Haber - İsg Teknikeri C Olmadan B Olma Durumu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber İsg Teknikeri C Olmadan B Olma Durumu

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Tilan Sagora tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Tilan Sagora

Tilan Sagora TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba. ben ön lisans İsg bölümü okudum. İsg teknikeriyim yani. Şimdi c sınavına hazırlıyorum. Ancak İsg yüksek lisansını da yaptım bu yaz bitti. Arkadaşım bana tekniklerlerin yüksek lisans yapmış olanları c olmadan b olabiliyor dedi. Böyle birşey var m doğru mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

2. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

4 yıllık bir fakülte bitirdiniz mi?
    Yüksek lisansı hangi alanda yaptınız?

3. Tilan Sagora

Tilan Sagora TÜİSAG Üyesi

iktisat mezunuyum ve kendimi İsg alanında geliştirmek kararı aldım ve bu nedenle İsg ön lisansını bitirdim. Aynı Zaman'da İsg yüksek lisansını da bu yaz bitirmiş bulunmaktayım. Arkadaşımın tekniker olanların yüksek lisans yapmış olanları c sınavına girmek zorunda diil direkt b sınavına girebilir demesi üzerine kafam karıştı. Net bir bilgi arayışına girdim

4. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Aşağıda koyu harfle yazılan şartları sağladığınızı anlıyorum. Arkadaşınız doğru söylemiş direkt B sınavına girebilirsiniz.
    İş güvenliği uzmanlığı belgesi
    MADDE 8 – (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir: a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; 1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara, 2) Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlardan; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara, 3) Genel Müdürlük veya bağlı birimlerinde en az on yıl görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara, 4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine, 5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına, EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir. b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; 1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara, 2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara, 3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara, EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Tilan Sagora bu yazıya teşekkür etti.
  5. HSE Engineer

HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

Isg on lisans okuyup isg tekniker olmanizla b sınavına girmenin bir ilgisi yok. Isg yüksek lisans yapabilen herkes b sınavına girebilir zaten

6. Hakan BİLDİ

Hakan BİLDİ TÜİSAG Üyesi

Önlisans İSG bitirip, arkasına lisans bölümü olan İktisatı okuyup ondan sonrada İSG üzerine yüksek lisans yapmışsanız C sınıfına girmeden direk B sınıfına girebilirsiniz.

Tilan Sagora bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica