Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
https://www.tbmm.gov.tr/gundem/gundem.htm

Sayfanın en altında bizim tasarı bulunuyor görüşülmek üzere.
Arkadaşlar bilen biri varsa şimdi bu gündem maddeleri çok fazla bizim tasarının konuşulması "3.- Genel Kurulun, 20 Aralık 2016 Salı günü ile 28 Şubat 2017 Salı günleri (dâhil) arasındaki Salı ve Çarşamba günkü birleşimlerinde Sözlü Sorular ve diğer denetim konularının görüşülmeyerek Gündemin “Kanun Tasarı ve Teklifleri ile Komisyonlardan Gelen Diğer İşler” kısmında yer alan işlerin görüşülmesi "m maddesine istinaden şubat ayına kalır mı sizce ?

rafael

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar bilen biri varsa şimdi bu gündem maddeleri çok fazla bizim tasarının konuşulması "3.- Genel Kurulun, 20 Aralık 2016 Salı günü ile 28 Şubat 2017 Salı günleri (dâhil) arasındaki Salı ve Çarşamba günkü birleşimlerinde Sözlü Sorular ve diğer denetim konularının görüşülmeyerek Gündemin “Kanun Tasarı ve Teklifleri ile Komisyonlardan Gelen Diğer İşler” kısmında yer alan işlerin görüşülmesi "m maddesine istinaden şubat ayına kalır mı sizce ?

"30 yıldan fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına rağmen, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenmesine ilişkin düzenlemeyi de içeren Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı gündemin ilk sırasına alındı.

Yarın başlanacak bu kanun tasarısının görüşmelerinin cuma gününe kadar bitirilmesi planlanıyor. 6 Ocak Cuma günü için de çalışma kararı alındı."

En geç Cuma günü bitecek olarak anlıyorum bunu. Zaten sizin paylaştığınız maddede de öncelik olarak bu tip işlere referans veriyor.

seda hatip

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni giriş yapılamıyor ancak eskilerde duruyor

ufukpınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Selamlar,

Bugün isg genel müdürlüğüne gönderdiğimiz mail ve cevabını ekte paylaşıyorum. İlgili kanun tasarısında varmış. Zaten TBMM' nin sayfasında kanun tasarısı metninin altında aynen şöyle yazıyor; Tasarı/Teklif komisyonda ve Genel Kurulda değiştirilerek kabul edilebilmektedir. Komisyonun kabul ettiği metnin/Kanun metninin dikkate alınması gerekmektedir. IMG-20170105-WA0001 (1).jpg

veyselsari_83

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Komisyonda Ermenek ve Soma örnekleri verilmiş ve iş kazalarının arttığı söylenmiş. Peki bunu söyleyen adamlar konun aslında İş Güvenliği Uzmanlarının yaptırım gücü olmadığından kaynaklandığını neden söylememiş. Bakınız madende daimi nezaretçide olsanız, iş Ggüvenliği uzmanı da olsanız paranızı işveren verdiği takdirde mevcut uygunsuzluklarda ya çalışmayacaksınız ya da bu riske gireceksiniz. Oysa devlet bu kilit noktalardaki çalışanların ücretlerini oluşturacağı havuzdan verse ve bu insanları denetlese bence iş kazaları daha çok azalır.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
genel müdür vekili İsmail bey uzmanların asıl sorunlarına yönelik talebi ve açıklaması yoktur.Meclis tutanaklarında ,asıl sorun uzman yetersiz gibi gösterilerek süre uzatmı istemesidir.Yeterli uzman mevcut olup lakin bu işin yapılacak yönü artık kalmadığından,hiç kaza sayıları,dava ve ödenen tazminatlar,ölen sayıları,90 bin uzman olup da bu istatistiklerin niye değişmediğine değinmeyip işin suyu çıktığı anlatılma-maktadır. sade ankara da 250 OSGB olduğu, bir OSGB ilanına 250 A ve B sınıfı işsiz uzmanın başvurduğuna değinmeyip efendim 60 bin C sınıfı var hepsi işsiz kalcak gibi algı yaratarak süre uzatımı isteniyor. Uzmanın hiç sorunu yok güllük gülüstan gösterilerek ancak günü nasıl geçiştiririz hesabında, sonra uzman düşük maaş, tazminat ödemeleri,yargılanmalar ile muhatap kalsın, Bakanlık bizi nasıl takip ediyor denetliyor anlamıyorum.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu kadar itibarsızlaşmış bir sektör haline delen iş güvenliğine yönelik işverenin ne saygısı var nede bu yönde bir önlem alması,nede bakanlık atamaları gibi hiç bir faaliyeti yok,zaten denetim ve ceza uygulaaması da yok,burası türkiye oda ertelenir mantığında oh ne ala memleket , biz de bur dan olsun çevremizde olsun,kendimizi yıpratalım,

ServetmertKS

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
YAKUP AKKAYA (İstanbul) – Çalışmayanın sertifikasını belli bir süre sonra iptal edin, ne engelliyor ki? BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanın katıldığı önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmiştir.

peki şimdi ne olacak ? uzatılacak mı azatılmayacak mı acaba ?

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
YAKUP AKKAYA (İstanbul) – Çalışmayanın sertifikasını belli bir süre sonra iptal edin, ne engelliyor ki? BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanın katıldığı önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmiştir.

peki şimdi ne olacak ? uzatılacak mı azatılmayacak mı acaba ?
O konu komisyonda konuşuldu ve sonucunda tasarıya eklendi şu anda TBMM' de ve henüz görüşülmedi bugün büyük ihtimalle görüşülecek.

pusat polat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar konuyla alakası yok ama bir soru sorcam. Tehlikeli sınıfa giren işyerinde kaç çalışana kadar işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu yok. 1 çalışan da olsa doktor bulundurma zorunluluğu var mı?

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Arkadaşlar,
Şu an tasarı aşamasında ve komisyonda görüşülme aşamamasında bulunan metni inceleyin. Orada belirtilen 01/01/2017 tarihi olarak belirtilmiş mevzuatın 01/01/2019 tarihine kadar uzatıldığını belirten paragraftaki Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnameleri de inceleyerek 01/01/2017 tarihinin geçtiği Kanun ve Maddesini görebilirsiniz.

Ama bekleyip Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra da konuyu bu sefer " 2 yıl Uzatılmıştır " olarak tekrar değerlendirebiliriz.

Komisyonda Onay aşamasında olan bir tasarıyı tartışıyoruz. Onaylanırsa kanunu konuşuruz, onaylanmaz ise de konuşacak farklı konular buluruz.
Bir yayı bile fazla uzattığımızda yayın Elastikiyet modülü bozulacağından yay artık eski haline gelemez. Bu kadar uzatıldıktan sonra da bu sınıf ayrımı bir şekilde egale edilmiş olacaktır.

ermvrn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Dün bazı milletvekillerinin yerine sahte yoklama oyu kullanıldığı tespit edildiği için meclis pazartesine kadar tatil edildi. Pazartesi de baskanlik konulu anayasa görüşmeleri başlayacağı için 2 yıl uzama mevzuu anayasa görüşmelerinin sonuna kaldı.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kaldı bile..

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yarım kalan maddeler tamamlanmadan bir başka konuya mı geçiliyor? Meclisin çalışma sistemini tam bilmediğim için soruyorum. Bana mantıklı gelmedi. Yani zaten 30 küsür maddelik bir metin. 21. madde de kalınmıştı sanırım.

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
yarım kalan maddeler tamamlanmadan bir başka konuya mı geçiliyor? Meclisin çalışma sistemini tam bilmediğim için soruyorum. Bana mantıklı gelmedi. Yani zaten 30 küsür maddelik bir metin. 21. madde de kalınmıştı sanırım.
bugünlü meclis genel kurulunda anayasa değişikliği görüşmeleri gündemin 2.konusu.1.konu yarım kalan maddelerin devamı.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Dün bazı milletvekillerinin yerine sahte yoklama oyu kullanıldığı tespit edildiği için meclis pazartesine kadar tatil edildi. Pazartesi de baskanlik konulu anayasa görüşmeleri başlayacağı için 2 yıl uzama mevzuu anayasa görüşmelerinin sonuna kaldı.
mecliste bile
bugünlü meclis genel kurulunda anayasa değişikliği görüşmeleri gündemin 2.konusu.1.konu yarım kalan maddelerin devamı.
http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=139321
Burada 14:00 da Anayasa değişikliğinin görüşüleceği yazmakta.

yasmin_tnt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg katipte bugün itibari ile c sınıfı iş güvenlik uzmanı tehlikeli sınıfa atanamıyormuş arkadaşlar

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
mecliste bile

http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=139321
Burada 14:00 da Anayasa değişikliğinin görüşüleceği yazmakta.
30 küsür maddeyi 3 günde bitiremediler. ben her gün takip ettim anayasa değişikliği daha detaylı bir konu olduğundan uzun sürecektir kararların alınması bizim durum kim bilir ne zamana uzayacak artık benim hiçbirşeye inancım kalmadı açıkcası bazı şeyler için savaşmayı bıraktım. özellikle TBMM' nin sayfasından oturumlar takip ettikten sonra.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.