İSGB deki personel

Otomasyoncu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSGB de bulunan personelin mutlaka işyeri çalışanı mı olmalıdır.? bu hizmetin tamamı dışarından alınabilir mi?
İşyeri hekimini için yardımcı personel için bir şart var mı? Ben herhangi bir sertifika göremedim. Fabrikada herhangi bir personel yardımcı eleman olabilir mi?

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş sağlığı ve güvenliği kurulunda kimler olur?

1-İşveren
2-İş güvenliği uzmanı
3-İş yeri hekimi
4-Personel şefi
5-İşçi temsilcisi
6-Formen temsilcisi
7-Sendika temsilcisi
8-Taşeron temsilcisi

Gördüğümüz gibi kurulda işyeri çalışanları var öyle yada böyle.. Ama ne olabilir danışman olarak hizmet alabilirsiniz ancak o da iş güvenliği uzmanı alanında olabilir sadece..Ne bileyim personel şefinin yapacakları konusunda dışardan yardım nasıl alacaksınız ki?

Ayrıca işyeri hekiminin yardımcı personele ihtiyacı tabiki var..Daimi bulunacak iş yeri hemşiresi yada sağlık memuru bulunmalıdır..

Otomasyoncu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu durumda dışarıdan hizmetler alınsa da firma bünyesinde mutlaka ISGB olmak zorunda

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tabiki..

Otomasyoncu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam hizmet alımında zaten OSGB tam olarak tüm personelle hizmet vermek zorunda değil mi? firma neden bünyesinde ISGB bulundursun

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İSGB kurmak için 50 kişi çalıştırması,iş güvenliği uzmanı ve hekimi olması gerekiyor..
Sen OSGB'den hizmet alabilirsin ama yukarıdaki şartları sağlıyorsan orada İSGB bulundurmak şarttır..

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
50 ve daha fazla işçi çalıştırılan bütün işyerlerinde en az bir işyeri hekimi, sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde ise en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir.
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde, işyerinde koruyucu sağlık hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak üzere işverence hekim dışındaki diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.
Ancak;
Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 1000 (bin) ve daha fazla işçi çalıştıran,
– Tehlikeli sınıfta yer alan ve 750 (yediyüzelli) ve daha fazla işçi çalıştıran,
– Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 500 (beşyüz) ve daha fazla işçi çalıştıran
işverenler işyerlerinde İSGB kurmakla yükümlüdür. Bu işyerlerinde işyeri hekimi ve sanayiden sayılan işlerde ise iş güvenliği uzmanı tam gün çalıştırılır. Tehlike sınıfına göre yukarıda belirtilen sayıların altında işçi çalıştıran işverenler ise iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin tamamını dışardan aldığı takdirde işyerlerinde bir ilkyardım ve acil müdahale odası ve bir ilkyardımcı bulunduracak, ayrıca Yönetmelikte öngörülen bina ve donanım şartı aranmayacaktır.

Otomasyoncu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nurdan Hanım yeni kanunda bu sayılar var mı? Yanılmıyorsam artık 50 kişiden sonra tümünde İSGB zorunlu oldu. Sınıf ayırımı olmadan. isg uzmanı içinde işyerinin sanayiden sayılması gibi bir zorunluluk şu anda var mı? eğer varsa yine işverenlere gün doğmuş demektir. Teknoloji firmaları hiç bir şekilde bu personeli barındırmaz

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Bu eski bilgim, yeni kanunda İSGB yi incelemedim ama önceden tam zamanlı uzman çalışma şartı bulunan yerlerde kuruluyordu.. 50 ve üstünde kurul oluşturma şartı vardı... sanayi şartı yeni yasayla kalktı zaten... tekrar araştırayım yada bilgisi olan KURUL ve İSGB olayına açıklık getirsin..

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
İş sağlığı ve güvenliği biriminde kimler olur?

1-İşveren
2-İş güvenliği uzmanı
3-İş yeri hekimi
4-Personel şefi
5-İşçi temsilcisi
6-Formen temsilcisi
7-Sendika temsilcisi
8-Taşeron temsilcisi

Gördüğümüz gibi birimde işyeri çalışanları var öyle yada böyle.. Ama ne olabilir danışman olarak hizmet alabilirsiniz ancak o da iş güvenliği uzmanı alanında olabilir sadece..Ne bileyim personel şefinin yapacakları konusunda dışardan yardım nasıl alacaksınız ki?

Ayrıca işyeri hekiminin yardımcı personele ihtiyacı tabiki var..Daimi bulunacak iş yeri hemşiresi yada sağlık memuru bulunmalıdır..
Hüseyin bey bunlar kurulda bulunması gerekenler mi? İSGB de bulunması gerekenler mi? Benim bildiğim, İSGB de bir veya daha fazla işyeri hekimi, diğer sağlık personeli, tehlike sınıfına uygun bir veya daha fazla uzman bulunuyordu!

AhmetBBozbay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bire 12 m2 ilk yardım odası, 12 m2 muayene odası ve 8 m2 iş güvenliği odası olması gerekiyor isgb bünyesinde

Otomasyoncu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni kanunda bunlar açık değil mi?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
acele etmeyin...sn.kasım bey 18 tane kadar yeni yönetmelik çıkarılacağını söyledi....şartlar değişebilir diye düşünüyorum....

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
50 ve daha fazla işçi çalıştırılan bütün işyerlerinde en az bir işyeri hekimi, sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde ise en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir.
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde, işyerinde koruyucu sağlık hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak üzere işverence hekim dışındaki diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.
Ancak;
Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 1000 (bin) ve daha fazla işçi çalıştıran,
– Tehlikeli sınıfta yer alan ve 750 (yediyüzelli) ve daha fazla işçi çalıştıran,
– Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 500 (beşyüz) ve daha fazla işçi çalıştıran
işverenler işyerlerinde İSGB kurmakla yükümlüdür. Bu işyerlerinde işyeri hekimi ve sanayiden sayılan işlerde ise iş güvenliği uzmanı tam gün çalıştırılır. Tehlike sınıfına göre yukarıda belirtilen sayıların altında işçi çalıştıran işverenler ise iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin tamamını dışardan aldığı takdirde işyerlerinde bir ilkyardım ve acil müdahale odası ve bir ilkyardımcı bulunduracak, ayrıca Yönetmelikte öngörülen bina ve donanım şartı aranmayacaktır.
Nurdan hanım burada verdiğiniz bilgi şuan yürürlükte olmayan bir yönetmeliğe ait. Halihazırda 4857 sayılı kanuna göre sanayiden sayılan ve 50'den fazla işçisi olan bir işyeri için isgb kurma zorunluğu var ancak 6 ay sonra kademeli olarak yeni yasa yürürlüğü girince isgb ancak tam zamanlı hekim gerekiyorsa zorunlu olacak. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği kurulu ile ilgili küçük bir değişiklik olmuş, sanayi şartı kaldırılmış ama 50'den fazla çalışan olması ve altı aydan sürekli işlerin yapılıyor olması şartları devam ediyor.Ancak bu değişikliklerde 6 ay sonra yürürlüğe girecek bunları göz ardı etmemek gerekir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.