Soru Isg Uzmanı Ilk Ne Yapmalı

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında çevreisgc tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. çevreisgc

  çevreisgc TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar
  işe bu gün itibariyle başladım. uzmanlık namına bir şey bilmiyorum ne yapmalıyım.
  yardımlarınızı bekliyorum.


   
  dirac bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi  sınıf nedir?
  sınıf nedir?

   
 3. chemist54

  chemist54 TÜİSAG Üyesi

  Ekteki dosyada belirtilen dökümanları hazırlamakla başlayabilirsin..

     

   
 4. çevreisgc

  çevreisgc TÜİSAG Üyesi

  c sınıfıyım ama tehlikeli sınıfta başladım.

   
  dirac bu yazıya teşekkür etti.
 5. izzett

  izzett TÜİSAG Üyesi

  arkaaslar iş guvenlığı c belgesı alıcam ..ama hıc bı bılgım yok buna rısk analızı dahıl..bana yardım edecek kımse yokmu ..

     

   
 6. izzett

  izzett TÜİSAG Üyesi

  refıka aldm egıtımı sınava da gırdım 80 alıyorum :) yanı belgeyı alıcam ...ben iş hayatında yardım ıstedım ne yapılır nasıl yapılır bılmıyorum

   
  dirac bu yazıya teşekkür etti.
 7. nurcan.

  nurcan. TÜİSAG Üyesi

  Sizce yeni belge alacak olan için hangisi daha avantajlıdır?
  1-OSGB bürosu
  2-kendi başına
  3-tam zamanlı firma

  zaten en önemlileri
  a-risk analizi
  b-Acil Eylem planı
  c-çalışanların eğitilmesi

  diğer yapacaklarımız bunların detayında saklı....
  sağlık kontrolleri,işyeri ölçümler, uyarılar,önlemler falan filan
   
  Murat Gençtürk_19 ve Ercan Özdemir bu yazıya teşekkür etti.
 8. çevreisgc

  çevreisgc TÜİSAG Üyesi

  işi öğrenmek için OSGB en iyisi ama maaşlar konusunda
  cimri olmayan yaptığın işin kıymetini bilecek bir OSGB   
  nurcan. bu yazıya teşekkür etti.
 9. emrah ugurlu

  emrah ugurlu TÜİSAG Üyesi

  hayırlı olsun.

     

   
 10. Esra Dilge ÖZYURTLU

  Esra Dilge ÖZYURTLU TÜİSAG Üyesi

  özel güvenlik hizmeti veren bir firma da nasıl bir risk analizi yapılır? 60 çalışanı var ve 3 vardiya çalışıyorlar   
 11. ORHAN KEMAL TÜRKDOĞAN

  ORHAN KEMAL TÜRKDOĞAN TÜİSAG Üyesi

  chemist 54 bilgilendirme için teşekkürler

  bunlar dışında herhangi hazırlanması gereken başka evrak varmı acaba ?

  475 kişinin çalıştığı bir plastik firmasından çalışmaktayım c sınıfıyım ; fabrıkada a sınıfıda var ve tehlikeli sınıfa giriyor   
 12. bio.turgut

  bio.turgut TÜİSAG Üyesi

  işin üstadı olmuş arkadaşlar bu konuya bi el atsa ne nasıl yapılır, ne edilir, nelere dikkat edilmesi gerekir, hangi standartta yapılmalıdır aydınlatsa beni ve benim gibileri ne de güzel olur.

   
 13. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Maalesef burada anlatabilecek kadar kolay ve kısa olsa ......seve seve ama hangi biri anlatılır?
   
 14. bio.turgut

  bio.turgut TÜİSAG Üyesi

  o zaman bize tek yol görünüyor o da OSGB ye yem olacaz işi öğrenmek pahasına 1250 liraya çalışacaz, bu halimle ben saha ya insem yuvadan düşmüş kuş gibi kalırım.

   
 15. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  haklısınız ne güzel söylediniz.biraz merak biraz araştırmayla çözümlenecek konular arkadaşlar bunlar   
 16. harun albayrak

  harun albayrak TÜİSAG Üyesi

  Merhaba bende yeni belgesini alan c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve gördüğüm şey şu neden kimse nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımcı olmuyor?

  Ben kendi başıma çalışmak istiyorum ben nasıl bir yol izlemeliyim şuan c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ne yapmalıyım ?
  Adım adım yardımcı olursanız sevinirim.

   
 17. biyokimya

  biyokimya TÜİSAG Üyesi

  bu iş adım adım anlatılacak bir iş değilki..fakat chemist54 ün palylaşımı çok güzel ordan başlayabilirsin.ama ondan önce ne apacağını bilemeyen arkadaşlar isgu mevzuatından başlasın.

   
 18. İrem D.

  İrem D. TÜİSAG Üyesi

  Bence oncelikli olarak bu ise neden girisildigi durust bir sekilde dile getirilmeli ! Is bulamadigi icin bu yolu secen ve onemini maalesef hala farkedememis bir suru meslektasimiz var.. bu isin risklerinin ve tasinmasi gereken sorumlulugun farkina varilmali.. ve bence tamamen ticari kaygi tasiyarak yapan kisi ve kuruluslardan uzak durulmali..

   
  ferdi bltl bu yazıya teşekkür etti.
 19. gökçen44.

  gökçen44. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım ben dosyanı tlfonuma indirdiğim halde dosya açılamıyor

   
 20. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yeni başlayanlar . Bir yere başladığınız zaman ilk önce firma ile sözleşmenizi ve SGK kayıtlarınızı kontrol edin. daha sonrasında ise.
  1-çalışanların özlük dosyalarını isteyin.Çalışanların seritifkalarını ve belgelerini SGK kayıtlarını ve diğerlerini alıp bi excel form hazırlayıp çıkarın.
  2-firmada çalışanları şöyle bir kenara çekin.gizli oy ile Yönetmeliklere uygun bir işçi temsilcisi seçin.onaylatıp formunu alın.
  3-aynı anda çalışanlara tekere teker sorular sorup yaptıkları işler ile sahip oldukları belgeleri kontrol edin. SGK kayıtı eksik yada belgesi olmayanları tespit edin. Bütün çalışanlarda YAPTIKLARI İŞLERE GÖRE kişisel korunma ekipmanlarını kontrol edip eski veya eksik olanları yenileri ile değiştir bu esnada verildikleri TARİH leride içeren zimmet formuna her tarih ayrı olmak üzere imzalat.ve bu formu özlük dosyasında sakla. Genel formene yada işçi temsilcisine talimat verip her KKD verildiği gün bu imzayı attır.
  4-Derhal Temel İSG eğitimi ( en az 4 saat ) verip sınavını yapıp imza formlarını alın.SEritifkalarını çıkartırın yada çıkartın.
  5-işyerinde yapılan işlere göre ( formen veya muhendislerden destek alarak ) İş talimatnamelerinı 3 er nüsha çıkartın. 1.suret ve 2. sureti imzalayıp çalışana yaptığı işe göre imzalatıp 2.suretini çalışana verin. 3. sureti ise gözle görülür düzgün bir yere asın. YEmekhane olabilir. duyuru panosu olabilir.
  6-Çalışanlara( proje müdürü ve bütün çalışanlar dahil ) sahip oldukları belgeler ışığında görev tanımlaması yapın noter onaylı olması tercih sebebidir.
  7-proje müdürü veya işveren vekiline noter onaylı işveren vekili belgesi çıkartılması önerilir.
  8-İşyeri hekimi , saha mühendisi, formen ve çalışan, proje müdürü ve işçi temsilcisine içeren bir excel form hazırlayı risk değerlendirme ekibine seçildiniz diye bir yazı yazıp onaylatırsın. Daha sonrasında ise bu kişilere sorular sorup saha gözetimi yapıp RİSK değerlendirme formu hazırlarsın. Form kesinlikle fotoğraflar ile desteklenmeli ve değerlendirme ekibi tarafından bütün sayfaları paraflanmalıdır.
  9-Yine bir form hazırla. Alt taşeronların da mühendis ve temsilciler de dahil olmak üzere kişilere özel kullandıkları elektronik posta kutuları ( mail box ) kendi el yazıları ile yazdır vede bir kaç satır cümle yaz. İSG uzmanının görevi olan tespit ve önerileri yazı ile yapacağımdan ötürü beyan edilen maile iletilmesi yeterli sayılacaktır . ama sen yinede TEspit ve öneri defterine kesinlikle yazılan olumlu ve olumsuz her şeyi yazacaksın.
  10-tespit ve öneri defterine kesinlikle işyeri hekimide bazen bişller yazsın. proje müdür veya işveren imzalasın yada imzalamasın önemli değil sen gün ve gün bu defterin yazdığın sayfanın kopyasını kopart sakla ayrıca bir fotoğrafını çek.
  11-kullandığın mail box kesinlikle outlox destekli olsunki ileti raporları al ve okundu bilgisi iste , ara sıra bu iletim raporlarının yazıcıdan cıktısını al.
  12-sahada zaman kaybetmeden topraklama kontrol yetkisi olan elektrik mühendisi bulup sahada kullanılan. Taşeronlar dahil ( sonra onlarada fatura edebilirsiniz.) tesisat ve topraklama testlerini yaptır . bu esnada fotoğraflarını çek ve elektrik mühendisine fotoğraflarıda onaylat. tarihleri olsun.
  13-TAşeronlar da dahil olmak üzere bütün iş ekipmanları ve makinelarına ait ( kiralık olanlarda dahil ) periyodik kontrol formlarını al. plaka ve seri numaralarını , barkotlarını ve yapan kuruluşun akretide olmup olmadığını kotrol et. Kontrolü yapılmış ama kısa süre sonrasında bakıma uğramış iş ekipmanı ve makinelarında ( asansörler de dahil ) kesinlikle yetkili servis tarafından bakım yapılması ve bakım sonrası periyoik kontrolünün yenilenmesi hususunda mail ve tespit öneri desfterine yazılarını yaz.
  14-Yapılan işlere göre işyeri hekimi ile görüşüp gerekli saha ölçüm ve testleri için İSGÜM , yada diğer ÇEVRE kontrol yada danışmanlık firmaları ile irtibata geçip proje müdürü yada işşveren onayından sonra kontrollerini yaptırt.
  15-proje müdür veya işveren ile konuşup yönetmeliklere uygun kurul ekibi hazırla ve mail +tespit öneri defteri ile beyan et. herkesden imzasını al.
  16-Şantiye için iç yönetmelik hazırla. Bu yönetmelikde alt işverenlerde olsun. ( cezalar , ödüller ,yasaklar kurallar gibi madde madde yaz. )herkese imzalat.
  17-ŞAntiye çalışan sayısı ve diğer kriiterler gerçekleşiyor ise her ay belirlenen tarihde kurul yapılması gerekir .belirlenen tarihden 48 saat önce mail ve telefon yolu ile toplantı olacağını bildir. ve o tarihde kurul toplantını yap.
  18-En kısa zamanda İTFAİYE yada kendinde yapabilirsin acil durum senaryosu yazıp şantiyede yangın veya benzeri bir tehlike anında yapılacaklar ile ilgi tatbikat yap ve fotoğraflar ile kesinlikle destekle.fotoğraflarda tarih olsun. ALt işverenlerinde bu tatbikatlara katılımını sağla.
  19-Çalışan sayısına göre eksik veya olmayan İLKYARDIMCI belgeli veya alınması gereken seritifkalı personelleri ilgili kuruluşa sevket (KIZILAY yada benzeri )
  20-Oluşan iş kazaları ramak kola olaylarını kesinlikle alt işverenler ile paylaşıp fotoğraflarını ve tutanankları ile raporlarını tut.SGK ya raporlanmasını takip et.
  21-Çalışma sahası ,ofisler ve sosyal tesislerdeki ilkyardım dolabı , yangın tüplerinin kotrllerini yap.eksikleri idaeri işler ve ya muhasebe ile görüşüp alınmasını sağla. eksikleri deftre yaz. proje müdürü yada işveren ile alınmayan malzemeler hakkında bildirimini yap.
  22-sosoyal tesisler , personellerin servisleri , yemekhanerli , tuvaletleri , soyunma yerlerini işyeri hekimi ile gez ve kontrol raporlarını proje müdürü yada işveren ile paylaşıp defterine yaz.  aklıma gelenler bunlar. saygılarımla.
  Aklından oha bukadarmı deme bunları bir sıra ile düzenleyip yapmaya başlarsan 2 3 ay sonra yapcak bir işin kalmaz . sadece rutin saha kontrollerin kalır. :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica