Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

Serhat ÖZCAN iS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gözüken o ki süre uzatılacak arkadaşlar.Can sıkıcı nokta ise şu;neden bu tarz planlamaları hep son dakikaya bırakıyoruz.7 gün kalmış ve insanlar ne olacak diye planlama yapamıyor.
Maalesef ülkemizde yeni olan bir sektör basiretsiz yöneticiler ve yönetim anlayışı yüzünden can çekişiyor.Geçen süre içerisinde gram pozitif ilerleme yok!
Her gün değiştirilen kanun ve yönetmeliklerle hizmet verdiğimiz insanlar gözünde de meslek güvenilirliğini yitiriyor.
Ertelemenin mevcut durum göz önüne alındığında olması gerektiğini düşünen bir isg profesyoneli olsamda(c sınıfı arkadaşların mağduriyeti açısından),bu ertelemenin daha doğrusu artık ertelemelerin fayda getirmeyeceği düşüncesiyle son olmasını diliyorum.
Saygılarımla

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gürcan bey mesleki eğitime göre uzmanlık yapılmalı ancak zamanında prim gününe göre alakasız işlerde sigortalı görünerek B olan A olan kişiler hakkında bişey yazmamışsınız onların bunu haketmesi kabul edilebiliyorsa bu yasanın ertelenmesi de bir o kadar kabul edilebilir. Bu arada B olmak üzere olan C uzmanım ben ona rağmen ertelemeyi doğru buluyorum..
hemen ekliyorum; prim gün ile a ve b sınıfı uzmanlıkta sçama denecek kadar yanlış bir uygulama oldu haklısınız

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gürcan Bey yazınızı tebessümle okudum fikirlerinize katıldığım yerler var yanlış anlaşılmak istemem fakat b sınıfı uzmanların bir üst seviyeye bakmaları konusunda neden eleştiri yapmadığınızı merak ettim. Neden c lerin sürelerinin uzaması bu kadar rahatsızlık yarattı size değil herkese bu sorum teşekkür ederim .iyi çalışmalara dilerim.
miray hanım aynı şeyler b sınıfının çok tehlikeli sınıftaki firmalara bakması olayında da var cümlem yanlış olmuş kesinlikle b lerde çok tehlikeli sınıfa bakmamalı

fatihkerem çelik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
O zaman B lerin çok tehlikeli sınıfa bakması 1 yıl uzatıldı, çünkü yeni çıkan KHK de 01/01/2019 a kada uzatıldı diyor
Kanunda uzatılan konu başka bir konu olduğunuz düşünüyorum. yanlış bir değerlendirme var.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar C sınıfı uzmanların çoğu 2 sene ertelensin B sınıfı da 2 sene A ya baksın demiyor ve demedi. Yani bu durumdan C sınıfı uzmanlar sorumlu tutulmamalı. Herkes sınıfında çalışabilir ancak 2016 Temmuz ayında ertelenen yasa C sınıfını mağdur etti bu bir gerçek, zaten 1 sene ertelenmesi kaçınılmazdı. A belgesi olanların bir kısmı bu işi yapmıyor denilmekte, B sınıfı belge sayısı ise en az olan grup şu anda. Ben 1 sene ertelenmesinin yeterli olacağını düşünüyordum. Demek ki sayı ancak 2 senede yeterli konuma gelir. Bundan sonra da erteleme olmaz diye düşünüyorum. Bakanlık iş yerlerinin iş verenlerinde taleperini dikkate alıyor arkadaşlar. Bu işin başı nerden çıktı onu da diyeyim size zamanında A sınıfı belgesi bulunmazken 30 bin tl fiyat çeken aç gözlülerden çıktı. Onların yüzünden bu haldeyiz kendi meslektaşlarımız bu duruma bizi itti. Her şeyi devlete bakanlık'ta arayarak da bişe elde edilmiyor.

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
hemen ekliyorum; prim gün ile a ve b sınıfı uzmanlıkta sçama denecek kadar yanlış bir uygulama oldu haklısınız
aynen öyle, boş konuşan, ertelenmesin diyenlerde kendi ekmeğine yağ sürülecek diye korkuyor, haklısınız.

OmerBaglar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

cemburulday

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Tüm sevgili meslektaşlarım ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmakta olan arkadaşlarım ,malesef ki sürelerin uzatılması iş güvenliğinin önemi ve geleceği için bir felakettir.Bu konuda çalışmakta olan bir çoğumuzun yerine getirmekle yükümlü olduğu sorumlulukları ve yükümlülükleri düşündüğümüzde işverenler tarafından uygulanmakta olan ücret politikası her geçen gün düşmekte olup neredeyse asgari ücret seviyesine gelmiş durumdadır,hiç düşündünüzmü bunun sebebi gerçekten ne olabilir.Sürekli yapılan ertelemeler,yetkin olmayan uzman sayısının her geçen gün artması işverenlerimizden talep edebileceğimiz ücretleri malesef ki aşağı çekmektedir.Siz sevgili C sınıfı uzman meslektaşlarım bugün mevcut şartlarınızdan ötürü mecbur kalarak talep ettiğiniz bu erteleme esasında geleceğiniz için bundan 2 sene sonrası için çok karanlık bir iş hayatının sonuçları ile karşılaşmanızın sebebi olucaktır.Şu an için osgblerin işverenlere verdikleri fiyat teklifleri acınacak duruma gelmiş durumda ,bunun başlıca sebebi üst sınıfa bakabilme hakkının baki kalmasıdır ve bu şekilde devam ettiğinde bizlerin sayısı arttıkça bizlere çalışmak için teklif edilen fiyatlar daha da aşağılara çekilecektir.Hiç düşündünüzmü işyeri hekimlerimizin işverenlerinden talep ettikleri ücretler niçin azalmamaktadır.Meslektaşlarım olarak sizlerle paylaşmak isterim ki şu anda ki anı kurtarmak gelecekteki patlıcak olan bombanın zamanlamasını yapmaktır,mevcut durum hepimiz için hayırlı olur inşallah.

A.kadir Acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tüm sevgili meslektaşlarım ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmakta olan arkadaşlarım ,malesef ki sürelerin uzatılması iş güvenliğinin önemi ve geleceği için bir felakettir.Bu konuda çalışmakta olan bir çoğumuzun yerine getirmekle yükümlü olduğu sorumlulukları ve yükümlülükleri düşündüğümüzde işverenler tarafından uygulanmakta olan ücret politikası her geçen gün düşmekte olup neredeyse asgari ücret seviyesine gelmiş durumdadır,hiç düşündünüzmü bunun sebebi gerçekten ne olabilir.Sürekli yapılan ertelemeler,yetkin olmayan uzman sayısının her geçen gün artması işverenlerimizden talep edebileceğimiz ücretleri malesef ki aşağı çekmektedir.Siz sevgili C sınıfı uzman meslektaşlarım bugün mevcut şartlarınızdan ötürü mecbur kalarak talep ettiğiniz bu erteleme esasında geleceğiniz için bundan 2 sene sonrası için çok karanlık bir iş hayatının sonuçları ile karşılaşmanızın sebebi olucaktır.Şu an için osgblerin işverenlere verdikleri fiyat teklifleri acınacak duruma gelmiş durumda ,bunun başlıca sebebi üst sınıfa bakabilme hakkının baki kalmasıdır ve bu şekilde devam ettiğinde bizlerin sayısı arttıkça bizlere çalışmak için teklif edilen fiyatlar daha da aşağılara çekilecektir.Hiç düşündünüzmü işyeri hekimlerimizin işverenlerinden talep ettikleri ücretler niçin azalmamaktadır.Meslektaşlarım olarak sizlerle paylaşmak isterim ki şu anda ki anı kurtarmak gelecekteki patlıcak olan bombanın zamanlamasını yapmaktır,mevcut durum hepimiz için hayırlı olur inşallah.

cem bey c sınıfı uzmanıyım 3 yılımı doldurdum ve tehlikeli sınıfta olan bir işyerine bakıyorum.Bu şartlarda uzamasını istemiyorum çünkü gerçekten bu işe ne kadar önem verildiğinin göstergesi hem devlet hem işveren İSG konusunda aynı kafada olduğu sürece İSG sıradan hale gelmeye başlayacaktır.Ve zamanla bu işi yapmak isteyenlerin sayısı azalacaktır.

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
cem bey c sınıfı uzmanıyım 3 yılımı doldurdum ve tehlikeli sınıfta olan bir işyerine bakıyorum.Bu şartlarda uzamasını istemiyorum çünkü gerçekten bu işe ne kadar önem verildiğinin göstergesi hem devlet hem işveren İSG konusunda aynı kafada olduğu sürece İSG sıradan hale gelmeye başlayacaktır.Ve zamanla bu işi yapmak isteyenlerin sayısı azalacaktır.
3 yılınızı değilde 2 yılınızı doldurmuş olsaydınızda böyle düşünecekmiydiniz acaba çok merak ediyorum.lütfen biraz sağduyulu davranalım.görevini hakkı ile yapan birçok üst sınıf uzmana göre çok daha tecrübeli olan emekçi c sınıfı uzmanları görmezden gelmeyelim.

Murat KIRBAŞOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu yapılan erteleme işverenin kafasında "Türkiye'de sorumluluklar sürekli ertelenir" düşüncesinde haklılık yaratmaktan başka bir işe yaramayacak. C sınıfı arkadaşlar fiili çalışma sürelerini dolduramadıklarından erteleme istiyorlar. Amaçları fiili çalışma sürelerini doldurup B sınıfına çıkmak. Ama bu ertelemeler ile çıkmaya çalıştıkları B sınıfı uzmanlığın bir esprisi kalmayacak. Aynı şey B'den A'ya çıkmaya çalışanlar için de geçerli. C sınıfı arkadaşlar, uzatmaları yanlış bulan B ve A sınıfı uzmanları sürekli işlerine gelmediği için uzatılmaya karşı durdukları ile suçluyor fakat, asıl düşündükleri sadece kendileri bence.

Neticede erteleme geliyor yakında. Umarım herkes için en hayırlısı olur. Ben yalnızca bu ertelemelerden dolayı mesleğimin geleceğinin karartıldığını düşünüyorum. Bu durum hepimiz için geçerli.

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Milletvekili ertelenmesin diyor ama prim gün ile geçenleri bilmiyor herhalde, ne kadar gereksiz bir savunma yapmış, hiç birşey bilmeyen madenlere inşaata bakan çooook A sınıfı uzman var, ben maden mühendisiyim belgemi 3 yıl çalışma hayatından sonra aldım, bu benim bilgim olmadığına mı kanaat getiriyor, boş insan her yerde kısacası bunu söyleyebilirim. okumadan, anlamadan, bilmeden yorum yapan, kendi boşluğunu kapatmak, güzel paralar kazanmak için uzatılmasın diyenler, sizi cebimden çıkartırım bunu bilin, eminim sizden daha çok tecrübe ve bilgiye sahibim hiç şüpheniz olmasın !

A.kadir Acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
3 yılınızı değilde 2 yılınızı doldurmuş olsaydınızda böyle düşünecekmiydiniz acaba çok merak ediyorum.lütfen biraz sağduyulu davranalım.görevini hakkı ile yapan birçok üst sınıf uzmana göre çok daha tecrübeli olan emekçi c sınıfı uzmanları görmezden gelmeyelim.

aynı şekilde düşünürüm ve bu konuda bende mağdur olduğumu söyleyim.çünkü sınav 29.04.2017 ve süre 1.1.2017 de bitiyor.Sınavı geçsem dahi belgenin aktif olması haziran 2017 i bulacak ve burada 6 ay kadar bir kayıp söz konusu. 2 yılımı doldursaydım 6 ay yada bir yıl daha beklerdim.1 yılımı doldursaydım da susardım çünkü daha yeni başladım tecrübe sahibi olmam lazım derdim.Eğer mesleğin önemi değeri için erteleme kimseye bir şey kazandırmaz.Sadece şuan kendini düşünen C sınıfları için şimdilik çözüm fakat ileride üst sınıfların anlam ve değer kaybetmesinden başka birşey değildir.

Eğer gerçekten bir eleştiri yapmak gerekiyorsa uzmanlık yapmadan sınıf atlayanları eleştirin önce.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Başka bir konuya yazdım, bruaya da yazıyorum C sınıfı uzmanları suçlayanlar için (büyük ihtimal yeni B oldunuz ve C sınıfı olduğunuz günler geride kaldı);

Biz burda 2 sene uzasın. B sınıfı da uzasın demedik. Gayet mantıklı biçimde en az 1 sene uzaması gerekiyor. Çünkü Temmuz ayında da yasa ertelendi. C sınıfları mağdur durumda dedik. Ben hep şunu savundum yasa ertelenmeyecekse de sınav geçiş aşamasında insanlara yardımcı olun. Örneğin Şubat ortası veya Mart ayında 3 yılını dolduran adam sınava katılamıyor. Neden? Eğitim almadı kurslar bilmem kaç gün önceden belgeleri istiyor yok eğitim şu tarihte tamamlanacak. Bunlar yumuşatılsın. 3 yılını dolduran adam katılsın sınava. Neden tekrar eğitim alacam ben? Yüksek lisans yapanlar almıyor da 3 sene bir fiil bu işin tozunu yutanlar bu işi bilmiyor mu? Ben hep bu yüzden savundum ertelenmesini. 2 yıllık uzaktan bölümler veya farklı bölümlere uzmanlık verilmesi OSGB şartlarını biz C sınıfı uzmanlarda görüyor ve eleştiriyoruz. Boş laf salatası yapmasın kimse. Bilinçli C sınıfı uzmanların görüşleri burada B den A dan eksiğimiz de yok. Kusura bakmayın. Sorunlar belli çözülmesi gereken. Burdaki yazıları okuyun kimse 2 yıl erteleyin. Bizi hemen B yapın demedi. Hakkıyla emeğimizle bir yere gelme gayretindeyiz ve bu işin geleceğini bizlerde sizler kadar savunuyoruz. Yasanın ertelenmesini, insanlara zorluk çıkarılmasını istemeyenler bu işten çıkar umanlardır. Bu kadar açık net konuşuyorum. Ben aldım B yi ne piyasa şenlensin yasa uzamasın sorun bu mu sadece?

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Milletvekili ertelenmesin diyor ama prim gün ile geçenleri bilmiyor herhalde, ne kadar gereksiz bir savunma yapmış, hiç birşey bilmeyen madenlere inşaata bakan çooook A sınıfı uzman var, ben maden mühendisiyim belgemi 3 yıl çalışma hayatından sonra aldım, bu benim bilgim olmadığına mı kanaat getiriyor, boş insan her yerde kısacası bunu söyleyebilirim. okumadan, anlamadan, bilmeden yorum yapan, kendi boşluğunu kapatmak, güzel paralar kazanmak için uzatılmasın diyenler, sizi cebimden çıkartırım bunu bilin, eminim sizden daha çok tecrübe ve bilgiye sahibim hiç şüpheniz olmasın !
Sana katılıyorum arkadaşım, bu savunma ezber lafları. Bunu diyeceğine bir tane adam dememiş bu adamlar denetim yapıyor ama parasını İşveren veriyor. Bu adamlar görevini devlet eliyle yapsın. Çok tehlikeli sektörlerde İnşaat ve Maden gibi branş aransın bunu de bari anlıyayım. Ezberlemiş gelmiş. Kafayı yedirtmek istiyorlar insanlara herhalde anlamak mümkün değil.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.