Haber - İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılıyor | Sayfa 12 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılıyor

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ermvrn

  ermvrn TÜİSAG Üyesi  C sınıfı arkadaşlara nacizane tavsiyem, isg katip sizi sistemden atmıyorsa, patronunuz ses çıkarmiyorsa sizde ses çıkarmayın devam edin. Yasal mi ? Degil. Ama 1 ay sonra yasa cikarsa bu gunlerde yasal olacak. Komisyondan gecmis uzayacagi kesin artik. Biraz rahat olun , herşey doğru bir sizmi yanlissiniz. Kriz var işsiz kalmamaya bakın. Sizi işten çıkarırlarsa da ihbar ve kıdem tazminatlarinizi isteyin . O size yasa çıkıncaya kadar yeter.


   
  gorkemm aydın bu yazıya teşekkür etti.
 2. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Okuduğunuzu anladığınız konusunda endişelere sahibim. Yazılanı dikkatli okursanız uzmanlık yapabilmek için iki farklı yol olduğunu görebilirdiniz.
  Ama her şekilde tekstil mühendisi iseniz (örnek için tekstil mühendisi arkadaşlarım alınmasınlar lütfen) asla ama asla bir madende uzmanlık yapamazsınız. Hali hazırda yapmaya çalışanları da her beraber görmekteyiz.

  Mesajımda anlatmak istediğim şu idi; bu işin aslen ve doğru olarak yapılış biçimi ülkemizin uyguladığı değildir.

  Yanlışta ısrarımız nedeni ile geçici çözümler peşinde binlerce insanı mağdur ediyoruz. Yetkin olmayan uzman arkadaşlarımızın, yetkin olmayan tavırları nedeni ile, bilinçsiz işverenler ve çalışanlar nedeni ile iş kazalarında hedeflenen hiçbir hedefe, iş güvenliği sertifikalarına sınıf ayrımı yapılma kararı ile ulaşılamamıştır, ulaşılamaz da.

  Uygulamanın bir işe yarayıp yaramadığını 2012 sonrası SGK istatiktiklerini inceleyerek kendiniz yorumlayabilirsiniz.

  Soruna çözüm olarak alt sertifika sınıfının üst sınıfa bakmasını görüyorsanız, aynı paralelde tartışabileceğimiz birşey yok maalesef. Çözüm istiyorsanız gerçekten çözümü yukarıda yazdım. Ama bunu yapabilmek bilgi, kararlılık ve tecrübe gerektiriyor; sabunlama ve günlük çözümler değil.

  Saygılarımla.

   
  ozgrcoskn, Miray Kral ve darkangeleus bu yazıya teşekkür etti.
 3. Tamer Özdemir

  Tamer Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Yazdıklarınızı okudum. Bence de "BRANŞ" bazında İGU eğitimi alınıp sertifikalandırılmalı. Bir nevi lisansüstü eğitim olur.Böylelikle sınıf ayrımına gerek kalmadan uzmanlar çalışmalarını devam ettirir. Üç kelimeyle ifade etmek gerekirse çalışmalar Branş+İGU Eğitimi+Tecrübe(sektörel çalışma süresi) şeklinde düzenlenmeli...

     

   
  muharrem, Miray Kral ve Selçuk Çiftlik bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Selçuk Bey size katılıyorum ancak birde C sınıfı uzmanların B uzman olması için ve B sınıfı uzmanların A sınıfı olması için biliyorsunuz SGK prim gün sayısında göre sınıf yükseltmek hakkı verildi şimdi bu durumda yetisi uygun olmayan üst sınıfta olan uzmanların olmasına sebep verdi baştan itibaren yapılan yanlışlar bu günlere getirdi. Ayrıca C sınıfı uzmanlar olarak bizim çalışma alanlarımızda kısıtlandı mesela konu çok derin ben sizi anladım ama şu an bu konuda kesin bir çözüm yok bence ya çok radikal bir karar alınacak yada bir şekilde belli bir düzene kadar bu şekilde ilerleyecek.

   
 5. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Malumunuz İş Güvenliği Uzmanlarının G.Y.E.H.Y. göre yükselme sınavına girebilme şartları belli. Orada 3 yıl fiilen hizmet etmiş olmak yeterli iken, keyfi uygulamalar le 1095 gün İSG-Katip ataması gösteremeyenler maalesef C sınıfından B sınıfı yükselme sürecini başlatamıyorlar.

  Bu ülkede maalesef herşey o kadar günü kurtarmaya yönelik ki kimsenin kararlılık ile bunun üzerine gidebileceğini sanmıyorum.

  Radikal bir karar alınsa bile kazanılmış haklar var ortada, neresinden tutsanız elinizde kalır ..

     

   
 6. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  Selçuk Bey yazdıklarınızda maden ve inşaat sektöründe evet maden ve inşaat muhendisi buna katılıyorum branslasma olabilir ama diyelim ki kimya muhendisi boya fabrikasında ya da tekstil fab. Tekstil müh. ama makina techizatla bir bilgi sahibi olamazlarki okulda bunlar ogretilmiyor. O zaman illaki makina müh. mi olmak gerekiyor e onlar da proses kaynaklı tehlikeleri farketmeyebilirler. Çevre mühendisiyim ve o zaman arıtma tesisine mi isg uzmani olmalıyım ya da santrallere vb. Ancak daha öğrenciyken 2010 da stajda farkettimki özel sektör benden isg uzmani olmamı istiyor. Çevre isg birimleri bir çok fabrikada beraber. Arz talep meselesi bence. Kişi de tecrübe sahibi oldukça presden cnc ye water jet e vb. makinalar hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyor. Dakika da kac tane basıyosuna kadar çünkü burası ergonomi den ilgiliendiriyor isgyi. Yano iş guvenligi geniş bir alan ve kendini surekli geliştirme ve tecrubeyle gelişen bir sektör. Okulda ogretelimle olacak bişey değil. Saha tecrubesi lazım. Herşey okulda olsaydı makina muhendisi bakim ya da üretim müh. için geldiğinde orda çalışan teknik eleman ondan daha çok bilgi sahibi olup muhendise ogretmezdi.

   
  pusat polat, mervecelik ve zynp.. bu yazıya teşekkür etti.
 7. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Selamlar;

  Yorumlarınıza teker teker yanıt vermeye çalışacağım;
  1. Herhangi bir mühendisin kendi mezuniyeti ile ilgili makineler hakkında bilgi sahibi olmadığını kabul etmiyorum. Velev ki haklısınız, iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinde belirtildiği üzere her makinenin yanında kullanım kitapçığı bulundurulmalıdır. Sizde hak verirsiniz ki bu kitapçıklar okunduğunda makine ile ilgili bilgi sahibi olmanın yanısıra makine kaynaklı riskleri de belirleyebilirsiniz.

  2. İş sağlığı ve güvenliği sadece iş güvenliği uzmanının vazifesi değildir, bu bir ekip işidir. Siz ne mühendisi olursanız olun eğer süreci bir akış halinde yönetemiyorsanız altında kalırsınız. Sizin staj döneminizde ki tespitiniz hakkında bir yorumum olamaz ama isg uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları yönetmelik ile belirlenmiştir.

  3. Çevre ve isg birimleri beraber değil, aynı çatı altında bağımsız hareket eden ünitelerdir. Ben hiçbir isg ile ilgili yönetmelikte çevre ile birliktelik gerekliliğini okumadım.

  4. Tecrübe olmadan, mesleki yeterlilik olmadan bir mühendisin değişik branşlarda isg uzmanlığı yapmasını anlamıyor ve kabul etmiyorum. Gelişime açık olmanızı takdir etmek ile birlikte hakkını veren maden mühendisliği mezunu ve madende isg uzmanlığı yapan bir mühendisin yapabilecekleri diğer isg uzmanı meslektaşlarımın yapabilceklerinden kat ve kat farklı olacaktır.

  5. Benim hiç bir ifademde herşey okulda oluyor benzeri bir ifade bulunmamakta, rica ediyorum bir defa daha okuyunuz.

  Kendimi yinelemekten hoşlanmıyorum ama bir defa daha tekrar edeceğim;
  Mühendisler ancak ve ancak kendi profesyonel mezuniyet alanlarında, belirlenmiş moduller ile ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra (code of practice) isg uzmanlığı yapabilmemliler.

  Saygılarımla.
   
 8. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  Selamlar

  Bu konunun farklı bir başlıkta oldugunu bu konuda ne yapılabilir konuşulmaya. Bu yüzden size katılmıyorum bunu belirtmek isterim. Katılmam için yazdıklarınızı bir defa daha okumama gerek yok. Saygılar. İyi çalışmalar.

  Filiz Akyiğit
  Çevre Iş Güvenliği Birim Yöneticisi   
  gorkemm aydın, NEGATOSKOP ve Ayşegül Kadıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 9. pusat polat

  pusat polat TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 2 yıl uzatılmadı mı daha bu durum bilgisi olan var mı?

     

   
 10. Murat alper23

  Murat alper23 TÜİSAG Üyesi

  Meclis meclis değil ki bunlara kalırsa daha çok ertelenir.   
  Last edited by a moderator: 11 Ocak 2017
  Ahmet Akın ALBAYRAK bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Mecliste Anayasa değişikliği konuşuluyor ondan sonra tekrar bizim kanun tasarısına geçilecek.   
 12. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

 13. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  34. Sayfada okudum evet. İlgili komisyon olmadığı için bizi ilgilendiren kısmı resmen geçmişler.
   
 14. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, toplantı yeter sayısı vardır.

  Cumhuriyet Halk Partisi grup önerisini oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Öneri kabul edilmemiştir.

  Böylece alınan karar gereğince sözlü soru önergelerini görüşmüyor ve gündemin "Kanun Tasarı ve Teklifleri ile Komisyonlardan Gelen Diğer İşler" kısmına geçiyoruz.

  1'inci sırada yer alan, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu'nun görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz.

  1.- Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı (1/796) ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu (S. Sayısı: 446)

  BAŞKAN - Komisyon? Yok.

  Ertelenmiştir.

  2'nci sırada yer alan, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Grup Başkanvekilleri Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş ile 310 Milletvekilinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Anayasa Komisyonu Raporu'nun birinci görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz.

   
  kazım gülen, Genco ve Ahmet Akın ALBAYRAK bu yazıya teşekkür etti.
 15. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  bizde bir girişimde bulunduk, sonuç olumsuz ,
  kazasız günler,   
 16. demetçe

  demetçe TÜİSAG Üyesi

  Ne girişimi acaba? Konu netleşse artık da biz de yolumuzu çizelim...

   
 17. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Kusura bakmayın ama ben ne demek istediğinizi gerçekten anlamıyorum, nacizane tavsiyem göndere basmadan önce yazdığınızı bir defa okumanız.
  Bana katılmak zorunda da değilsiniz, herkes fikrini ifade etmekte özgür.
  Ben sadece yurtdışında vazife yapmış bir isg uzmanı olarak deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum.

  Saygılarımla.

   
 18. Gökhan Bayat

  Gökhan Bayat TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar başlıkla ilgisi olmayan tartışmalarınızı lütfen ilgili başlıklarda yapınız. yoksa kendiniz konu açarak oradan devam ediniz. süre uzatma olayını ilgiyle takip etmeye çalışıyoruz ama arada bir ton alakasız mesaj var. ne yapmaya çalıştığınızı anlamıyorum.

   
 19. Murat alper23

  Murat alper23 TÜİSAG Üyesi

  Bu gidişle anayasanın tüm maddelerini oylayacaklar öyle bizimkine geçecekler oda kimbilir nekadar sürer

   
 20. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Günaydınlar yine dünkü gibi bizim kanun tasarısıyla ilgili komisyon olmadığından, anayasa değişikliğine geçilmiş.

   
  Murat alper23 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica