Isg Uzmanın Asgari Sigorta Prim Ücreti

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında nurcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nurcan

  nurcan TÜİSAG Üyesi  "TMMOB ile SGK arasında imzalanan protokol kapsamında TMMOB Yönetim Kurulu’nun 24.11.2012 tarih ve 42/09 sayılı oturumunda Mühendis,Mimar,Şehir Plâncıları`nın 2013 yılı ücretleri ile ilgili şu karar alındı; “TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plâncısı asgari ücretinin 2013 yılı için brüt 2700 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.” Mühendis, mimar ve şehir plâncıları TMMOB’nin belirlediği asgari ücretin altında çalıştırılamayacak, bu ücret üzerinden hesaplanmış sosyal sigorta priminin altında prim yatırılamayacak."
  buna rağmen hala eskisi gibi davranan işverenler şikayet edildikleri taktirde büyük cezalara çarptırılacaklar. Bu durumda İSG Uzmanlarının sigorta primleri de mühendisler için 2.700 liranın altında bir ücret beyan edilemeyeceği için . primleri yatırılırken Brüt 2700 tl üzerinden mi hesaplanacak? İSG Uzmanlarıda mühendis oldukları için bu şekilde mi yatırılacak?


   
  tekno28, alix ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 2. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  Bu gibi zihniyette olan iş yerleri zaten SGK ya personelini mühendis olarak göstermiyor.

   
 3. nurcan

  nurcan TÜİSAG Üyesi

  İsg Uzmanı kodu ile yaatırılıyor ama ücret kısmı 2700den düşük olursa cezası varmıdır bunu soruyorum

     

   
 4. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  Bağlayıcı olan yapılan sözleşmedir diye düşünüyorum.

   
  nurcan bu yazıya teşekkür etti.
 5. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Mühendis kelimesini görünce iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına bağlamışsınız olayı ama mühendis olmayanlarda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabiliyor.
  Bu karar bizim için bir bağlayıcılığı olmasada en azından bir kıstas olabilir.

     

   
  tekno28 ve nurcan bu yazıya teşekkür etti.
 6. uğur göçer

  uğur göçer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, Mühendis, yetki belgeli (projeye imza atıyor ise) ve sonrasında bağlı olduğu oda da onaylıyor ise bu ücretin altında çalıştırılamaz. Mühendisin bağlı olduğu oda, iş yerinden her ay mühendisin SGK dökümünü ister, eğer brüt 2700 TL nin altında SSK yatıyor ise firmanın gönderdiği projeleri vizelemez.
  Ancak fabrikada çalışan mühendisler için bu durum söz konusu değil. Çünkü buralarda herhangi bir projeye imza atılmıyor ve dolayısı ile odanın bir yaptırımı olamıyor. Dolayısı ile 2700 TL nin altına SSK iş güvenliği uzmanı için şuan söz konusu değil.

   
  ebruapaydın, nurcan ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Burda SGK'nın belirlediği taban fiyata uymak herhangi bir cezai işleme tabi olamamak için en mantıklısı.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica