Isg Uzmanı Kimdir?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Öncelikle "UZMAN" tabirine iyi bakmak lazım. Bir kişinin uzman olabilmesi için herhangi bir konu hakkında olabilecek en üst bilgi ve deneyime sahip olması beklenmelidir. Örneğin; 6 yıl Tıp Fakültesinde okuyan ve mezun olan birisinin Tıpta uzmanlık sınavına girip kazandıktan sonra 4 ila 6 yıl ihtisas yaptıktan sonra uzman doktor/hekim unvanı almaları, aslında uzmanlık tabirinin ne kadar da zor ulaşılabilecek bir mertebe olduğuna işarettir.
  Oysa iş güvenliği uzmanları, adının 220 saat konduğu eğitim sürecinden geçmekte, pratikte ise 15 gün içerisinde verilen 90 saatlik eğitime tabi kalmaktadır. Bu 90 saat içerisinde gerek bazı mazeretlerle gerekse de uydurulmuş mazeretlerle, bilerek ve isteyerek noksan eğitim alınmaktadır. Bir de buna eğitmenin kısıtlı zaman içerisinde sıkışması, sadece alacağı ücrete bakması, daha önemli işlerinin olması, v.s konuları eklenince konu daha da vahim durumlara gelebilmektedir.
  Son aşamada olması gereken 40 saatlik! staj ise çok ayrı bir faciadır ki o konuya hiç değinmek istemem.
  Akabinde, sınava hazırlık aşaması başlar. Hayatında hiç kompresör görmemiş, pres makinesi görmemiş, elektrik veya gazla kaynak çalışmasına şahit olmamış, yaşadığı evde bile mevcut olduğu halde Kaçak Akım Koruma (KAK) rölesini bilmeyen/çalışma prensibini bilmeyen, yangın söndürme tüpünü tesadüfen göz ucuyla görmüş ancak nasıl kullanıldığını bilmemekle birlikte sadece 90 cm yükseklikte olması gerektiğini bilen, o 90 cm. yüksekliği de ciddi bir yanlışlıkla tüpün tabanından alan, velhasıl iş güvenliğini kişisel koruyucular ile sınırlandıran uzmanlar, bir şekilde UZMAN olarak adlandırılmaktadır.
  Aslında UZMAN ibaresinin hakkı verilmesi gerekirken, çok kolay bir şekilde bu payenin verilmiş veya veriliyor olması, çok da haksız görülmeyecek şekilde bahse konu uzmanlarda ciddi beklentiler oluşturmuştur. Yani siz adama UZMANsın diyeceksiniz, sonra 3 kuruş verilecek. Yani siz adama UZMANsın diyeceksiniz ve sonra güvenmeyeceksiniz. Yani siz adama UZMANsın diyeceksiniz ve de sonrasında herşeyi bilmelisini kabul edeceksiniz. Arkasından ALO170 yapacaksınız, ancak oradakiler sizi daha da bir uzman yapacak.
  İş Güvenliği Uzmanı; forum sitelerinde bu nasıl o nasıl diye sormamalı. "Arkadaşlar, elinde şu şu konuda risk analizi olan var mı; 6331'e ulaşan var mı, ben ulaşamadım da.., 18 mayıs sınavını kazandım çok tehlikeli sınıfta bir iş yerine risk analizi yapmam istendi, bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı? şimdiden teşekkür ederim; işverene söyledim ama beni dinlemiyor, bu konunun yasal dayanağı nedir? acil bilgilendirirseniz sevinirim; daha neler neler, sabaha kadar yazsam bitmez..
  Aslında sorun uzmanlarda değil, aslında sorun uzman olmadıkları ya da uzman olamayacakları kabul edilmesi gereken kişilere önce uzman denmesinde..
  Eğer; sürücü belgesinin bizzat aracı kullanmasının mümkün olmadığına inanıyor isek, İSG uzmanlık belgesinin de İSG şartlarını tek başına tesis etmeye yetmeyeceğine inanmamız gerekir.
  Eğer bize bu paye yanlış teknik ve stratejiler ile verilmiş ise, o zaman yapılması gereken en önemli davranış, biran önce konunun UZMANı olmaktır.

  Saygı ve sevgilerimle


   
  eikizek, Brolin, ruayha ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  aslında dediklerinize katılmakla beraber acizane birazda katkı yapmak istiyorum. şöyleki; tamam 220 saatlik bir eğitimden sonra bize uzman diyorlar. uzman olmadığımız halde. bizde buna ititraz etmiyoruz. OKUMUYORUZ. ARAŞTIRMIYORUZ. uzman mıyız.uzmanız.ok o zaman.hani cem yılmazın skecinde vardıya "mavi taytın varmı, giy gel" 50000 den fazla üyesi olan forumumuza bakın, burada bile yanlış o kadar insan var ki konuşmakla yoruluruz. kimse bahsettiğiniz gibi birşeyler araştırma heveslisi değil. araştırmaya çalışmıyor. hazır hap bilgi varmı yokmu. bunun telaşında.çünkü kolayına geliyor. uzman böyle mi olur.! bence hayır.
  Eğer risk analizini yapacağı işyerini veya çalışma ortamını bilmeden, burada kim olduğunu bile bilmediği, sadece kendisine cevap yazan kişilere sonsuz güvenle güvenip risk analizlerini hazırlamada kendini teslim eden kişilerin olduğu sürece uzman UZMAN olamaz.
  Uzman yönetmelikleri nerede bulacağını bilmiyorsa uzman değildir. yada nasıl okuyacağını bilmiyorsa uzman değildir.kriter çok.kriterlere uyan az.Allah c.c sonumuzu hayr etsin.

   
  uzmannn ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 3. civiluzman

  civiluzman Guest

  Kasaba 3 kilo pirzolaya risk değerlendirmesi yaparız abi boyutuna gelmiş bulunmaktayız. Artık bu işten medet ummayın o kadar çok talep var ki her gün etrafımdaki kişilerde bende uzman olabilir miyim sorularına cvp vermeye bıktım. Bizim ülkemiz böyle bir sistemi kaldırmaz. Önümüzdeki dönemlerde cezaevlerindeki uzman sayılarında büyük bir artış olacaktır.

  Hep dediğim gibi ; Herkes bir gün iş güvenliği uzmanı olacak

     

   
  Uygar Avcı bu yazıya teşekkür etti.
 4. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  Peki 'bağcının' hiçmi suçu yok ? Eğitim süresini bu şekilde belirleyen,bireylere 'UZMAN' sıfatı veren kurumun hiçmi suçu yok ?Yada,böyle olacağını öngöremediler mi ? Sen kalkıp 'Mühendislik,Fen bilimleri,teknik eğitmenleri' seçip,siz 'UZMANSINIZ' derseniz,bu sorunu zaten baştan yaratan siz olursunuz..Elbetteki,bireylerinde bu bağlamda hatası var.Kendilerini geliştirmekten ziyade,hazıra konmak isteyen bir 'UZMAN' kitlesi var..Ama bunun nedenlerini de görmemezden gelemeyiz..Yıllarca oku,üniversiteyi bitir,seni bekleyen bir 'işsizlik' sürecine gir ve karşına böyle bir 'İş Alanı' çıkarsınlar..Tabi,bireyler kendilerini 'Sudan çıkmış balık' modunda görüyorlar..Ama yasalar o kadar hoş görünüyor ki..3'lü yapıdan bahsediliyor..DEVLET-İŞVEREN-İŞÇİLER..Sorumlulukları anlatılıyor..Mevzu 'yasa' çıkarmak değil,sistemi kurup onu denetlemekten geçiyor..DEVLET,bunu yapmadığı sürece kimse UZMAN'LARDAN bir şey beklemesin...

   
 5. yazımın içinde en çok BAĞCIlar vardı :)

     

   
 6. Davutt

  Davutt TÜİSAG Üyesi

  Burası Türkiye, herşeyi normal karşılayacaksın bizim elimizde bişey yok onlar adımıza karar veriyor, bir gecede hepimiz uzman olduk başka bir gece de artık gerek yok ta diyebilirler, seyredecez...

   
  uzmannn ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 7. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  sayın mustafa ulusoy sizin bu konudaki yazınıza tamamen katılıyorum ve sizinde dediğiniz gibi uzmanlık ciddi bir eğitim ve deneyim işidir. açıkcası ben bu işe başladığımdan beri yaklaşık 5 senedir, öğreniyorum ve kendime hiç bir zaman uzman demedim ve daha öğrenecek çok şeyim var bu yüzden belgeyi yeni alan arkadaşlara sesleniyorum bir kağıda basılmış belge sadece size verilmiş bir evraktır işinizi yaparken ilk olarak işinizin detayına bakın bu iş öyle 3 beş yerden bilgi alarak yapılabilecek bir iş değil.
   
  chemistanbul ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  Burak bey merhaba,
  bence siz ve sizin gibiler kendine uzman demezse o zaman sıkıntı çıkıyor.meydan uzmancıklara kalıyor. o zamanda hak sahibi kişilerin hak kaybı söz konusu oluyor. o nedenle siz ve sizin gibiler kendine uzman desin.demeli de.   
  Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 9. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  mustafa abi bence" İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI" " health and safety executive " burdaki uzmanlık yöneticilik ibaresinin tercümesi ki bnece yanlış bir tercüme UZMANlık elbette belirli birkonuda ihtisaslaşmayı gerektirir ve kabul ediyorum bu kadar az bir eğitimle ne uzman olunur ne yönetici ,benim değinmek isteğim konu bizim birer yönetici konumunda olmamız gerektiği hiçbirimiz elektrik konusunu bir elelktrik müh kadar bilemeyiz zaten elektrik müh konularıda bizi ilgilendirmez bizim konumuz eletrikle ilgili sadece güvenli tarafta kalmak ile olmalı,

     

   
 10. ibrahimkara

  ibrahimkara TÜİSAG Üyesi

  Biraz abartmıyor musunuz ? Uzmanlığında sınıfı var c sınıfı az tehlikelye a sınıfı çok tehlikeliye bakar . A sınıfı uzman olana kadar bu insanlar birilerine sora sora tecrube edine edine gerçek uzman olacaklar. Bi konuda kesinlikle haklısınız oda risk değerlendirmesini kendileri yapmayıp araştırmayıp başkalarından medet ummaları gerçekten yanlış.   
 11. biraz abarttım galiba İbrahim bey, a-b-c sınıfı ama hepsi uzman.
  deniz, İş güvenliği Rehberi, ya da İş Güvenliği Görevlisi belki daha da uygun olabilirdi.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica