben. yine de ne olursa olsun denetim şart. denetimsiz istediğin kanun çıksın hükmü yok.

  not: yazınmdan OSGB düşmanı olduğum sonucu çıkmaz umarım. sadece OSGB'lerin avantaj/dezavantaj kısmından biraz bahsettim. Sonuç olarak biz ne kunuşursak konuşalım iş denetim de bitiyor.denetim derken, elde çanta yanda iki polis, işyeri baskını anlaşılmasın. o kadarına bile gerek yok. 21.yuzyıldayız. hangi firma da kim kaç saat çalışıyor iki tık uzakta.

   
 13. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Zaten sadece sistemden uzmanı ve hekimi olmayana uzaktan ceza kesilmesi uygulaması başlayacak diye düşünüyoruz. O zaman danışmanlık bazında çalışmalarda son bulacaktır.
   
 14. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Eğer Çalışma Bakanlığı Uzaktan ceza kesmeye başlarsa gerçekten bir şeyler değişmeye başlar ve yapmayan firmalar da bu nedenle yapması gerekenleri yapmaya başlarlar. Ama siyasi etki olmaması gerekir. Sen nasıl bizim adamlara ceza kesersin mantığı yürüdüğü sürece bazı şeylerin olması çok zor. Bunun da önlemini almak lazım. Bakanlığın bana göre ayrı bir büro kurması ve call-center gibi çalışması ve her uyarıyı kaydetmesi gerekir. İşin açıkçası, denetimi pekala uzaktan da belge bilgi isteyerek yapabilir.

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 15. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  alo 170 ihbar hattı var..iş güvenliği ihlali şikayetlerini yapabiliyoruz...   
 16. kimyagelf

  kimyagelf TÜİSAG Üyesi

  hay ağzına sağlık arkadaşım isyanlardayım arkadaşlar isyanlarda benim eşim aile hekimi aynı zamanda işyeri hekimliği sertifikası var bende iş güvenliği uzmanı ve çevre görevlisiyim. isggm kimin yanında iş kazalarını önlemek için işçinin mi( ki zannetmiyorum) işini tam teşekküllü yapabilmesi için isg uzmanı yada işyeri hekiminin mi (ki zannetmiyorum) yoksa işverenin mi ? cevap veriyorum tabiki İŞVERENİN kurda kuzu emanet edilirmi arkadaşlar bu ülkede müteahitlik, eczacı kalfalığı, gibi türetilen mesleklerden sonra yani bir meslek daha türetildi OSGB PATRONLUĞU. OSGB LERİN arkasında kim var peki iş bilmez adamlar bana söylermisiniz şu an türkiyede 250 yakın OSGB varmış gibi gözüküyor va sayın genel müdürün dediğine göre 2013 sonuna kadar 1000 tane hedefleniyor. bunlardan kaç tanesinin kurucusu yada ortağı gerçekte bu sektörden gelen kişilerdir arkadaşlar çeyreği bile değil. işyeri hekimi kurban isg uzmanı kurban peki ya kesen kim? nice umutlarla bu yasanın çıkması sırasında rol oynayan ve OSGB lere prim veren insanlar? bizleri nasıl olurda OSGB eline emanet edersiniz? 500 750 1000 kişinin çalştığı yerde tam zamanlı isg uzmanı çalışacak diğerleri hizmeti dışardan satın alacak derken 500 kişi ile 350 yada 400 arasındaki farkı bana söylermisiniz? buralar 1 yada 2 gün gitmekle neyi önleyebileceğinizi sanıyorsunuz? hele hele bu işi yani bu büyük sorumluluğu 1200 yada hadi 1500 olsun paralara yaparken insan hayatı ve insana verilen değer işte bu kadar ucuz çünki sen öncelikle o işçiyi koruyacak o önlemi alacak adamı gözden çıkartmışşsın gerisi ne olaki lğtfen bu oyuna gelmeyin emeğinizi belgenizi bu kadar ucuza satmayın bu iş markette çalışmaya benzemez (market sadece bir örnektir küçüümseme söz konusu değildir) bu fiyatı be değeri bizlere biçen OSGB olduğu halde isg uzmanının sigortasını asgari ücretten yatırabilecek kadar konuya hakim şirketlerin manikürcü alıp çalıştırmalarını tavsiye ediyorum bugün türkiyede bir manikürcü yada bir market çalışanı 1500 tl gibi bir rakam alırken (hürriyet ik) insan şunu demekten kendini alamıyor ÇOK OKUYUPTA MANİKÜRCÜ OLAMADIK Kİ SAYGILAR

   
 17. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  500 tl ya da 50 tl nedir yahu?? OSGB karını çıkar, heralde yol parası +harçlık kalır..Komik!!

   
 18. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar herkes OSGB leri kötülüyor Sahiplerinin bilgisiz paracı olduğunu söylüyor Tamamen haklısınız çoğu böylede sizler peki neden OSGB kurmuyorsunuz ? Ya da bireysel yapmıyorsunuz ?

   
  icould1907 bu yazıya teşekkür etti.
 19. mehmet3207

  mehmet3207 TÜİSAG Üyesi

  kapitalizm neydi,kardeş zaten parası olan isg uz. olurmu......sen kurda biz senin yanında çalışak...

   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 20. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  Levent bey ,Maalesef,bırakın katkıda bulunmayı birçok arkadaştan aldığım bilgiye göre destek değil adeta köstek oldukları.Eski köye yeni adet diye bakanlar çoğunlukta. Örn, Hijyenik olmadığı tartışmasız bilinen son derece kirli,paslı,gazlı,tozlu,mikroplu ortamlarda yenilip içilmesinin zararlarını bile anlamamakta ısrar edenler var.Sağlıklarına yönelik risk etmenlerinden olumsuz etkilendiklerinin ve maruziyetlerinin bilincinde olmamaları ve eğitimsizlik kaynaklı yönetimsel tepkileri de son derece ironik.Ayrıca İşyeri yöneticilerinin ve işveren konumundakilerin de İSG yi idrak etmemekteki ısrarları ve küçümsemeleri de cabası.İşimiz zor mu acaba?

   
  Last edited by a moderator: 21 Ekim 2013
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica