Soru Isg Uzmanlığında Atılacak Ilk Adım Nasıl Olmalıdır?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Serdal Çalık tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serdal Çalık

  Serdal Çalık TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, İSG Uzmanı olduktan sonra sizce yapılması gereken ilk iş ne olmalıdır? Hemen büyük bir firmaya girip çalışmaya başlamak mı? Yoksa herhangi bir OSGB'ye başvurup,orada biraz pişmek mi ?


   
 2. Davut

  Davut TÜİSAG Üyesi  Bence deneyimsizsen OSG ile başlamak daha mantıklı.
  Bence deneyimsizsen OSG ile başlamak daha mantıklı.

   
  Kerem ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Serdal Çalık

  Serdal Çalık TÜİSAG Üyesi

  Peki bu fabrikanın ölümcül kaza sıklık oranı çok az,neredeyse yok gibi.Büyük de bir firma.Bu firmaya girip, hem kendimizi geliştirip, hemde özgeçmişimizi geliştirmemiz de mantıklı değil mi ?
  Ayrıca bu OSGB lerin İSG uzmanlarını çalıştırma şartları nelerdir ? Bir uzmana ne gibi işler veriyorlar?Anlaştıkları firmaların sadece formlarını doldurtmak mı? Yoksa bire bir sahaya gönderip,inceleme yapmak mı ?Nasıl bir yol izliyorlar? Aksi taktirde form doldurmakla hiçbir tecrübe elde edilemez.

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Kariyer hedefliyorsanız, tam zamanlı çalışmanızı öneririm.

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Serdal Çalık

  Serdal Çalık TÜİSAG Üyesi

  Peki acemi olan arkadaş, ferdi olarak gidip tam zamanlı çalışırsa aşırı derece zorlanmaz mı ? Yıpranmaz mı ?

     

   
 6. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tecrübeliler bu OSGB lere çok bilenmiş anladığım kadarıyla. Fakat ortada büyük bir kavram kargaşası var. Kanunlar bile net değilken halen isg uzmanı olarak çalışanlar bile sadece belgelere imza atıyor. Bir İSg Uzmanının bir ilde 35 işletmeye baktığını ve imza attığını duydum. 500*35 7500 tl aldım sanıyor. Fakat bu arkadaşın günleri sayılı....

  Ben bile kursta ders dinlerken değişik yaş ve gruptan kursiyerlere ve kendime dışardan bakıp "Ya biz bir Titan zincirinin halkası mı olduk. Bir off shore zede gibi bir yere doğru itilip üzerimizden kimler ne şekilde nemalınoyr" gibi bazen düşüncelere dalıyorum.

  Bazen de bu işi en iyi ben ypaarım. Bu güzel bir alan tam benim işimmiş iyiki oluşmuş diyorum.

  Bu yazdıklarım bir muhakemeydi. Şu Murat ETÖZ hocayı tayın var mıdır bilmiyorum. Ama adam onca işinin arasında ben mail attığım halde (mail atmaya üşendiği için) beni aradı. ÇOK ŞAŞIRDIM. Ve bana uzun uzun OSGB lerde tecrube kazanıp işletmelere öyle başlamam gerektiğini direkt uzman olarak başlayanların çok zorlandığını anlattı. Stajında etkili olduğunu staj yaptığın yerde çay kahve içersen bi anlamı olmadığını fakat iş yerindeki isg uzmanının seni yetiştirdiği taktirde faydası olacağını da söyledi (Bunun yanında biz tecrübesiz arkadaşları 35 inden sonra sektör değiştiren; okyanusta yüzmeye çalışan kediler olarak görün) Ben ikna oldum. Bunun üzerine 10 işçilik bir makina üretim atolyesini gezdim.
  Baktım çevreye Ekskavatör, yük asansörü (katlar arası boşluk olduğundan ayak parmağı kopartıcısı da denebilr) elektrik panosu, giyinme yerleri,sensörlü ieri biri girdi sireni.. daha bir çok şey var.Ve burası 1 ay önce bir müfettiş denetiminden geçmiş ve müfettiş tüm ayrıntıları anlatmış.

  Evet büyük işletmeeler için yıllarca pazarlamada çalışan biri içinengin deniz fakat OSgblerde başlayıp bireysel olarak da bu küçük işletmlerde tecrube kazanmak olası gibi duruyor.
  Çok done var arkadaşlar, işsizlik,patron bakış açısı, işçilerin düzeyi,mühendislerin kaprsileri,devlet,kazalar,kopan kollar,kırılan omirilikler,beyin ameliyatları, bilmediği için özel hastaneye işçisini getirenler, sağırlar,dilsizler,kurslar, kursa gitme amaçları(?!!)

  Benim önerim herkese şu olacak: LÜTFEN SAKİN OLUN...VE BU FORUMU İYİ TAKİP EDİP, destek verin. Mühendisler kızmasın ama herkesin içinde bir parça ANALİTİK düşünce vardır. Gerekirse bu forum, haksızlıklara karşı durup istediğin almıştır.

  Bana ve size düşen ise negatifliklere kulak asmayıp(ki bu yazdığıma da bahane bulanlar olacaktır) YAPMAMIZ GEREKEN ŞEYİ YAPALIM: İŞ GÜVENLİĞİNİ NE İNCE AYRINTISINA KADAR ÖĞRENELİM. VE BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKALIM. Şu iki sözü unutmayalım:

  BAŞARININ MAZERETİ OLMAZ
  İNSANLAR KARŞILAŞTIĞINIZ FIRTINILARLA DEĞİL GEMİYİ LİMANA GETİRİP GETİRMEDİĞİNİZLE İLGİLENİR....

   
 7. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Isg Uzmanlığında Atılacak Ilk Adım Nasıl Olmalıdır?

  Şunları yaparak başlanabilir mesela...
   

  Ekli Dosyalar:

  Sadi AKSOY, FUNDA3426, ecemus ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. snn

  snn TÜİSAG Üyesi

  bende bir tane hazırladm eksikleri çok çünkü kendime göre hazırladm... belki yardımcı olur   

  Ekli Dosyalar:

  Günkut ve Sadi AKSOY bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica