Isg Riskli Bir Iş Alanı Mıdır ???

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Özkul Tuğçe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Özkul Tuğçe

  Özkul Tuğçe TÜİSAG Üyesi  Merhaba, ben bir isg uzman adayıyım, çevremdeki çoğu kişi bu işin çok fazla sorumluluk yüklediğini ve stresli bir iş olduğunu, para cezalarının yanı sıra hapis riskinin de çok fazla olduğunu söylüyor.

  Evet sorumluluk gerektiren bir meslek ama bu işi icra eden kişiler olarak bu tarz sorunlarla ne sıklıkla karşılaşıyorsunuz acaba ???

  Denildiği gibi sürekli diken üstünde durmanıza sebep olan bir iş mi ???

  Kısacası bu işin riskleri , dikkat edilmesi gereken noktaları ve işe başlamadan önce başıma gelebilecek sorunlarla ilgili beni bilgilendirir ve sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.


   
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Her işin riski vardır. İSG işinin de var ama anlatılanlar gibi abartılacak bir durum yok işini iyi yaptığın müddetçe sorun olmaz.

   
 3. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ya ben bunu anlamıyorum.serzenişim konuyu açan değerli arkadaşa değil.yanlış anlaşılmasın.ama üzerinde düşünülmesi gereken konular var.
  illa olay veya yaptırım hapis midir yada para cezası.!!!
  yaptığınız her ne işse o işteki güvenliğiniz işinizi yapmazsanız tehlikededir.milli takımın patronu işini iyi yapmadığı için istifaya zorandı. alex işi olan futbolun dışında başka şeylerle uğraştığı için takımdan uzaklaştırıldı. şirket yöneticileri işini iyi yapmazsa işinden çıkarılır.hapse de atılabilir.neden GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN..!
  bizde eğer GÖREVİMİZİ KÖTÜYE KULLANIRSAK para cezasıda alabiliriz, hapis cezasıda.bence bunlardan önemli olan vicdani durumdur.işinizi iyi yapmama sonucunda vicdani ve olan bir kazada yaralı veya uzuv kaybı veya ölüm sonrasındaki vicdani durumdur.
  şunu bir defa kesinleştirelim.kimse gelip akşam sizi evden alıp hapse görüemez kolay kolay.yok böyle birşey.
  ha ölümlü bir kaza olmuştur.yada uzuv kayıplı o zaman bilginize başvurmak amacıyla merkeze alırlar :) hadi hapse koyuyoruz olayı değil ama.
  ne zaman hapse girersiniz.!
  Allah korusun, ölümlü veya uzuv kayıpli bir kaza oldu.SGK tazminatı ödedi.yargı sürecinden sonra.sonra SGK müfettişleri inceleme yapar ve hatalı olanın ve sorumluluk sahibi olanın işveren olduğu kararına varır.işverene rücu davası açar.işverende (örneğin 100.000 TL tazminat olsun) rücu davasını kaybederse tazminatı öder. sonra uyanık patronun hemen aklına gelir. benim bir isg uzmanım var dı diye.! işte bizim meslek burada kilitleniyor.forumlarda sayfa sayıları bu nedenle artıyor.bu nedenle mutlu değiliz.bu nedenle hep arayıştayız.NEDEN Mİ.!
  çünkü sevgili patronumuz "yaaa ben bu adama 1000 tl maaş veriyordum.yazıktır adama" demez. ve parasının derdine düşüp ödediği 100000 tl lik tazminatın ne kadarından kurtarırımın hesabını yapar ve size rücu davası açar. genel mantık şudur işverendeki "ben bu iş için seni işe aldım arkadaşım.bu işte sen asıl sorumlusun" eğer sizde rücu davasını kaybederseniz veya kısmı sorumlu tutulursanız o zaman sizden tazminatın tamamını veya bir kısmını isterler-örneğin- 20000tl.siz de bu parayı ödersiniz.nasıl öderseniz ödeyin.paranız yoksa o zaman hapis yatarsınız.

  kesin bir bilgm olmamakla beraber sanırım eğitim dönemindeydi bir hoca şunu demişti "siz asıl sorumlu değilsiniz, olamazsınız.bu nedenla KASTEN adam öldürmekle cezalandırılmazsınız.TAKSİR yani ihmalden adam ölümüne sebep olamakla yargılanırsınız.bununda cezası hapis olmaz" bunu duymuştum ama doğruluğunu bilmiyorum.yani doğruysa bir de bu durum söz konusu.

     

   
  Özkul Tuğçe, eski ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 4. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ha dedimya görevi kötüye kullanmak.siz işinizi iyi yapmazsınız ve bir yada daha fazla insanın çok tehlikeli bir duruma maruz kaldığını gördün ama gereğini yapmadın. (işveren yazılı 3 uyarı.eğer önlem alınmıyorsa işi durdurma veya son çarre bakanlığa bildirim) insan vya insanlarda öldü.bunda sorumlusunuz arkadaşım.SORUMLUYUZ. yada firmaya gittik.sadece çay içtik ve takıldık akşam oluncada evimize gittik. üretimde ne var ne yok bilmiyoruz.bariz tehlikeli durumlar var ve biz bunu görmüyoruz haliyle.o zamanda SORUMLUYUZ.hapse de gireriz.burada tabi hakimin de kanaati önemli.

   
  Özkul Tuğçe ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 5. Serdarsan

  Serdarsan TÜİSAG Üyesi


  taksir çeşidine göre 2 den 15 yıla kadar gidiyor.....hapis cezası olmaması eskiden di abi ( abi dedim çünkü bir iki forumda isminizi gördüm saygı duyulacak biri olduğunuzu farkettim... ben de inşallah sınavı geçersem bu işi yapamayı düşünüyorum.. )

     

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 6. Gökhan Güleser

  Gökhan Güleser TÜİSAG Üyesi

  gerçi yazılmış ama yeniden yazayım çünkü cezalar çok hafife alınmış. iş kazası sonucu meydana gelen yaralanma ya da ölüm olaylarında mahkeme tarafından işverenin ve isg uzmanının kusurlu olduğuna hükmedilir ve kesinleşirse taksirle adam öldürme yada yaralama nedeni ile ceza alabilirsiniz. olayın maddi boyutu SGK tarafından açılan rücu davasıdır burada direkt olarak işverene dava açar SGK yalnız işveren de sizin sorumluluğunuzdan dolayı size rücu davası açar ve büyük ihtimalle de kazanır. sonuçta adli para cezası alırsınız ki bu parayı öde(ye)mezseniz bir de bunun için hapis cezası alırsınız.

   
  Özkul Tuğçe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica