Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
şu 21 madde bitmeden bize sıra gelmez.

pusat polat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
kaç madde var bu anayasa değişikliğinde 9. madde kabul edilmiş en son

pusat polat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hepinize Selamlar,

Sizlere İSG Uzmanlığının ülkemizde nasıl plansız programsız yapıldığı konusunda bir örnek vermeme müsade ediniz.

İSG Uzmanlığı bir çok gelişmiş ülkede (AB ve ABD'de) code of practice (pratik meslek kodu) uygulamasına göre şekillendirilir.

Mesela maden mühendisi iseniz bile yer bilimleri kapsamına giren ve ilk olarak aklıma gelen; madencilik faaliyetleri, açık ve kapalı ocak üretim işlemleri, sondaj işlemleri (derin su, petrol, doğalgaz, vb), dekapaj ve nakliye işlerinde sadece mühendis mezuniyetinize istinaden İSG Uzmanı olarak ÇALIŞAMAZSINIZ!

İSG Uzmanı olabilmek için iki yol mecvuttur;
1. İsg ile bir fakülte mezunu olmanız,
2. Maden mühendisi mezuniyetine binaen belirli bir maden mühendisliği tecrübesinin ardından (minimum 5 sene) ilgili meslek koduna ait kurstan başarı ile geçmiş olmalıdır.

Her iki durumda da ilgili meslek kodu (bu örnekte madende isg uzmanı) sınavını başarı ile geçen arkadaşımız devlete ait sisteme isg uzmanı olarak kayıt olur ve profilinin altında maden kodu sınavını geçmiştir ibaresi yer alır.

Bu arkadaşımız dilerse daha sonra sondaj meslek kodunu geçer, dilerse nakliyat meslek kodunu geçer, dilerse yer altı madencilik meslek kodunu geçer ama tekstil meslek kodunu geçemez, tekstil fabrikasında isg uzmanlığı yapamaz. Aynı şekilde kimya mühendisi de gelip açık ocakta isg uzmanlığı yapamaz.

Gmördüğünüz gibi ne sınıf var ne ayrım, her mühendis eğitimini aldığı bölümün meslek kodundan geçerek hizmet verebiliyor.

Konu bu kadar basit aslında.

Saygılarımla.

Maden ve inşaat sektörlerinde çalışan mühendislerin zaten iş güvenliğine de bakması zorunlu olacak. Bu sektörlerde zaten firmalar da işi bilen uzman ister. En çok iş kazası bu sektörlerde oluyor çünkü. Diğer fabrikalara bakacak olursak A B C branş farketmez herkes her yere gayet rahat bakabilir. Hepsinde yapacağı iş hemen hemen aynıdır. Saha tecrübesi de önemli tabi.

çanakkale

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yazdıklarınızı okudum. Bence de "BRANŞ" bazında İGU eğitimi alınıp sertifikalandırılmalı. Bir nevi lisansüstü eğitim olur.Böylelikle sınıf ayrımına gerek kalmadan uzmanlar çalışmalarını devam ettirir. Üç kelimeyle ifade etmek gerekirse çalışmalar Branş+İGU Eğitimi+Tecrübe(sektörel çalışma süresi) şeklinde düzenlenmeli...
Hocam önce şu sigorta pirimi ile bakkalda çalışıp A B olanları yollamak lazım...bisikletle gezenleri pilot yaptılar...bunu destekleyen kendine yontanlarda savunup duruyor....

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kusura bakmayın ama ben ne demek istediğinizi gerçekten anlamıyorum, nacizane tavsiyem göndere basmadan önce yazdığınızı bir defa okumanız.
Bana katılmak zorunda da değilsiniz, herkes fikrini ifade etmekte özgür.
Ben sadece yurtdışında vazife yapmış bir isg uzmanı olarak deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum.

Saygılarımla.
Yurt dışında İSG uzmanı olmak farklı bir bilgi ve beceri mi katıyor...yazdıklarınızın her cümlesi ego içeriyor..

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bugün okduğum bir haberde (haberler.com da) Anayasa teklifinin 18 maddesinin kabul edildiği ve 2. tur görüşmeleri için meclise 2 gün ara verildiği yazıyordu. Bu 2 günlük arada bizi ilgilendiren uzatma olayının görüşülerek tamamlanması planlandığı yazıyor.

Murat alper23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bugün okduğum bir haberde (haberler.com da) Anayasa teklifinin 18 maddesinin kabul edildiği ve 2. tur görüşmeleri için meclise 2 gün ara verildiği yazıyordu. Bu 2 günlük arada bizi ilgilendiren uzatma olayının görüşülerek tamamlanması planlandığı yazıyor.
Evet 2.tur çarşamba başlıyo inş çarşambaya kadar bizimki geçer bi aksilik olmadan

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar şu anda TBMM' nin tutanaklarına baktım mecliste herhangi bir görüşme yok sanırım çarşambaya kadar ne bizim tasarı nede Anayasa değişikliği konuşulmayacak.

ufukpınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
En son 17 Ocak 2017 saat 15:00 de toplanmak üzere oturum kapatılmış.
Bugün haberlerden dinlediğim üzere ise anayasa değişikliği için 2. tur oylamaların sonuçlanmasına müteakip 7 şubata kadar genel kurul görüşmesi olmayacakmış. Vekillerimiz hem plan ve bütçe görüşmeleri hem de anayasa görüşmelerinde çok yorulmuşlar biraz nefes alacaklarmış. Haberlerdeki söylem bu.

pusat polat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
yarın inşallah oylama yapılacak bugün için genel kurul toplanmıyacaktı zaten

pusat polat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
yarın inşallah oylama yapılacak bugün için genel kurul izinliydi zaten

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hocam önce şu sigorta pirimi ile bakkalda çalışıp A B olanları yollamak lazım...bisikletle gezenleri pilot yaptılar...bunu destekleyen kendine yontanlarda savunup duruyor....
prim gün sayısına göre A-B sınıfı kimler nasıl kimlerin sınava girerek yükseltme aldığını biliyor musunuz, kendimden pay biçerek açıklayayım diğer eleştiren bu işe yeni başlayan C sınıfı uzman arkadaşlar da öğrenmiş olur, Piyasada teknik mesleğini icraa etmiş bunu da prim gün sayısı ile ispatlayan arkadaşlar yükseltme sınavına tabi olarak uzman oldu, hep bu prim gün sayısı ile eleştirme yapılıyor ya, eski A sınıfları nasıl uzmanlık aldığını neden araştır mıyorsunuz, bakanlık önüne gecene zamanında A sınıfı uzmanlık verdi,Ben 6000 soru çözerek ve 2012 de belge alarak A sınıfı uzman oldum,mühendisim ve sadece inşaatlarda çalıştım.büyük bir şirketin 13 şantiyesini tek başıma 3 yıldır da yönetiyorum.ha bu mesleğe layık olmayan yok mu çok,rica herkesi aynı kefeye koymamanız,bu işi iyi bilen uzman bu süre uzatımına karşı çıkar, 2014 de A sınıfı olarak çalışırken uzmana hem maaş hem iş yaptırım da itibar ediliyordu 2015-2016 da şimdi piyasayı hem maaş hem yaptırım olarak işverenler ciddiye alıp itibar ediyor mu, bence hayır.istatistikler de neden iş kazaları sayısı değişmiyor,90 bin uzman var sade ankara da 250 osgb var fiaytlar şaka gibi, tabi yeni uzman arkadaşlar henüz savcı ,hakim,karakolda üçlü çapraza tabi olmadıklarından burdan bol keseden atabiliyor.Allah da göstermesin tabi,biz uamanlar kendi kendimizin saygınlığını itibarını bitirdik,Bakanlık çalışıyor sadece davalık kazalarda kendilerinden mahkeme cevap istemelerinde müfettişler şantiyeye bile gelmeden görüş yazıp gönderiyor.ispat da edebilirim. uzman sorunları yokmuş gibi süre uzatımı da süre uzatımı peki B sınıfı uzman olabilmek için onca para vererek yüksek lisans yapan arkadaşlar hakkaniyet mi yani ,neyse önce işimizi bilelim sonra görüşlerinizi deneyimlerinizi bilerek burdan yorum yapalım lütfen.

rafael

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
prim gün sayısına göre A-B sınıfı kimler nasıl kimlerin sınava girerek yükseltme aldığını biliyor musunuz, kendimden pay biçerek açıklayayım diğer eleştiren bu işe yeni başlayan C sınıfı uzman arkadaşlar da öğrenmiş olur, Piyasada teknik mesleğini icraa etmiş bunu da prim gün sayısı ile ispatlayan arkadaşlar yükseltme sınavına tabi olarak uzman oldu, hep bu prim gün sayısı ile eleştirme yapılıyor ya, eski A sınıfları nasıl uzmanlık aldığını neden araştır mıyorsunuz, bakanlık önüne gecene zamanında A sınıfı uzmanlık verdi,Ben 6000 soru çözerek ve 2012 de belge alarak A sınıfı uzman oldum,mühendisim ve sadece inşaatlarda çalıştım.büyük bir şirketin 13 şantiyesini tek başıma 3 yıldır da yönetiyorum.ha bu mesleğe layık olmayan yok mu çok,rica herkesi aynı kefeye koymamanız,bu işi iyi bilen uzman bu süre uzatımına karşı çıkar, 2014 de A sınıfı olarak çalışırken uzmana hem maaş hem iş yaptırım da itibar ediliyordu 2015-2016 da şimdi piyasayı hem maaş hem yaptırım olarak işverenler ciddiye alıp itibar ediyor mu, bence hayır.istatistikler de neden iş kazaları sayısı değişmiyor,90 bin uzman var sade ankara da 250 osgb var fiaytlar şaka gibi, tabi yeni uzman arkadaşlar henüz savcı ,hakim,karakolda üçlü çapraza tabi olmadıklarından burdan bol keseden atabiliyor.Allah da göstermesin tabi,biz uamanlar kendi kendimizin saygınlığını itibarını bitirdik,Bakanlık çalışıyor sadece davalık kazalarda kendilerinden mahkeme cevap istemelerinde müfettişler şantiyeye bile gelmeden görüş yazıp gönderiyor.ispat da edebilirim. uzman sorunları yokmuş gibi süre uzatımı da süre uzatımı peki B sınıfı uzman olabilmek için onca para vererek yüksek lisans yapan arkadaşlar hakkaniyet mi yani ,neyse önce işimizi bilelim sonra görüşlerinizi deneyimlerinizi bilerek burdan yorum yapalım lütfen.

Prim gün sayısı için şunları söyleyebilirim;

11 yıldır aynı şirkette teknik kısımda çalışıyorum. 2011 yılında uzmanlık belgemi aldım. Yaklaşık iki sene boyunca çeşitli sebeplerden uzman olarak çalışmayıp sadece mesleğimi yaptım. Şu an itibariyle iki yıl on ay fiili çalışma sürem var iş güvenliği uzmanı olarak.

11 yıldır üretimin, yani fabrikanın kuruluş amacı olan üretimin içindeyim. Dolayısıyla işin tekniğine olduğu kadar kim, nasıl, nerede çalışır kısmına da hakimim.

Vaziyet bu durumdayken şunu iddia etmekte de sakınca görmüyorum hem vardiya amiri hem de iş güvenliği uzmanı görevlerini yürüten biri olarak; hangi A sınıfı ya da B sınıfı uzman gelirse gelsin, benim C sınıfı olarak yaptıklarımı yapamaz. O yüzden konuyu sınıf ayrımının yeterli bir seçme düzlemi olmadığı üzerinden tartışmak daha doğru olacaktır.

Not: Elbetteki birçok uzman arkadaş bu görevi üstlenip layıkıyla yapabilir. Ama işin tekniğine hakim olmadan, afedersiniz ama kaba tabirle işin p.ç. olmadan uzmanlık yapamaz. Çünkü sertifika sınıfı yüksek olan değil, bilen insan kandırılamaz. Beni de yaptığım iş yönünden kimse kandıramaz.

Not 2: Başlığın konusu bu değil ama yazınızı görünce ihtiyaç hissettim. Meclis gündemi hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Kazasız, belasız günler dilerim herkese.

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bugunku gundem aşağıda belirtilmiştir arkadaşlar

Ekli dosyalar

• upload_2017-1-17_11-53-6.png
    upload_2017-1-17_11-53-6.png
    408.3 KB · Görüntüleme: 140

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Umarım gündem dışı konuşmalar, kavga dövüş olmazda şu kanunu çıkartabilirler. :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.