İSGB deki personel | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İSGB deki personel

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Otomasyoncu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi  İSGB de bulunan personelin mutlaka işyeri çalışanı mı olmalıdır.? bu hizmetin tamamı dışarından alınabilir mi?
  İşyeri hekimini için yardımcı personel için bir şart var mı? Ben herhangi bir sertifika göremedim. Fabrikada herhangi bir personel yardımcı eleman olabilir mi?


   
 2. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği kurulunda kimler olur?

  1-İşveren
  2-İş güvenliği uzmanı
  3-İş yeri hekimi
  4-Personel şefi
  5-İşçi temsilcisi
  6-Formen temsilcisi
  7-Sendika temsilcisi
  8-Taşeron temsilcisi

  Gördüğümüz gibi kurulda işyeri çalışanları var öyle yada böyle.. Ama ne olabilir danışman olarak hizmet alabilirsiniz ancak o da iş güvenliği uzmanı alanında olabilir sadece..Ne bileyim personel şefinin yapacakları konusunda dışardan yardım nasıl alacaksınız ki?

  Ayrıca işyeri hekiminin yardımcı personele ihtiyacı tabiki var..Daimi bulunacak iş yeri hemşiresi yada sağlık memuru bulunmalıdır..

   
  Otomasyoncu bu yazıya teşekkür etti.
 3. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Bu durumda dışarıdan hizmetler alınsa da firma bünyesinde mutlaka ISGB olmak zorunda

     

   
 4. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Tabiki..

   
 5. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Hocam hizmet alımında zaten OSGB tam olarak tüm personelle hizmet vermek zorunda değil mi? firma neden bünyesinde ISGB bulundursun

     

   
 6. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  İSGB kurmak için 50 kişi çalıştırması,iş güvenliği uzmanı ve hekimi olması gerekiyor..
  Sen OSGB'den hizmet alabilirsin ama yukarıdaki şartları sağlıyorsan orada İSGB bulundurmak şarttır..

   
 7. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  50 ve daha fazla işçi çalıştırılan bütün işyerlerinde en az bir işyeri hekimi, sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde ise en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir.
  Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde, işyerinde koruyucu sağlık hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak üzere işverence hekim dışındaki diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.
  Ancak;
  Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 1000 (bin) ve daha fazla işçi çalıştıran,
  – Tehlikeli sınıfta yer alan ve 750 (yediyüzelli) ve daha fazla işçi çalıştıran,
  – Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 500 (beşyüz) ve daha fazla işçi çalıştıran
  işverenler işyerlerinde İSGB kurmakla yükümlüdür. Bu işyerlerinde işyeri hekimi ve sanayiden sayılan işlerde ise iş güvenliği uzmanı tam gün çalıştırılır. Tehlike sınıfına göre yukarıda belirtilen sayıların altında işçi çalıştıran işverenler ise iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin tamamını dışardan aldığı takdirde işyerlerinde bir ilkyardım ve acil müdahale odası ve bir ilkyardımcı bulunduracak, ayrıca Yönetmelikte öngörülen bina ve donanım şartı aranmayacaktır.
   
 8. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Nurdan Hanım yeni kanunda bu sayılar var mı? Yanılmıyorsam artık 50 kişiden sonra tümünde İSGB zorunlu oldu. Sınıf ayırımı olmadan. isg uzmanı içinde işyerinin sanayiden sayılması gibi bir zorunluluk şu anda var mı? eğer varsa yine işverenlere gün doğmuş demektir. Teknoloji firmaları hiç bir şekilde bu personeli barındırmaz   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Bu eski bilgim, yeni kanunda İSGB yi incelemedim ama önceden tam zamanlı uzman çalışma şartı bulunan yerlerde kuruluyordu.. 50 ve üstünde kurul oluşturma şartı vardı... sanayi şartı yeni yasayla kalktı zaten... tekrar araştırayım yada bilgisi olan KURUL ve İSGB olayına açıklık getirsin..

     

   
 10. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Hüseyin bey bunlar kurulda bulunması gerekenler mi? İSGB de bulunması gerekenler mi? Benim bildiğim, İSGB de bir veya daha fazla işyeri hekimi, diğer sağlık personeli, tehlike sınıfına uygun bir veya daha fazla uzman bulunuyordu!   
 11. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

  Bire 12 m2 ilk yardım odası, 12 m2 muayene odası ve 8 m2 iş güvenliği odası olması gerekiyor isgb bünyesinde   
  Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 12. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Yeni kanunda bunlar açık değil mi?

   
 13. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  acele etmeyin...sn.kasım bey 18 tane kadar yeni yönetmelik çıkarılacağını söyledi....şartlar değişebilir diye düşünüyorum....
   
 14. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  Nurdan hanım burada verdiğiniz bilgi şuan yürürlükte olmayan bir yönetmeliğe ait. Halihazırda 4857 sayılı kanuna göre sanayiden sayılan ve 50'den fazla işçisi olan bir işyeri için isgb kurma zorunluğu var ancak 6 ay sonra kademeli olarak yeni yasa yürürlüğü girince isgb ancak tam zamanlı hekim gerekiyorsa zorunlu olacak. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği kurulu ile ilgili küçük bir değişiklik olmuş, sanayi şartı kaldırılmış ama 50'den fazla çalışan olması ve altı aydan sürekli işlerin yapılıyor olması şartları devam ediyor.Ancak bu değişikliklerde 6 ay sonra yürürlüğe girecek bunları göz ardı etmemek gerekir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica