Duyuru : İsg Profesyonellerinden İş Kanununa Aykırı Şekilde Fazla Çalışma Yapanlar Hakkında Önemli Duyuru

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mühendis olup sadece uzmanlık haricinde iş yapmayan var mı? bu maaşlarla geçinmek mümkün mü? tmgd, lpg, gaz açılışı, asansör, ve daha sayamadığım bir sürü kısmi zamanlı işler.. herkes yapıyor. Hekimler desen öyle DSPler desen öyle..
şu işleri kurcalamayın karıştırmayın artık, adamın yetkinliği var ise bırakın 4 iş birden yapsın ne var bunda !
Herkes yapıyor diyerek kimseyi zan altında bırakamazsınız. Yapıyorsanız kendi yaptığınızı söylersiniz. Murat Bey'in dediği gibi İSG'nin onlarca işiyle uğraşırken diğer işlere zaman ayrılabiliyorsa bir yerlerde eksiklik olması muhtemeldir. Ben kendi işyerime bile haftasonları uğrayabiliyorum sadece..

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tâbi oldukları ilgili Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla ...
dediğine göre ilgili kanunlarında muafiyet olanlara dokunamaz, mesela S.B kamuda yöneticilik görevi olmayan hekime özelde 30 saate kadar işyeri hekimliğine müsaade etmiş, o ay kamuda 160 normal mesai+ 200 saat fazla mesaide yapmış olsa yinede dışarıda 30 saat işyeri hekimliği yapmasına hiç bir şey yapamazlar,
ancak sigorta primleri yatırılırken gün haricinde ek olarak çalışma saatleride eklenebilirse belki buradan bir kısıtlamaya gidilebilir...

öz madenci

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
iki yerde çalışanlar tespit edildiğinde işlem yapılacaktır diyor ya... acaba ne gibi bir işlem yapılacak merak ediyorum.

cgultekin65

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İşyeri Hekimi
Bizim işyeri hekimleri hafta içi bizde çalışıyor hafta sonları da tıp merkezinde nöbet tutuyor. Bunun kime zararı var. Kimse böyle fazla çalışacaksın diye zorlamıyor. Haftalık mesai sınırı bir kurum ile çalışan arasındaki çalışma saati hususuna sınır getirmek için konulmuş bir yasa. Bunun üzeri fazla mesai diyebilmek için bir tanım gerekiyor. fazla mesaide tanımlanmış. Bunun üzerine katten zorla çalıştıramazsın diyor. Katten çalışamazsın demiyor bence.

MEHMET EMİN ŞAHİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar konu ile ilgili bakanlığı arayan detaylı bilgi alan var mı. Ben 170 i aradım ve bana sadece İSG görevlendirmelerinde ki zaman aşımı ile ilgili takip yapacaklarını diğer sektörlerde çalışıyor olup olmadığımıza bakılmayacağı söylendi.(Halbuki duyuruda farklı alanlarda çalışmaların da toplam süre hesaplanırken dikkate alınacağı şeklinde algılanıyor)

İsa ATALAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kanunun çıkması bence çok iyi oldu çoğu işyeri hekimi hastane,sağlık ocaklarında oturdukları yerden imza atıp kendilerini çalışıyor gözüktürüyorlar bu kanunla bunun önüne geçilmesi sağlanabilir.

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Uzman arkadaşlar, bence bu konuda acele fikir yürütmemize gerek yok. Neden derseniz, dikkat ettiyseniz hiçbir iş güvenliği grubu, forumu, topluluğu vb. veya herhangi bir oda çıkıpta bir toplantı, bir görüşme bir bilgilendirme veya duyuru yapmadı. Öte yandan farklı illerde tabipler odaları içinde olduğumuz bu hafta içinde bir sürü toplantı düzenledi doktorlar için. Bu duyuru öncelikle doktorları kısıtlamak amacı ile gündeme gelen bir husus diye tahmin ediyorum. Zirâ, birden çok yerde çalışma, belge kiralama gibi konular en çok işyeri hekimlerinde görülen konular ve üstelik bu durum iş güvenliği uzmanlarına göre çok daha yüksek paralar ile ilerlemekte.

Tahminimce bakanlıkla veya hükümetle arası iyi olan birkaç büyük OSGB Çalışma Bakanlığını sıkıştırıp böyle bir duyuru yapmasını sağladı.
Dikkat ederseniz hukuki dayanak olarak da net birşey yazmıyor, "45 saatten fazla çalışılmaz, görürsem yazarım cezayı" diyor. Ama işin aslı 45 saatten fazla "çalıştırılamaz", ben istiyorum kardeşim çalışmak dersem kim ne diyebilir? Artı, bizler zaten 45 saatten fazla çalışamayız İSG-Katip yüzünden. Ha, derseniz ki ben proje çiziyorum, TMGD yapıyorum, çevre danışmanıyım, çeviri yapıyorum vs. bunu kısıtlayan bir kanun olmadığı gibi bu tip işlerde "saat" mefrumu da yok.

"Ama SGK girişimize bakınca ayda 54 gün SGK primim yatıryor" gibi bir korkunuz var ise o da yersiz çünkü SGK kanununda bunu kısıtlayan bir durum yok. Benim bile ayda 3 saat atamam olan firmada 1 veya 2 günlük SGK primim yatıyor ve bu tip sebeplerle ayda 100 güne yakın primi yatan arkadaşlar var. Üstelik SGK gelen prime "dur" der mi? Hele ki 30 milyarlık borç batağında çırpınırken...
Tek sıkıntı, kadrolu olarak (tam zamanlı iş sözleşmesi yaparak) bir firmada (OSGB harici firmada) çalışan arkadaşın kendi kadrolu olduğu firma dışında ek olarak bir de "iş güvenliği uzmanlığı" yapması ve saatini satması ile ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

O yüzden nasıl TMKT "bir TMGD çalışanı sadece bu işi yapabilir, başka bir işle uğraşamaz diye duyuru yaptı ama hiçbir ..ka yaramadı veya kimse bir yerine takmadı, bizim açımızdan da durum biraz da olsa buna yakın olacak. Hekimleri sıkacaklar biraz (ki çok gerekli bişey) ama uzmanlar için pek değişen bir durum olmayacak. Ne olur en kötü, 194 saatimi doldururum kalan 1 saatte TMGD'yi yapıyorum derim, çeviriyi sığdırdım derim, proje hazırlıyorum derim geçerim. Aksini ispatlayacak bir kanun, beyin veya teknoloji mevcut mu?

Vel-hasıl kelam, çok takılmamız gerekecek bir durum diye düşünmüyorum şimdilik ben bunu. Daha çok yeni bir açıklama, bekleyelim altını bir doldursunlar, bilgi versinler, "şair bu duyuruda ne demek istemiş" durumunu makul ve mantıklı açıklamalar ile sonuca bağlasınlar ondan sonra biz de durumumuzu netleştirelim.

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu arada, hatırlarsanız İsg-Katip ilk başlarda bizim çalışma süremizi 180 SAAT + fazla mesai olarak hesaplıyordu ama bu hesaplama yöndeminin hatalı olduğunu fark ettikten sonra 195 SAAT + fazla mesai olarak tüm isg-katip sistemini güncelledi ve bizlerde "sorumlu müdür" olarak tüm çalışanlarımızı ve firmalarımızı sistemden düşüp tekrar girmek zorunda kaldık ve haftalarca bu düzeltme için bi taraflarımızı tırmaladık.

Fakat mevcut duyuru diyor ki "haftalık 45 saati geçemezsin" yani aylık 180 SAAT çalışabilirsin. O zaman bakanlığı dava edelim, zira benim OSGB'de 180 saatten fazla çalıştırılmamın sistemsel sorumlusu Çalışma Bakanlığı'dır. Daha yolda geçen süreyi hesaba katmıyorum bile. ;)

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Eminim denetlenecek ve tespit edilecektir. (!)
Nasıl olacaksa artık.
Klasik Türkiye, çıkar bi yasa, yazılı bir kaynak olsun. Kaza kavga gürültü sonucu herhangi bir vukuat adli olaya dönüşmedikçe çıkarıp bakma bir daha. Devlet kendi çalıp kendi oynuyor.

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bakıyorum da osgb sahipleri tutuşmuş hemen boş işler bunlar. arkadaşlarımdan biliyorum hem adr hem çevre danışmanlığı hem iş güvenliğini ayrı ayrı firmalarda yapan arkadaşlarım var. bu işi osgb tekeline bırakmayın arkadaşlar.

murat isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
OSGB sahibi olarak bunun mücadelesini çok verdik. Nihayetinde şimdilik duyuru yapıldı yakın zaman da yönetmelikle bu durum yasallaşmış olur diye düşünüyorum.
iyi hizmet verebilmemiz için bu şart arkadaşlar.
Emine hanım niye tutuşalım İSG işini yapacaklar ile yapmayacak isg profesyonelleri netleşmiş olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.