Isgb Ile Osgb Arasındaki Haksız Durum Için Ne Düşünüyorsunuz?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında titrettin78 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi  6331 sayılı yasaya göre; personel sayısı fazla olan "çok tehlikeli işler" sınıfındaki İSGB'lerinde, bir(1) tane A-B sınıfı İG Uzmanı olması yeterli görülüp, geri kalan uzmanların C sınıfı olması Bakanlıkça kabul edilirken, OSGB'lerine aynı hak verilmemektedir. Yani 1 tane A-B'nin altında 4-5 tane C sınıfı olsa "çok tehlikeli sınıfta" sadece A-B'nin sertifikasıyla anlaşma yapılabiliyor ve C'lere bu hak verilmiyor.
  Örnek olarak 1500 kişinin çalıştığı bir işyerinde kurulan İSGB'nde 1 tane A/B olması, geri kalan 2-3 kişinin C sınıfı olmasına Bakanlık izin veriyor. Ancak aynı işyeri bu hizmeti dışarıdan OSGB'den almak isterse o zaman 3 tane A/B sınıfı olmadan sözleşmeyi kabul etmiyor aynı Bakanlık.
  Eşitlik ilkesine ne kadar uygun bu yöntem???


   
  mert aslan bu yazıya teşekkür etti.
 2. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda yorumu olan arkadaş yok mu?

   
 3. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Evet bence de saçma olmuş. Bakanlık şunu kabul etmeyebilir 600 kişilik bir çok tehlikeli bir yerde C tam zamanlı, A/B kısmi olursa ok. kabu etmemekte haklı.

  Ben de bağımsız çalışan iş güvenliği uzmanları neden fatura veya serbest meslek makbuzu kesemez orada takıldım. SÖzleşmeyse sözleşme hizmetse hizmet. Benim çalışma şeklime karışması doğru mu? Sonra işveren bir de sigorta primini mi ödeyeceğim diyor.

     

   
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Güzel bir konu yakalamışsınız. Bu durumu müfettişlere sorup size bilgi vermeye çalışacağım. Fakat işletmelere şunu önerebilirsiniz;

  A sınıfını OSGB 'den alır, C sınıfını kendi bünyesinden ekler. Teknik olarak bu mümkün olabilir diye düşünüyorum.

   
  barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
 5. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Eğer ki osgbler de c sınıfı üzerinden çok tehlikeli sınıf ile anlaşma yapılabilecekse , OSGB neden kurulsun ki, aynı firma altında çalışan bir isgb ile bir çok firma ile çalışan OSGB arasında ki fark ta bu zaten.

     

   
 6. polat

  polat TÜİSAG Üyesi

  Doğrudan saçma olarak nitelendirmek hata diye düşünüyorum. Biri yalnız kendi kurumuna hizmet ederken, diğeri ticari işletme olup çokca işletmeye hizmet sunmakta. Burada anlaşma yaptığı işletme sayısını baz alıp Uzman sayısına karar verilirdi. Ama 1 A/B uzmanla 4-5-6 ya da daha fazla işletmeye hizmet sunmanın da verimli olmadığını düşünüyorum. Moderatör konumunda 1 A/B uzmanı istihdam edip 4-5 C uzmanla ticari faaliyet sunmak çok da verimli olmasa gerek. Ya da uzman sömürüsüne yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Kanaatim tehlike sınıfına göre işletme sayısı arttığı kadar uzman sayısının artmasıdır.

   
 7. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey maalesef müfettişlerde bu konuda net konuşamıyor. Sadece bizler gibi kendi yorumlarını dile getiriyor.
  Çıkacak yeni Yönetmeliklerde bu konuya açıklık gelir mi bilmem ama sanırım önümüzdeki hafta 4-5 tane daha yeni Yönetmelik yayınlanacak... Beklemek en iyisi sanırım
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica