İsg Uzmanı Ve İşyeri Hekimi Birbirinin Amiri Olabilir Mi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İsg Uzmanı Ve İşyeri Hekimi Birbirinin Amiri Olabilir Mi

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında Dr.Kürşat tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Dr.Kürşat

  Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi  İSG Birimine, isg uzmanı müdür olarak atanıp işyeri hekimi ona bağlanabilir mi?
  ya da tam tersi İşyeri Hekimi isg biriminin yöneticisi yapılarak isg uzmanı ya da uzmanları ona bağlanabilir mi? konu ile ilgili net bir yasal düzenleme göremedim
  sonuçta her iki isg profesyoneli de bağımsız olmalı ama bunun yasal bir dayanağını arıyorum
  Teşekkürler


   
 2. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Bu durum işverenin takdirinde olmalı. Sonuçta kendi işyerinde, neyi nasıl idare edeceğine yönetici karar verir. Karar ne olursa olsun İSG' de önemli olan yönetmeliklerin öngördüğü sorumlukları yerine getirmektir.

   
  Genco bu yazıya teşekkür etti.
 3. Genco

  Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yazılanlara katılmakla beraber İSGB'nin ve şirketin büyüklüğü bu konuda önemlidir. 3 Hekim 6 İGU'nun bulunduğu bir birimde koordinasyonun sağlanması amacı ile mutlaka ve mutlaka organizasyonel olarak bir birim yöneticisinin bulunması şarttır. Bu, deneyime ve yönetimin taktirine göre İşyeri Hekimi'de olabilir, İGU'da olabilir.
  Tabii ki yönetmelikte belirtilen mesleki bağımsızlık ilkesi gözardı edilemez ama çok fazla çalışanı olan bir birimin de bir yöneticisinin bulunması normaldir.

     

   
  frdrn ve İşGüvUzman bu yazıya teşekkür etti.
 4. frdrn

  frdrn TÜİSAG Üyesi

  Genco Bey'in de dediği gibi İş Sağlığı ve Güvenliği açısından koordinasyonun sağlanması amacıyla bir koordinatör seçilerek işveren tarafından görevlendirilebilir hatta büyük firmalarda bu görevlendirme neredeyse gerekliliktir.

   
  İşGüvUzman ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
 5. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Esas olan kişilerin asli görevi nedir ona bakılmalıdır. Şöyle düşünelim 7-8 makine mühendisi, 2-3 elektrik mühendisi olan bir işyerinde bir tane başmühendis ataması yaptığımızda, başmühendis mühendislik hizmetine aynen devam edecektir. Ek görev olarak bulunduğu işyerindeki koordinasyon hizmetini yapacaktır. Unutulmamalıdır ki asıl olan görev tanımına ilişkin olarak vazife almasıdır.

  İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği uzmanın bolca bulunduğu bir işyerini düşünelim. Örneğin 10 adet iş Güvenliği Uzmanı ve 10 adette İş Yeri Hekimi olsun. Yönetim işlerin daha hızlı ve rantabl yürümesi için İSGB' den sorumlu bir uzmanı veya hekimi atayabilir. Tüm aksiyon talimatlarını bu koordinatör talimatı ile yapabilir. Bu da çok normal. Zira İşverenin 20 kişi ile ayrı ayrı muhatap olması son derece zor. Koordinatör (veya sorumlu kişi) olarak atanmış kişinin unutulmamalıdır ki kanundaki öncelikli görevi, yönetmeliğin yüklediği sorumluluktur. Kanunda zaten sadece bu kısmına bakar. İç ilişkilerdeki atanmışlık durumuna eminim ancak ve ancak en son sırada dikkate alacaktır.

     

   
  Last edited by a moderator: 21 Eylül 2017
  Genco bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica