Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

Murat KIRBAŞOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Milletvekili ertelenmesin diyor ama prim gün ile geçenleri bilmiyor herhalde, ne kadar gereksiz bir savunma yapmış, hiç birşey bilmeyen madenlere inşaata bakan çooook A sınıfı uzman var, ben maden mühendisiyim belgemi 3 yıl çalışma hayatından sonra aldım, bu benim bilgim olmadığına mı kanaat getiriyor, boş insan her yerde kısacası bunu söyleyebilirim. okumadan, anlamadan, bilmeden yorum yapan, kendi boşluğunu kapatmak, güzel paralar kazanmak için uzatılmasın diyenler, sizi cebimden çıkartırım bunu bilin, eminim sizden daha çok tecrübe ve bilgiye sahibim hiç şüpheniz olmasın !
Size Albert Einstein'ın "Bilgi" ve "Ego" ile ilgili sözüyle bir cevap vereyim.

Albert Einstein der ki;
"More the knowledge, lesser the ego. Lesser the knowledge, more the ego"
yani;
"Bilgi arttıkça, ego azalır. Ego arttıkça, bilgi azalır"

Kendinizi herkesi cebinden çıkaracak kadar yüksek bir egoda görüyorsanız, denklemin hangi ucunda olduğunuzu fark edersiniz. Bilgi öncelikle mütevazi olmayı gerektirir.

Kendi adıma uzatılmasının yanlış olduğunu düşündüğümü belirtmiştim. Kimseyi tam olarak tanımadan ve amacını bilmeden "güzel paralar kazanmak için" diye yaftalamanız hiç hoş olmamış. Zaten OSGB bünyesinde olsa da, tam süreli olsa da hiçbir uzman uzatma kararı çıkmazsa maaşını ikiye katlayacak diye bir durum yok. Olan varsa nasıl olduğunu bir anlatsın da biz de öyle yapalım.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar ertelenmesine sevinen değerli uzman arkadaşlara sesleniyorum piyasada çalıştıklarını söylüyorlar tabiki işlerini kaybetmesini kimse istemez lakin her gecen yıl bu piyasanın çöküşünü görmüyorlar mı acaba, B sınıfı uzman kişi başı 10 TL ye inşaata bakıyor,gecen sene saati 100 TL olan şuan saati 15 TL ye geliyor.Size adresde vereyim Cizre de toki inşaatına bakan OSGB dir. merak edene OSGB ismini sözleşmesini de gösteririm.Arkadaşlar işveren biz kendi kendimizi yok ediyor.İşveren de bunu çok güzel kullanıyor. A ve B sınıfları aktif çalışmıyor deniyor ya soruyorum bu şartlara kim çalışır.A ve B sertifikasını neden aldı da kullanmıyor, İnşaat ustası aylığı 3000 TL ye gelirken A ve B sınıfı uzmanın daha az maaşı bir de kazalarda mahkemeye karakola üçlü çaprazlarla muhatap kalması da çabası, uzman arkadaşlar siz adli kaza raporlarını okuyun lütfen,benim 4 tane davam var. Hepinize şimdiden geçmiş olsun, bakanlık yetkilileri de görevlerini çok güzel zamanında yerine getiriyorlar. piyasayı da gözlemlesinler bu riski de alsınlar bakalım. 2012 den bu yana hangi iş kazası istatistiği düşmüş,2012 den bu yana piyasa da uzman var binlerce neden kazalar devam etmek de hangi işveren uzmanına iş kazalarına önem vermek de ,bir kaç büyük kurumsal firmalar haricinde, sonuç kaza sayılarına bakılsın.piyasa da yüzlerce A ve B sınıfı işsizken kardeşim A ve B sınıfı yetersiz denmesini kabul etmiyorum.Ankara ben dahil OSGB ilanına 250 başvuru yapılmış,kalkıp da uzman yetersiz denmesini ciddi bulmuyorum.Şunu deseler anlarım.biz hata yaptık bu işin suyunu çıkardık denmelidir.Tüm uzmanlar olarak.
hayırlı olsun gözünüz aydın herşey müstahak bize

emrahtas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Konu basit aslında çok uzamış, burada önemli olan c sınıfı uzmanların çalışabilecekleri az tehlikeli iş yerleri ne zaman kapsama girer ise o zamana kadar c sınıfını uzatmak, yoksa çalışamayan c sınıfı uzmanı nasıl b olacak ama bu ertelemeyle şu gözüküyor az tehlikeli işyerlerinin uzman bulundurma zorunluluğu da 1.1.2019'a ertelenecek. Bence böyle sürekli erteleme olacağına C sınıfı tamamen kalkmalı A ve B 2 sertifika bulunmalı. C'ler ve B, B'ler de A sınıfı sertfikaları otomatikman yükseltilmeli , az tehlikeliler hiç kapsama girmesin yada sayı 50 den fazla ise B sınıfları baksın, ayrıca çalışma süreleri hesaplanır iken sadece çalışan sayısı değil işyeri m2 sinede bakılsın çok tehlikeli bir işyerinde 6000 m2 10 personel var 400 dk şaka gibi daha çok tespit var. ,
Bir öneri daha erteleme olmasın ama isg katipde atanan işyerleride pasif duruma geçmesin mesela 2 senedir uzman B işyerine bakıyor 1. Ocak itibari ile artık bakamayacak ama sözleşmeyi fes etmediği sürece bakmaya devam etsin B sınıfı uzman olmadan farklı bir firma ile sözleşme yapamasın vs.

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği uzmanlığının C si B si olmaz bence en baştan iyi bir eğitim ve staj dönemi olmalı.öyle hiç derse girmeden hiç firmaya gitmeden staj raporu ve belge alma durumu olmamalı. En önemliside özel sektörde göreve başlayan uzmanın maaşını devlet işverenden kesip ödesin.işverene bağımlılık kalkmalı.uzman noter onaylı defterine özgürce yazmalı.ve son olarak yaptırımlar ağırlaştırılmalı.denetimler periyodik yapılmalı.görevini hakkı ile yapmayan uzmanın ceza puanı dolunca belgesi iptal edilmeli.inanın işverene bağımlılık kaldırılsın bakın o zaman uzman nasıl çalışıyor.Diye düşünüyorum.

HÜLYA ADAMIŞOĞLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkes ayrı kafada hala ben onu cebimden çıkarırım ben şunu cebimden çıkarırım ne çirkin laflar böyle.Bilgi dediğiniz şey sonsuzdur.Ego savaşlarına gerek yok.Uzmanlık ciddi çaba ve emek isteyen yönetmelik okumasını bilenlerin yapacağı iştir.İşverene neyin nasıl yapılacağını anlatan ve yaptıran kişi uzmandır.Tespit öneri defterini dolduran değil.Bunları yapmıyorsanız yap
tıramıyorsanız kimse birbirine çamur atmasın.Kanun geçtiyse geçecek yapacak birşey yok.Oda olmazsanız deneklerle hak savunulmaz.Biran önce meslek tanımımız belli oda kurmamız gerekmektedir.

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
uzman parasını işverenden aldığı sürece neyin nasıl yapılacağını anlatıyor ama yaptıramıyor.Tespit öneri defterine mali açıdan işverenin ödemek istemediği bir şeyi yazıncada iş akdi inanın hemen iptal ediliyor.İşveren nasıl olsa korkmuyor.Türkiye şartlarında idealist kaç kişi işini kaybetmeyi göze alabiliyor acaba?Ama uzman maaşını devletten alabilseydi ozaman çok şey değişirdi.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar ertelenmesine sevinen değerli uzman arkadaşlara sesleniyorum piyasada çalıştıklarını söylüyorlar tabiki işlerini kaybetmesini kimse istemez lakin her gecen yıl bu piyasanın çöküşünü görmüyorlar mı acaba, B sınıfı uzman kişi başı 10 TL ye inşaata bakıyor,gecen sene saati 100 TL olan şuan saati 15 TL ye geliyor.Size adresde vereyim Cizre de toki inşaatına bakan OSGB dir. merak edene OSGB ismini sözleşmesini de gösteririm.Arkadaşlar işveren biz kendi kendimizi yok ediyor.İşveren de bunu çok güzel kullanıyor. A ve B sınıfları aktif çalışmıyor deniyor ya soruyorum bu şartlara kim çalışır.A ve B sertifikasını neden aldı da kullanmıyor, İnşaat ustası aylığı 3000 TL ye gelirken A ve B sınıfı uzmanın daha az maaşı bir de kazalarda mahkemeye karakola üçlü çaprazlarla muhatap kalması da çabası, uzman arkadaşlar siz adli kaza raporlarını okuyun lütfen,benim 4 tane davam var. Hepinize şimdiden geçmiş olsun, bakanlık yetkilileri de görevlerini çok güzel zamanında yerine getiriyorlar. piyasayı da gözlemlesinler bu riski de alsınlar bakalım. 2012 den bu yana hangi iş kazası istatistiği düşmüş,2012 den bu yana piyasa da uzman var binlerce neden kazalar devam etmek de hangi işveren uzmanına iş kazalarına önem vermek de ,bir kaç büyük kurumsal firmalar haricinde, sonuç kaza sayılarına bakılsın.piyasa da yüzlerce A ve B sınıfı işsizken kardeşim A ve B sınıfı yetersiz denmesini kabul etmiyorum.Ankara ben dahil OSGB ilanına 250 başvuru yapılmış,kalkıp da uzman yetersiz denmesini ciddi bulmuyorum.Şunu deseler anlarım.biz hata yaptık bu işin suyunu çıkardık denmelidir.Tüm uzmanlar olarak.
hayırlı olsun gözünüz aydın herşey müstahak bize
Murat bey iyi güzel yazmışsınız da kendinizle çelişiyorsunuz. B sınıfı uzmanlarında İnşaata bakmaması gerekiyor normalde. B sınıfları da şu an bu kanundan yararlanmakta. İSG uzmanının sınıfı olmaz. Kendine güvenen bilgisi olan her sektörde çalışır. A ve B sınıfı yetersizliğini kabul etmiyorum demişsiniz. Ama yetersiz, belgesi olduğu halde herkes bu işi yapmıyor. Benim yaşadığım ilde 12 tane B sınıfı uzman gözüküyor İSG katipte. Bu durumu sadece yasa ertelemesine bağlamayın. Geçiş sistemi saçma insanlar debelenip duruyor B sınıfı olmak için bu engeller kalksa zaten kimse süre uzatılsın demez. Tekrar eğitim alacam tekrar sınava girecem vs. Sınavsız geçiş olmasın elbet ama tekrar eğtim almak kadar saçma bişe var mı? Sistem 3 yılı dolan adamı sınava alsın direkt o zaman zaten kimse erteleme istemez. Olaylara sadece kendi pencerenizden bakmayın bence.

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
yazdığımız mesajlar neredeyse bir saattir moderatör onayı bekliyor.bu şartlarda nasıl yazışacağız.en iyisi hiç yazmamak.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yazdığımız mesajlar neredeyse bir saattir moderatör onayı bekliyor.bu şartlarda nasıl yazışacağız.en iyisi hiç yazmamak.
Kusura bakmayın sayın Rebal Keskin. Taktir edersiniz ki moderatör arkadaşlarımızın da bir işi var ve öğle arasıydı. Müsaade ederseniz biz de yemeğimizi yiyelim ;)
Yazıp yazmamak da kendi tasarrufunuzda elbette. Bizler gönüllülük esaslı moderatörlük yapıyoruz ve sizler gibi maaşlı bir işimiz, bir ailemiz var. Kalan zamanlarımız dahilinde forumla ilgilenebiliyoruz.

Son düzenleme:

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kusura bakmayın sayın Rebal Keskin. Taktir edersiniz ki moderatör arkadaşlarımızın da bir işi var ve öğle arasıydı. Müsaade ederseniz biz de yemeğimizi yiyelim ;)
Yazıp yazmamak da kendi tasarrufunuzda elbette. Bizler gönüllülük esaslı moderatörlük yapıyoruz ve sizler gibi maaşlı bir işimiz, bir ailemiz var. Kalan zamanlarımız dahilinde forumla ilgilenebiliyoruz.
Ne kadar alındınız öyle Gamze hanımcığım yemeğiniz afiyet olsun bu arada.keşke bu moderatörlük hususunda kısa bir bilgimiz olsaydıda sizi üzmeseydik.Yinede böyle bir durumu düşünemediğim ve bencillik yaptığım için özür dilerim.Size ve ailenize uzun sağlıklı yıllar dierim.2017 sizin içinde çok güzel olur inşallah.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ne kadar alındınız öyle Gamze hanımcığım yemeğiniz afiyet olsun bu arada.keşke bu moderatörlük hususunda kısa bir bilgimiz olsaydıda sizi üzmeseydik.Yinede böyle bir durumu düşünemediğim ve bencillik yaptığım için özür dilerim.Size ve ailenize uzun sağlıklı yıllar dierim.2017 sizin içinde çok güzel olur inşallah.
Sormadan yargılamasaydınız bir reaksiyon vermezdim. Moderatör arkadaşlarımızın çabalarını bilip bu serzenişinize sessiz kalmak yakışmazdı bana.
Teşekkür ederim temennileriniz için. Bende size ve ailenize sağlıklı, mutlu yıllar dilerim.

metin bilgin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150423-3.htm

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN

HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR KANUN

Kanun No. 6645 Kabul Tarihi: 4/4/2015

MADDE 6 – 6331 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.”

6656 sayılı kanunun 9. maddesi 6645 no.lu kanuna atıfta bulunmakta. Yukarıda da bu kanunun linki ve ilgili maddesi mevcut.
Arkadaşlar,
6656 sayılı kanunun 9. maddesi 6645 no.lu kanuna atıfta bulunmakta. Bunun da içeriği 6111 sayılı kanunla ilgili bir düzenlemedir. Lütfen dikkatli okuyalım. Sadece tarihlere bakıp değerlendirmeyiniz. Bu İSG ile ilgili bir değişiklik değildir.

Mesut YEŞİLOVA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
6656 sayılı kanunun 9. maddesi 6645 no.lu kanuna atıfta bulunmakta. Bunun da içeriği 6111 sayılı kanunla ilgili bir düzenlemedir. Lütfen dikkatli okuyalım. Sadece tarihlere bakıp değerlendirmeyiniz. Bu İSG ile ilgili bir değişiklik değildir.
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600655812 sayılı başvurunuz 27.12.2016 tarihinde MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü başlıklı Geçiçi Madde 4 birinci fıkrası kapsamında; Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılmaktadır.

Bu kapsamda, sahada karşılaşılan sorunların çözümüne dair Genel Müdürlüğümüzce yürütülen mevzuat çalışmalarımız devam etmektedir. Öteleme hususu TBMM komisyonda kabul edilmiş olup Genel Kurulda görüşülmek üzere sırada beklemektedir. Konuya dair, T.C. Resmi Gazete’yi takip etmeniz yararlı olacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

Yorumsuz...

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
genel müdür vekili meclis de asıl sorunları dile getirmeyerek uzman yetersiz diyerek öteleme istemesi nekadar doğru,asıl sorunlar dile getirilerek öneri sunulursa eminim meclis de kabul edecektir.Malesef ki sorunumu dile getirecek merci yok ya.yazık biz niye hem bur da hem her yede okadar sorunlarımızı dile getiriyoruz ki herşey güllük gülüstanlık,bakanlık bizi nasıl takip ediyor örneği açık işte

Şeyhmus Çalışır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600655812 sayılı başvurunuz 27.12.2016 tarihinde MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü başlıklı Geçiçi Madde 4 birinci fıkrası kapsamında; Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılmaktadır.

Bu kapsamda, sahada karşılaşılan sorunların çözümüne dair Genel Müdürlüğümüzce yürütülen mevzuat çalışmalarımız devam etmektedir. Öteleme hususu TBMM komisyonda kabul edilmiş olup Genel Kurulda görüşülmek üzere sırada beklemektedir. Konuya dair, T.C. Resmi Gazete’yi takip etmeniz yararlı olacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

Yorumsuz...
ya bazı arkadaşlar ne acayip anlamıorum, uzatılmaması ya da uzatılması neden bu kadar hoşunuza gidiyor. çünkü herkes menfaatini düşnüor. sizler böyle oldukça sırtımıza semer vuran çok olur ayrıca ***kesildi**** arkadaşlar süreler uzatıldı bu arada bilginizee

Moderatör tarafında düzenlendi:

Önder81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence asıl sorun genel İGU maaşların düşük olması ve buna bağlı olarak İş güvenliği uzmanlarının çoğunluğunun sertifikalarını aktive etmemeleridir.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hem inşaat gibi çok tehlikeli sürekli kaza olan yerde çalış hem çok düşük maaş,bir dava da uzmana 20.000 TL rücu ediliyor. işveren uzmana önceden mumla ararken değer kıymet verirken şimdi yüzüne bile bakmıyor.ne uzmanın dediklerine itibar ediyor nede iş güvenliğini önemsiyor. bur dan 6645 madde 1 de hangi uzman işverenini şikayet etmiş,hangi riskli önlemler alınabilmiş hangi kaza düzeyi düşmüş,bakanlık bu istatistiklere bakıp acil çalışmalar yapması gerekirken bakanlık da çalışmıyor,ceza kesmiyor,her şeyi erteleyerek zamanı geçiştirmelerini kendilerine ilke edinerek günü kurtarıyorlar.sonuç ortada uzmanlar işsiz, kazalara devam.90 bin uzman var bari bu kadar uzman olmasına sınır getirin.yılda bir sınav olsun.bu dernek sayfasından uzman arkadaşlar ne kadar itibar edersiniz bilmiyorum ama bu dernek sayfasından karar alınarak tüm uzmanlar iş bıraksınlar,sendika işçileri gibi,bakanlık sorunları bakın nasıl çabuk çözecektir.Buda bu sayfadan tüm uzmanalara duyuru yapılarak olacaktır. Oda olsak daha sağlıklı yaptırımlar en azından olabilir di .Bu benim imkansız da olsa görüşüm çünkü hiç bir çalışma yapılmıyor arkadaşlar asıl sorunlar çözülmüyor

pinarodabasi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Akrkadaşlar en son durum nedir şimdi süre uzatıldımı uzatılmadımı ? Son dakikaya bırakılacak bir konu olmamalıydı.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
levent bey face den iş kazası sonucu ölüm ve sakatlanma haberleri paylaşıyor.insan değerini bu kadar ucuz gören işveren,bakanlık değer verse gerçekten kalıcı yaptırımlar alır denetler acil sorun çözer ben böyle görüyorum malesef sonra biz niye bu durumlara geldik,biz niye kalkınamıyoruz. hollanda vatandaşı türkiyede rahatsızlandı diye özel uçak gönderiyor.adamlar vatandaşlarına nasıl sahip çıkıyor,yine almanya iş kazasında hemen helikopterle kaza yerinden aldırıyor. bur da yok malesef.benim istanbulda emlak konut şantiyemde işçi düştü beyin kanaması var istanbul da hastane hastane gezdik yoğun bakım üniteleri güya dolu diyerek almadılar,en son cerrahpaşa aldı,adam şimdi ömür boyu beyinden hasar aldığı için sakat kaldı başkasının bakımına muhtaç haline geldi.asıl burda paylaştıklarımızı dosya olarak bakanlığa göndermek lazım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.