Etkinlik Isgfrm Ailesi Olarak Sayın Bakanımız Faruk Çelik Ile Görüşme Talebi

Konu, 'Sosyal Etkinliklerimiz' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  İSGfrm ailesi olarak sayın bakanımız FARUK ÇELİK ile görüşme talebinde bulunmaya ,kendilerine iş güvenliği uzmanlarının çektiği sıkıntıları ve dertlerini anlatmak için ve 6331 sayılı yasanın çıkmasında gösterdiği gayretlerden dolayı teşekkürlerimizi ifade eden bir plaket vermek gibi bir projeye ne dersiniz?


   
  yusra, mikrop, ATURAN ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ataselim

  ataselim TÜİSAG Üyesi  Levent bey, proje güzel, çalışma bakanı Faruk Çelik'i gördüğümüzde kendilerine iş güvenliği uzmanlarının çektiği sıkıntıları ve dertlerini anlatacak kadar zamanımız olmayabilir, 6331 sayılı yasa ile ilgili teşekkürlerimizi bildirip bir plaket ile birlikte avukat arkadaşların da yardımıyla iş güvenliği uzmanlarının çektiği sıkıntıları ve dertlerini anlatan bir metin takdim etmek güzel olur. Proje için Faruk Çelik'in katılacağı programlardan birisine iştirak etmek gerekiyor.
  Levent bey, proje güzel, çalışma bakanı Faruk Çelik'i gördüğümüzde kendilerine iş güvenliği uzmanlarının çektiği sıkıntıları ve dertlerini anlatacak kadar zamanımız olmayabilir, 6331 sayılı yasa ile ilgili teşekkürlerimizi bildirip bir plaket ile birlikte avukat arkadaşların da yardımıyla iş güvenliği uzmanlarının çektiği sıkıntıları ve dertlerini anlatan bir metin takdim etmek güzel olur. Proje için Faruk Çelik'in katılacağı programlardan birisine iştirak etmek gerekiyor.

   
  mervea. ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Bence plaket verip sorun olarak ta özelde çalışan isg uzmanlarının maaşlarının bir havuzda toplanıp sigortacılar gibi devlet tarfında verilmesi için görüşlerimizi bildirelim.

     

   
  perdeler bu yazıya teşekkür etti.
 4. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Çektiğimiz sıkıntıları anlatmak için çok detay değilde,ana hatlarıyla belli başlıklar altında bunu anlatmamız gerekiyor.Yazılı olarak da bildirmemiz akıllarda kalıcığı artıracaktır.

   
 5. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Bence iş güvenliği uzmanları maaş aldıkları yeri denetlemelerinden dolayı sıkıntı çekmekteler. Maaşlarımızı devlet işverenden kesip bize ödese, bakın bakalım iş güvenlikçiler sıkıntı çekermi? Uzuuuun uzun anlatmaya gerek yok bence. Maaşlarımızı devletten alabileceğimiz bir mekanizma oluşturulmalı. İş güvenliği uzmanı bulundurmayana ayda 5000 lira ceza kesilmeyecek mi? onun yerine iş güvenliği uzmanı çalıştırması gereken her yerden yaptığı iş, çalıştırdığı personele göre uzman bulundurması gereken saat kadar ücret kesilsin ve orada çalıştırılacak uzmana maaş olarak verilsin. Böylece uzmanlar da evlerine yakın yerlerde çalışırlar. 1 yerde tam zamanlı olmaz da 10 yere bakarız, ama hiçdeğilse bunları yapmazsan bakanlığa yazarım da diyecek kadar sesimiz çıkar.

     

   
  melikenas, mikrop, satukeskun ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  ayrıca bu uzmanlık sınavı da her yıl iki iki yapılmaya devam ederse, ortalıkta da bir sürü uzman olacak bir süre sonra. O zaman hem maaşlarımız hemde sesimiz şimdikinden daha da kısık duruma gelecek. Bence bakanlık ihtiyaç dahilinde sınava karar vermeli (şuan için 3-5 sene daha yılda 2 sınav olsa ancak açık kapanır, kastım gelecek için). Devlet memuru alır gibi hareket edilmeli, şu kadar işletmeye şu kadar isg uzmanı lazın, sınav açalım diye düşünülmeli. Sınavda ihtiyacın üzerinde kişi katılımı elbet olacaktır ama en azından enflasyon olmayacaktır.

   
  mikrop, satukeskun ve mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 7. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Güzel olur...Maaş konusunda sıkıntılar ilk sorun bencede...Malesef sesisimiz çıkmıyor.
   
 8. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Sayın Bakanımıza sektördeki sıkıntılarımızı ana başlıklar altında hem yazılı hemde sözlü olarak sunacağız.   
  mikrop, satukeskun, ataselim ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Levent bey sıkıntı çok basit. Yaptırım gücünüz olduğu müddetçe her sorun çözülmüş sayılır. Yaptırım gücü elde edebilmemiz için de maaş aldığımız yeri denetlemekten kurtulmalıyız. Neden sıkıntıdayız? işverenin yaptırım gücü uzmanın yaptırım gücünden fazla olduğu için. Neden fazla? parayı veriyor ve yasal zorunluluğu olan uzmanı (günah keçisini) bulundurduğu için. Neden kalite belgeleri alırken, ohsas, iso vs alırken dış denetçiler geliyor. Belgeler neden başka firmalarca veriliyor. Gönüllülük esasına göre çalışıldığı için. Müşteri (yani para veren, yaptırım gücü yüksek olan) memnun olsun diye. İşverenin isg işine gönüllü olmasını gerekiyor. İster zorla gönüllü yapılmalı, isterse gönüllü olarak gönüllü olsunlar. O zaman ne demektir bu? isg işi bakanlığa bırakılsın ve bakanlığın vereceği hizmet bedeli vergi gibi alınsın. Bu hizmeti de bakanlık uzmanlık verdiği kişilerce sunsun. Herşey için gani gani vergi alınıyor da neden insan hayatı için alınmasın?

     

   
  mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 10. Anıl Arat

  Anıl Arat TÜİSAG Üyesi

  sınav senede bir olacak mayıstan sonra diye duymustum   
 11. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bana Bakan Beyin özel kalemi eğer görüşme talebimizi içeren bir fax çekersek bunu kendilerine ileteceğini ve bu konunun değerlendirileceğini söyledi.Yani kabul etme oranı oldukça yüksek.Bakan bey başka bir program yaparken ortaya dalıp bunları anlatmak yada plaket vermek hoş olmaz dediler büyüklerimiz.Yönetim olarak aramızda değerlendirdik ve gerçekten eğer böyle bir projemiz varsa bizzat bize ayıracağı zaman dilimi içerisinde yapmamız hem daha etik olur hemde amacına daha çok hizmet etmiş olur.   
  ATURAN ve ataselim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica