İsg Tezli Yüksek Lisans Başvurusu Bölüm Kriteri

Emre Cesur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkes merhaba,

Başlıktan da anlayacağınız üzere İsg tezli yüksek lisansı yapmak istiyorum fakat İşletme mezunu olarak bunu yapabiliyor muyum? Bu konuda bilgisi olanlardan yardım istiyorum.

Üniversitelerin sitelerine baktığımda bazılarında yapılamayacağı net bir şekilde belirtilirken bazılarında tüm bölüm mezunlarının başvurabileceği yazıyor ama emin olamadım. Yapan, gören, duyan, bilen varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

Delel Nehir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Merhaba yaparsınız ancak ne yazıkki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir bölüm okumadıysanız b sınıfı sertifika sınavına giremiyorsunuz.Ben değil yönetmelik diyor

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Başımdan geçen olayı hemen örnek vereyim.
Bizim yüksek lisans grubunda benden daha ihtiyar bir abimiz, -yalnış hatırlamıyor isem- sosyoloji lisans mezunu olarak İSG tezli yüksek lisans bölümüne kayıt yaptırmıştı. Fakat ilerleyen günlerde bu abimizin hiç bir İSG ön lisans veya lisans eğitimi almadığı ortaya çıktı. Daha o sıra Atatürk AÖF İSG ön lisans bölümünün kayıtları ikinci üniversite olarak devam ediyordu ve hemen bu abimizi oraya yani İSG ön lisans açık öğretim bölümüne kayıt yaptırdık :) :) Hem iki yıllık AÖF İSG okudu, hem de iki yıllık tezli İSG yüksek lisansı yaptı :) Sonra sınava girdi B tipi uzman oldu. Ama en son görüştüğümde ana dalı ile ilgili bir konuda yani sosyoloji ile ilgili olarak doktora eğitimine devam ediyordu.

Kendimden örnek vereyim, ben Çalışma Ekonomisi (ÇEKO) ve İktisat lisans mezunuyum. Ancak eskiden İSG işlerini bizim ÇEKO'cular yapıyor idi. O zamanlardan yani bir 25 -30 yıl öncesinden İSG işine bulaşmıştım (1973 tarihli tüzük, o zamanlarki iş yasası, maden yasası vs.). Sonrasında bu yasa (6331 sayılı İSG kanunu) çıkınca, nedir ne değildir diye araştırdım ki, hem yurtiçi hem de yurtdışı İSG konusunda çalışan -hehehe :) :) - bizleri adamdan saymıyorlar.

Ben de gittim İSG ön lisans okudum, sınava girdim C tipi uzman oldum, sonra İSG tezli yüksek lisans yaptım. B tipi uzmanlık sınavına hakkım olmasına rağmen mevcut piyasa koşullarını incelediğimden hiç girmedim. Yurtdışı projelerde kendi İSG sistemim (NEBOSH ve OSH) içinde çalışmaya devam ediyorum.

Yakında Türkiye'ye döneceğim, bakalım para ayarlayabilir isem, hani mühendis falan olmama rağmen :) dondurduğum İSG doktora eğitimine devam etmeyi düşünüyorum :)

Delel Nehir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Herkes merhaba,

Başlıktan da anlayacağınız üzere İsg tezli yüksek lisansı yapmak istiyorum fakat İşletme mezunu olarak bunu yapabiliyor muyum? Bu konuda bilgisi olanlardan yardım istiyorum.

Üniversitelerin sitelerine baktığımda bazılarında yapılamayacağı net bir şekilde belirtilirken bazılarında tüm bölüm mezunlarının başvurabileceği yazıyor ama emin olamadım. Yapan, gören, duyan, bilen varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim.

Teşekkürler.
Rahatlıkla yaparsınız.Açıköğretim fakültesindende 2 yıllık isg okuyun iş güv uzmanıda olursunuz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.