Isg Uzmanlarının Sigortaları Ne Olacak

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar ben danışmanlık bürosu açtım ve kendı işyerim oldugu için bağkur girişi yaptırdım ve bikaç firma ile sözleşme imzaladım ama bakanlık diyorkı işveren çalışma süreleri boyunca benım sgk mı yatırmak zorundaymış yoksa ceza yermiş.. ama ben kendı bagkurumuda yatırıorum.. osgb de çalışan uzmanlar içinde bu geçerliymiş.. ceza yememek için yayalım dedım bu bılgiyi. alo170 den ve sgk dan verildi bu bilgi..

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar ben danışmanlık bürosu açtım ve kendı işyerim oldugu için bağkur girişi yaptırdım ve bikaç firma ile sözleşme imzaladım ama bakanlık diyorkı işveren çalışma süreleri boyunca benım sgk mı yatırmak zorundaymış yoksa ceza yermiş.. ama ben kendı bagkurumuda yatırıorum.. osgb de çalışan uzmanlar içinde bu geçerliymiş.. ceza yememek için yayalım dedım bu bılgiyi. alo170 den ve sgk dan verildi bu bilgi..
Bakanlığın istediği İSG-Katip üzerinden yapılan "Uzmanlık sözleşmesi", 4857'ye tabi iş sözleşmesidir. Bu sözleşme iki şekilde yapılabilir.
1. Kısmı süreli iş sözleşmesi
2.Tam zamanlı iş sözleşmesi

Tek bir firmada çalışılmıyorsa birinci seçenek olan "kısmı süreli iş sözleşmesi" yapılmalıdır. Anayasaya göre çalışan herkes sigortalı olmak zorunda olduğu için kısmı süreli sözleşme yapan herkes SGK girişini de yapmak zorunda.

Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir iş akdi ile çalışan kimsenin aylık azami çalışma süresi 217 saattir. Şu çok merak edilen 217 saat kavramı, genel bir kavram olup, iş akdi ile çalışan herhangi bir kimsenin çalışabileceği azami süreyi temsil eder. ÇSGB'nin uzmanlara koyduğu bir süre sınırı değildir. Bir kişinin aylık kısmı sözleşme yapabileceği süredir.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
217 saat nereden geliyor diyenler için cevap:

270/12=22.5
günde 7.5 saat çalışarak aylık 26 günden
7.5*26= 195 saat

22,5 + 195 =217.5 = 217 saat

4857'ye tabi tüm çalışanlar için genel bir formuldur. Uzmanlığa özel değildir.

Uzmanlık sözleşmesinin bakanlık tarafından kabul edilebilmesi için, 217 saatlik süre aşılmamak kaydı ile, anlaşılan firma da çalışılacak süre miktarı kadar, SGK girişi yapılması gerekmektedir.

Mehmet Arslanbaba

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
217 nerden geliyor diye sormamıştım ama inceleyince 270 in ne olduğunu ve nerden geldiğini anlamadım :)

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
217 nerden geliyor diye sormamıştım ama inceleyince 270 in ne olduğunu ve nerden geldiğini anlamadım :)
Anlaşılmaması bana şaşırtıcı geldi doğrusu. çünkü 4857'yi herkes bilir diye bazı noktaları yazmadım. o halde daha detaylı yazacağım.

270 saat 4857'de yazan (bu arada 4857 sayılı iş kanunu demektir) bir işçinin bir yılda çalışabileceği azami mesai süresidir.

bir yıl 12 aydır. bu 270 saatlik yıllık süreyi 12 aya bölersek; bir işçinin bir ayda çalışabileceği azami mesai süresi ortaya çıkar.
270/12=22.5 saat, aylık azami mesai süresidir.
bu süreye aylık normal çalışma süresini eklemek gerekli. Aylık çalışma günlük 7.5 saatten, 26 gün =195 saat yapar.

Bu süreyi de açıklayım;
4857 ye göre haftalık çalışma saati azami 45 saattir. bir hafta 7 gündür. 4857'ye göre işveren en az bir gün hafta tatili vermesi gerekir. bu da genelllikle pazar günüdür.
6 gün çalışıldığını düşünürsek;
45/6= 7.5 saat günlük çalışma süresidir.

bir ay 30 gündür. 4 adet pazar gününü çıkarsak, 26 gün kalır.

26*7.5=195 saat aylık normal çalışma süresidir.

İşçi TAnımı: 4857'ye tabi, iş akdi ile çalışan gerçek kişidir. BEn müdürüm ben işçi değilim denemez. bir kuruluşta, patronlar hariç, herkes işçidir. İşveren vekilide işçidir.

Bir işçinin aylık çalışabileceği azami süre 195 saat normal süre + 22 saat mesai olmak üzere 217 saattir

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
270 saat bir işçinin 1 yılda çalışabileceği maksimim fazla mesai süresidir. 12'ye bölünce 22.5 saat aylık fazla mesai süresi oluyor. yanlışım varsa düzeltirsiniz :)

ceyhunkmy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba iş güvenliği uzmanlığı yapmadığım bir işyerinde 25 gün çalışıp kalan 5 gün için bir firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirmiyim?

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Öznur hanım zaten osgb ler iş güvenliği uzmanlarının sigortalarını ödüyorlar, ayrıca hizmet alan firmalarında ödemesine gerek yok. İş güvenliği uzmanı için farklı iki durum var:
1. Osgb de çalışırsa sigortayı osgb öder.
2. Bireysel çalışırsa sigortasını hizmet verdiği firma öder.
Siz danışmanlık şirketi kurmuşsunuz sizin için de 2. durum söz konusu. Yani sigortanızı hizmet verdiğiniz firmalar yatırmak zorunda. Aksi takdirde bu firmalar isg hizmeti almamış yalnızca danışmanlık hizmeti almış gibi görünür ve isg uzmanı bulundurmadığı için kanunda belirtilen cezaları ödemek zorunda kalır.
Hayırlı olmasını dilerim yeni şirketinizin. Canınızı sıkmak istemem fakat danışmanlık şirketlerinin osgb kurmaya çalıştığı şu dönemde neden osgb değil de danışmanlık şirketi kurdunuz? Sizin şuan bireysel çalışan iş güvenliği uzmanlarından herhangi bir farkınız yok. Bütün işlemlerinizi bireysel olarak yapmalısınız ( sözleşme, sigorta ödemeleri vb. ) . Danışmanlık şirketiniz risk değerlendirmeleri yaptığınızda fatura kesebilmeniz için bir artı sadece.

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ilerde osgb ye döneceğiz inşallahh.. şimdilik anlaştığım işyerleri 50nın altında yanı doktor zorunluluğu yok ve bende osgb açıp doktor parası ödemek istemedım şimdilik. malum çok fazla ıstıyorlar. inşallah en kısa zamanda 50nın üstünde çalışan işyerleri bulursak o zaman doktor yanı osgb açarız :)
şimdi anlaştığım işyerleri benim sigortamı parttıme olarak yatıracak bende kalanını( 30 tamamlamak için) bagkur olarak yatırıcam.. ilginize tşk ederim..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.