İSG Uzmanı ve İşveren arasında yapılması gereken sözleşme nasıl olmalıdır.?

İlker Erdoğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Herkese Merhaba,
Aralık-2011 sınavı ile C sınıfı belgeye hak kazandım.Çalıştığım iş yeri bir holding ve içerisinde 30'un üzerinde A.Ş. barındırmakta.Ana iştigal konusu inşaat,ancak turizm,ulaştırma,lojistik ve enerji üzerinede firmalar yer almaktadır.Türkiye'nin bir çok yerinde üstyapı,yol,HES vb. şantiyeleri mevcuttur.Böyle büyük ve kapsamlı bir firmada tek belge sahibide ne yazıkki ben oldum.Holding ise inşaat iş kollarında İSG hizmetini benden beklemektedir.
Ancak tüm bu inşaat işleri holding bünyesinde farklı A.Ş.'ler de yapılmaktadır.Ben bu şirketlerden bir tanesinde 17 senedir sigortalı olarak çalışmaktayım.Dolayısıyla dahil olduğum şirketin şantiyelerine hizmet verebilirim.Diğerlerine hizmet veremem diye biliyorum.
Elbetteki holding bünyesinde bir İSG kurulu oluşturacağız.
Ama deneyimli üyelerimizden öğrenmek istediğim esas konu başlıkları şunlar;
- Şahsım ve Holding arasında ne tür bir sözleşme yapmalıyım?
- İleride sıkıntı yaşamamak için ne tür maddeler ilave ettirmeliyim ve bu maddeler ile nasıl ve ne tür şahsıma
koruma sağlanabilir?
- Takdir edersinizki şantiye sayısı çok fazla.Holding merkezde kurulmuş bir OSGB ile tüm şantiyeler nasıl idare
edilebilir.Her şantiye için yetkili bir (en az C-sınıfı) İSG uzmanı istihdam edebilmem ilk aşamada zor görünse de
ileride şart olacak diye düşünüyorum.
Sormam gereken bir çok soru olsa dahi ilk aklıma gelen öncelikle "nasıl bir sözleşme" ile işe başlanması gerektiğidir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İlker ERDOĞAN

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bende örnek olması lazım bulursma eklerim bu konuya

İlker Erdoğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Teşekkürler...bekliyorum...
İlker Erdoğan

modus operandi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Konu ile ilgili paylaşımları ve görüşleri bende takip etmekteyim.

sibell

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
bunun en sağlıklı yanıtını çasgem eğitim merkezi çalışanlarından alınır diye düşünüyorum.

İSG BURSA

Üye
TÜİSAG Üyesi
aşağıdaki yönetmelik gereğince şantiye şefleri iş güvenliği olmak zorunda.bu maddeyi işletmek sizi rahatlatıcaktır sanırım.

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlığı belgesi
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.
Yürürlük
MADDE 13 – (1) Bu Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi ve ikinci fıkrası hükmü yayımı tarihinde, diğer hükümleri 1/1/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bunun örnekleri çoğalması lazım. Bir iş hukuku avukata hazırlatmak en iyisi.

sibell

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
çasgemi aradım konu ile ilgili ama genel müdürlüğü aramamı söylediler numarayı bilmiyolar ben buldum bi numara ama cevap veren olmadı bilen var mı

Hasan Berkman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Casgem'in sitesinde İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi örneği var, O sözleşme haricinde ayrı bir sözleşme yapılabiliyormu bilen varsa örnek verirse sevinirim.

sibell

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Casgem'in sitesinde İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi örneği var, O sözleşme haricinde ayrı bir sözleşme yapılabiliyormu bilen varsa örnek verirse sevinirim.
kendi çalıştığımız iş yerinde isg uzmanı olarak da çalışmamıza yönelik prosedür nedir sözleşme farklı mıdır buna yönelik bilgisi olan var m

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aşağıdaki yönetmelik gereğince şantiye şefleri iş güvenliği olmak zorunda.bu maddeyi işletmek sizi rahatlatıcaktır sanırım.

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlığı belgesi
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.
Yürürlük
MADDE 13 – (1) Bu Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi ve ikinci fıkrası hükmü yayımı tarihinde, diğer hükümleri 1/1/2012 tarihinde yürürlüğe girer.
2020 Yılına kadar vakitleri var. :)

omeruni

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar sözleşmesi onaylanan varmı acaba? Onaylandıktan sonra bir evrak geliyor mu?

kenzine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba ben yeni ise basladim bu sozlesmeyi imzalayip bakanliga benim mi gondermem gerekiyor. Isverenin yaptigi sozlesmelerden ayri olarak benim yapmam gereken bir ismidir.. bir de herbir proje icin ayri ayri gondermem mi gerekiyor yarsim ederseniz cok sevinirim..iyi gunler

kadir oran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelikte işverenin sözleşmeyi göndermesi gerektiği yazıyor imza tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde...

O

ozgurisguvenlik

Guest
Arkadaşlar mayıs ayı içerisinde kendim için bir sözleşme örneği hazırlayacağım. Burada yayınlarım herkes alabilir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu bakanlık sözleşmesinin çalışacağınız firma ile aranızdaki ticareti ve hukuku belirlememesidir. Hazırlayacağım sözleşmede bakanlık sözleşmesi ana sözleşmenin eki olacak.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.