isg uzmanı hukuki süreç

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında çağatayözcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi  işyerinde gerçerleşen ölümlü iş kazalarının hepsinde İSG uzmanı hapis cezası ile cezalandırılırmı??


   
 2. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  hayır. üzerinize düşeni yaptınız ise ceza almazsınız. Ama burada sıkıntılı olan üzerimize düşen kısmının çok geniş bir tanım aralığı olması. Bir eksiği bildirdiniz yapılmadı diyelim. Sizin belirttiğiniz eksikten dolayı kaza olsa ölüm olsa ne olacak? Eksiği bildirim tarihinize ve daha sonra kontrol etmişmisiniz ona bakılır. Kontrol neticesi değişmemiş ise bakanlığa bildirdiniz mi? ona bakarlar. Eksik bildirim tarihiniz diyelimki kazadan 2 gün önce. Acaba bu bildirim için 2 gün yeterli mi yoksa 1 gün veya derhal mi olmalı idi? Bunu incelerler. 2 gün yeterli ise 2 gün sonra kontrol etmişmisiniz? ettiniz durum aynı ise derhal bakanlığa bildirdiniz mi? İşte süreç ve sorular bunlar. Bu soruları cevaplarsanız ceza almazsınız. Ama yine de burası bizim ülkemiz hakim ne derse o oluyor çoğu zaman :(

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 3. cul_de_sac

  cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

  Merhaba , aslında ben henüz bir İSG uzmanı değilim ama C sertifika kursuna başlayarak ve ekim ayındaki sınava girerek inşallah sınavda yeterli puanı elde edersem C sınıfı ehliyetli İSG uzmanı olarak iş hayatıma devam etmeyi düşünüyorum. Benim soracağımda şudur ki; .misalen ben İSG uzmanı olarak bugün başladım ve yarın yada bu hafta içerisinde bir kaza gerçekleşti ve bir işçi hayatını kaybetti veya iş göremezlik raporu aldı, böyle bir durumda benim herhangi bir sorumluluğum oluyor mu ? Çünkü işe yeni başladığım işletmedeki güvenlik çalışmaları planım içinde ölümün gerçekleştiği alan 7. veya 8. sırada ve kaza gerçekleşmeden önce ben o tespiti henüz yapmamışsam ne gibi ceza alırım ? Çünkü ben bu işi yapacağıma eminim ama bazı yorumlarda gözümü korkutmaya başladı açıkçası bir İSG uzmanını hapis ile cezalandırmak çok mu kolay ? Nihayetinde hepimiz insanız tüm soruna bir anda vakıf olamayız , tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi büyük bir ilgi ile bekliyorum. Herkese selamlar..

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica