Isg Uzman Sözleşme Ve Çalışma Süresi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Uzman Sözleşme Ve Çalışma Süresi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında omertasdemir89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar hem çevre mühendisi hemde C sınıfı isg uzmanı olarak özel bir firmada işe başladım. Temmuzda uzmanlık sözleşmemizi yolladım ve onay yazısı geldi. Sözleşmemde tam zamanlı olarak beyan ettim. Sorularım şunlar;

  1. Benim 3 yıllık işleme süresi bu gelen onay yazısı ile başladı mı? 2015 ağustos itibari ile B sınıfına geçiş hakkım olacak mı? Herhangi başka birşey yapmam gerekiyor mu? Sigorta işe giriş belgemde Çevre mühendisi olarak girişim yapıldı.
  2. Eğer 400 kişiye karşılık gelen saat kadarlık sözleşme yapsaydım, 2015 ağustosta yine B sınıfına geçiş hakkı kazanacak mıydım? Yoksa tam zamanlı çalışmaya tekabül eden çalışma saatine mi tamamlamam gerekli (bir kaç işyeri ile de kısmi sözleşme yaparak)
  3. İşyerimiz şu an bulunduğu yerden taşınacak ve il değişecek. Şu an bulunduğumuz işyeri kapanacak. Doğal olarak tekrardan uzmanlık sözleşmesi yapmam gerekecek mi? Burda olan sözleşmemin iptal edilmesini isteyeceğim mi?

  Bu konuda bilgilerinizi bekliyorum...


   
  mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Hayırlı olsun. Bende çok tecrübeli değilim ama son zamanlarda kendim için yaptığım araştırmalar ve buradaki arkadaşlardan ögrendiğim kadar cevap vermeye çalışayım;

  1- B sınıfına geçiş için; sözleşme yaptığınız tarih + 3 yıl
  2- Aylık 13 saat ile 200 saat çalışmanız arasında herhangi bir fark yok. Sözleşme tarihiniz önemli. Kaç saat çalıştığınız değil.
  3- (Emin olmamakla birlikte mantıken cevap veriyorum) Sözleşmede belirttiğiniz iş yeri sicil no, adres ve benzeri bilgiler değişeceğinden dolayı bence sözleşme yenilemeseniz bile, yeniden düzenlenmiş bir sözleşme yollayabilirsiniz sanırım.

   
  mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 3. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  1- Uzmanlık sözleşmesinin onaylandığını gösteren belge dışında bir belge gerekli değil yani.. Onaylandığı tarih + 3 yıl
  2- O zaman yeni yere geçişte (mesela 01.01.2013) kısmi sözleşme yapsam ağustos ayından geçiş tarihimize kadar olan tam zamanlı çalışma süremde saatimi dikkate almayıp 5 ay çalışmış olarak kabul edecekler. O zaman kısmi sözleşme yapmak daha mantıklı peki bunda emin misiniz?
  3- Ayrılacağımız işyerinde yapılan sözleşmenin iptali için dilekçe yollamak gerekli olur sanırsam. Bunu bakanlığı arayarak net sormak gerekiyor.

  Teşekkür ederim..

     

   
 4. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Aynısı benim içinde geçerli, SGK girişim gıda mhnds olarak ama bakanlığa tam zamanlı isg uzmanı dilekçesi yolladık ve kabul yazısı geldi.. Dlilekçe yeterli olur dedi eğitim aldığım kurs ama halen emin değilim.. 3 yılı doldurma amaçlı tam zamanı yazdım, kısmi zamanlı olunca nasıl oluyor bilmiyorum.. Dilekçe konusunda soru sormak için bakanlığı arıyorum ama ne ankara ne de antalyadan brisine ulaşamadım, telefonlar ya meşgulş ya da cvp vermiyor :(

   
 5. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  1- Uzmanlık sözleşmesini yaptığınız tarih geçerlidir uzmanlığa başlangıç için (sözleşmeniz onaylandıysa tabi). "Onun dışıında bir belge gerekir mi" ile neyi kastettiğinizi tam anlayamadım açıkçası. Onaylanma tarihinden sonra (aktif olarak çalışırsanız) 3 yıl sonra B sınıfı için hak kazanırsınız.
  2- Sözleşmenizin kısmi ya da tam zamanlı olması, B sınıfına geçişinizde önemli değil. Aktif olarak çalıştığınız sürece, aylık 13 saatte çalışsanız 200 saatte çalışsanız bir şey değişmez (Sadece B sınıfına geçiş açısından konuşuyorum)
  3- Bu konuda emin değilim ama sözleşmeyi iptal etmeye gerek olduğunu sanmıyorum, sadece düzeltme yollasanız bence yeterli olur.

  Ayrıca 3. madde için bence en sağlıklısı Alo 170 i aramanız olabilir. Oradan daha net cevap alabilirsiniz. İlknur hanım, bu sizin içinde geçerli.

     

   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 6. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  1. madde için şunu söylicem; diyelim ki uzman sözleşme yaptı onay yazısı geldi. Ee peki 1 yıl sonra ben bu firmadan ayrıldım ve bakanlıkta ayrıldığımı bilmiyor. Sözleşme devam ediyomuş gibi gidiyor. Sigorta girişimde iş güvenliği uzmanı olarak da gözükmüyordum. Bilmiyorum bakanlığın bir kayıt sistemi var mı mesela ben işten ayrıldığımda sigortadan direk ismim farkedilip bu adam isg uzmanıydı ayrıca o firmada işten ayrılmış isg uzmanlığı sözleşmesi de iptal olmuştur. Böyle bir sistem uygulanıyormudur acaba?

   
 7. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  (5) Üçüncü fıkrada belirtilen sözleşmelerin feshi halinde, durum hizmet alan tarafından beş işgünü içinde Bakanlığa bildirilir. Görevlendirme zorunluluğu bulunanların yerine otuz gün içerisinde aranan niteliklere sahip personel görevlendirilmesi ve Genel Müdürlüğe bildirilmesi zorunludur.
   
 8. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca herhangi bir sözleşme feshi olsa, işverenden önce kendim bildirirdim bakanlığa. Kim böyle bir risk almak ister ki? :)

  Bu arada, Bakanlık, son çıkan yasadan sonra, yeni bir birim kurup, Türkiyede'ki tüm işyerlerini bir merkezden denetleyecekmiş diye okumuştum bir yerde. Kimin isg uzmanı ve işyeri hekimi var, kimin yok, hepsini sürekli takip edecekmiş sanırım.   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 9. isg.doruk

  isg.doruk TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmen onaylandıysa 3 yıllık süre başladı,Burada yapılcak olan sizin 3 yıl süre ile kesintisiz bir sözleşme yapmanız.Toplam çalışma süreniz 3 yıl olduğu zaman b sınıfı eğitimine katılabilirsiniz.Sayı ile alakalı değil süre bazlı iş önemli olan, aynı işyeri başka yere taşınıyorsa ise yeni sözleşme yaplacak çünkü sözleşmede ki adres değişiyor.

     

   
 10. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  isg.doruk kafamda bir türlü netlik kazanmayan olay kelimelerde hep farklı farklı oluyor:) BEN 400 kişi çalışan bir fabrikada aylık 15 saat üzerinden kısmi sözleşme yapsam ve 2015 yılına kadar bu fabrikada hem çevre müh hemde isg uzmanı olarak çalışsam B sınıfına hak kazanırım dimi. Sonra bana 3 yıl geçince bakanlık yok işte tam zamanlı çalışman gerekiyodu sözleşmede öle olması gerekiyodu demez dimi.   
 11. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  evet önemli olan sizin 3 yıl çalışmış olmanız yani 365*3 değil.   
  mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 12. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  omertasdemir89;
  400 kişinin çalıştığı fabrikada aylık 200 saat çalışmanız ile, 4 kişi çalışan bir işyerinde aylık 13 saat çalışmanız arasında hiçbir fark yok bakanlık açısından. Ne kadar süreyle çalıştığına değil, sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihine bakarlar.

   
  mutozor ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 13. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim arkadaşlar bu konuda herkes farklı şeyler söylüyor o yüzden emin olamadım bir türlü..
   
 14. cobrask

  cobrask TÜİSAG Üyesi

  Bu şekilde bir durum benim içinde geçerli arkadaşlar. İşletmede kimyager olarak görev yapıyorum. C sınıfı belgem geldi. Şu anda kısmi süreli sözleşmeyle (4 gün/Ay) görev yapan uzman arkadaştan görevi devralacağım. Aynı sorular benimde kafamı kurcalıyor. Yazışmaları okuduğum kadarıyla, İşverenle sözleşmeyi yapıp bakanlığa gönderip onay aldıktan sonra B için gerekli olan 3 yıllık süre başlamış oluyor. Fakat SGK primi şuan 30 gün olarak mevcut görevim için yatırılıyor ve işletmemizde tam zamanlı uzman zorunluluğu yok kısmi süreki çalışabiliyorum. Acaba 4 gün İG Uzmanı + 26 gün normal çalışma olarak bildirim yapmak gerekli olur mu, yoksa 3 yılı ispat için sözleşme ve işletmedeki belgeler yaterli mi? Yani bakanlık 3 yıl süreyi tamamladıktan sonra "senin sözleşmen var fakat sigorta primlerinde İG Uzmanı diye bir ibare yok, 3 yılın yandı" der mi?

   
 15. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığa yolladığım sözleşmeyi 3 sene doldurma da sıkıntı olmasın diye tam zamanlı yapmıştım ama anladığım kadarıyla gerek yokmuş.. Şimdi başka bir işletme ile kısmi bile olsa sözleşme imzalayamıyorum galiba ? Çünkü buradaki tam zamanlı :(   
 16. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  OSGB de çalışan arkadaşım ile görüştüm, bakanlık çok yoğun olduğu ve telefonlara cvp vermediği için OSGB olarak bakanlıktan görüştükleri yetkiliyi aradı böyle bir şey söz konusu değilmiş. Sözleşmenin başlangıç tarihi yeterli oluyormuş.. Sigorta priminiz ister mühendis olarak yapsın ister bahçıvan önemli olan bakanlığa yollanan sözleşme oluyormuş.

   
 17. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Ben de bu sigorta işi ile alakalı çok savaş verdim. Çalışma Bakanlığı maalesef buna tam olarak cevap veremiyor. Ama bir çok kişiyle görüşmem, mailleşmem, yazışmalarım sonucunda, elde ettiğim sonuç; "Çalışma Bakanlığı sigortayla ilgilenmez, sözleşmeye bakar. Sigorta işi SGK ile ilgili, bizi bağlamaz" şeklinde.

  Kısacası, sözleşme yapmanız yeterli gözüküyor. Priminiz ne şekilde yattığını önemsemiyorlar.

   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 18. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Bana kalırsa sigortayla ilgilenmiyoruz , sözleşme yeterli de deseler 3 sene sonra ne olacağını bilemeyiz... Hatta 3 seneye kalmadan bile bişeler değişti diyebilirler... Bence tedbirimizi alalım sonra sıkıntı olmasın derim... nacizane...
  Kazasız günler dilerim...

  H. Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 19. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Aklımdan geçmiyor değil..

   
 20. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, dün forumda isg uzmanı çalıştırma sözleşmesinin elimize geçmesinden sonra bakanlığa, çalıştığımız kurum cevap yazısı gibi bir dilekçe göndermesi gerektiği gibi birşey okumuştum. bu nedir ne zaman nasıl bir yazı göndermemiz gerekiyor. bakanlıktan cevap yazısı bugün geldi ne yapmalıyım bundan sonra? teşekkürler

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica