Isg Uzmanı Olarak Görev Yaparken Aynı Zamanda Yapı Denetimde Denetçi Olarak Çalışılabilir Mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kemal Tarık tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Tarık

  Kemal Tarık TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak görev yaparken aynı zamanda Yapı Denetim firmalarında denetçi olarak çalışılabilir mi? Bu durum ÇSGB ve/veya SGK tarafından sıkıntı doğurur mu?

  Herkese iyi çalışmalar...


   
 2. toreto_brs

  toreto_brs TÜİSAG Üyesi

  ÇSGB Aynı İş Yerinde Hem İş Güvenliği Uzmanlığı Yapıp Hem de Başka İşin Yapılmasını İstemiyor ama Bunun Hakkında Kesinlikle Yapılamaz Hükmü Yok. Bunun Yanında Böyle Bir Durumun Hiç Bir Cezai Yaptırımı da yok onun İçin Gönül Rahatlığıyla Bu şekilde çalışabilirsiniz. Yarın Öbür Günde Firmaların hepsi Mühendislerini Zaten Bu şekilde Çalıştıracaklar .

   
 3. Kemal Tarık

  Kemal Tarık TÜİSAG Üyesi

  Tessekkur ediyorum aciklamaniz icin.
  Ben de dün isgum ile telefonda gorustum. isg uzmani olarak calisirken muhendislik te yapabilir miyim diye,
  aylik sigorta sureniz 30 gunu gecmedigi surece sorun yok dediler.
  Yalniz bu kez baska bir tezatlik cikiyor ortaya. Biraz uc bir ornek ama; atiyorum 15 calisani olan tehlikeli sinifta bulunan 60 firma ile sozlesme yaptiniz. Herbiri icin sozlesme saatiniz 4. Hepsi de uzmani 1 gun sigortali gostereceginden 60 gun sigortali olmus olacak uzman. Buna cevap veremediler ama??
  Galiba dediginiz gibi istemiyorlar ama engel olamiyorlar.
  Ben yine de aylik sigorta gununu 30 gun olarak ayarlamaya calisacagim. :)
  iyi calismalar...

     

   
 4. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bazı yanlış anlamaları düzeltmek adına:
  Fazla çalışma nedeniyle sigorta süresinin 30 iş gününün üzerinde olduğu şeklinde yorumlama doğru değildir. Sadece çakışmadan bahsedebiliriz. Bu durumun da sigorta ve İSG mevzuatı yönünden hiçbir sıkıntı yaratmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Önemli olan iş güvenliği hizmet süreniz yönünden azami sınırı geçmemeniz olmalıdır. Ayrıca iş güvenliği çalıştırma zorunluluğu başlamamış iş yerlerinde sigortalı gösterilmeden gider makbuzu imzalayarak ta hizmet verebileceğinizi unutmayınız. Ancak yapı denetim mühendislerinin yasal kısıtlama olduğundan bu anlamda görev yapamayacağınızı da anımsatmayı da bir görev bilirim. Kalın sağlıcakla.

   
  toreto_brs ve Kemal Tarık bu yazıya teşekkür etti.
 5. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Konuya diğer yönden baktığımızda da yapı denetçilerinin, mühendislerin şantiye şefliği, proje müellifliği vb. mesleki faaliyetleri yaparken isg uzmanlığı yapmaları maalesef cezai yaptırımlara neden olabilmektedir.

     

   
 6. Kemal Tarık

  Kemal Tarık TÜİSAG Üyesi

  İçinde bulunduğumuz dönemde TMMOB denetçi olarak çalışan mühendis ve mimarları denetlemekte ve yapı denetim dışında başka bir iş yerinde çalıştığını tespit ettikleri kişilere bağlı oldukları odalar aracılığı ile uyarı mahiyetinde yazılar göndermektedir. Durumun devam etmesi neticesinde disiplin, para cezası, meslekten geçici süreliğine men edilme gibi güzel seçenekler var. Özetle TMMOB denetçi mühendis ve mimarların kesinlikle başka bir iş yapmasını istemiyor.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica