Duyuru : İsg Profesyonellerinden İş Kanununa Aykırı Şekilde Fazla Çalışma Yapanlar Hakkında Önemli Duyuru

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bilindiği üzere; 4857 sayılı İş Kanununun 63 üncü maddesinde çalışma süreleri düzenlenmekte olup haftalık azami çalışma süresi 45 (kırkbeş) saat olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte; aynı Kanunun 41 nci maddesinde belirtilen hükümler saklı kalmak kaydıyla, fazla çalışmanın haftalık 45 (kırkbeş) saati aşan çalışmalar olduğu ve yalnızca tam süreli olarak çalışılan işyerinde yapılabileceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüzce inceleme yapılacak olup tâbi oldukları ilgili Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla işyerlerinde kısmi veya tam süreli olarak çalışan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personellerinden; yukarıda belirtilen Kanun hükümlerine aykırı şekilde birden fazla işyerinde İSG profesyoneli olarak veya farklı bir unvanla toplam çalışma süresini aşacak şekilde çalıştığı tespit edilen kişiler hakkında işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak: İsgkatip

Necmi Atakan KURUÇAY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bilindiği üzere; 4857 sayılı İş Kanununun 63 üncü maddesinde çalışma süreleri düzenlenmekte olup haftalık azami çalışma süresi 45 (kırkbeş) saat olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte; aynı Kanunun 41 nci maddesinde belirtilen hükümler saklı kalmak kaydıyla, fazla çalışmanın haftalık 45 (kırkbeş) saati aşan çalışmalar olduğu ve yalnızca tam süreli olarak çalışılan işyerinde yapılabileceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüzce inceleme yapılacak olup tâbi oldukları ilgili Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla işyerlerinde kısmi veya tam süreli olarak çalışan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personellerinden; yukarıda belirtilen Kanun hükümlerine aykırı şekilde birden fazla işyerinde İSG profesyoneli olarak veya farklı bir unvanla toplam çalışma süresini aşacak şekilde çalıştığı tespit edilen kişiler hakkında işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

konu hakkında detaylı bilginiz varmı

murat isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
olması gereken bu zaten...
umarım uygulanır

cgultekin65

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İşyeri Hekimi
Şu anki haliyle doktor bulamıyoruz. Bir çoğu zaten bir yerde tam zamanlı çalışıyor, bir kısım vaktini bize ayırıyordu. Tam zamanlı bize gel dediğimizde tam zamanlı hastanede kazandığı parayı vermek gerekiyor. Kaldı ki hastanelerde de doktor açığı var. Tam zamanlı bizde çalıştığını var sayalım, Sağlık Bakanlığı bizdeki tam zamanı saymıyor ve bir sağlık kurumunda tam zamanlı çalışırsan 2 farklı kurumda da yarı zamanlı çalışabilirsin diyor. Özetle iş bu kural çalıştırılırsa çıkmaza girecek Çünki bizde tam zamanlı çalışan hekim, Sağlık Bakanlığına bağlı kurumda tam zamanlı çalışamayacak ve dolayısıyla yarı zamanlı da çalışamayacak.

pinarodabasi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki bu durumnezaman nasıl denetlenecek bilgisi olan varmj

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Kamuoyuna duyurulur.

Arkadaşlar bu konuda isgkaitp üzerinde duyuru bulamadım, kaldırılmış olabilir mi?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu konuda isgkaitp üzerinde duyuru bulamadım, kaldırılmış olabilir mi?
Sabah bir arkadaşım da göremedim dedi ama isgkatip'e giriş yapınca duyurular kısmında hala görülüyor bende

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şu anki haliyle doktor bulamıyoruz. Bir çoğu zaten bir yerde tam zamanlı çalışıyor, bir kısım vaktini bize ayırıyordu. Tam zamanlı bize gel dediğimizde tam zamanlı hastanede kazandığı parayı vermek gerekiyor. Kaldı ki hastanelerde de doktor açığı var. Tam zamanlı bizde çalıştığını var sayalım, Sağlık Bakanlığı bizdeki tam zamanı saymıyor ve bir sağlık kurumunda tam zamanlı çalışırsan 2 farklı kurumda da yarı zamanlı çalışabilirsin diyor. Özetle iş bu kural çalıştırılırsa çıkmaza girecek Çünki bizde tam zamanlı çalışan hekim, Sağlık Bakanlığına bağlı kurumda tam zamanlı çalışamayacak ve dolayısıyla yarı zamanlı da çalışamayacak.

B en 6 yılı aşkın süredir iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.İşyeri hekimlerinin (görevini yapanları tenzih ederim fakat hiç karşılaşmadım) ne iş yaptıklarını çözemedim.Çünkü tüm yük biz iş güvenliği uzmanlarının sırtında,ülkede zaten hekim açığı var bunun yerine toplum sağlık merkezleri işe giriş sağlık raporlarını verebilmeli, işyerlerinde de diğer sağlık personelleri daha aktif olarak görevlendirilebilir çünkü işyeri hekimleri reçete yazmaktan öteye gidemiyor maalesef......

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B en 6 yılı aşkın süredir iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.İşyeri hekimlerinin (görevini yapanları tenzih ederim fakat hiç karşılaşmadım) ne iş yaptıklarını çözemedim.Çünkü tüm yük biz iş güvenliği uzmanlarının sırtında,ülkede zaten hekim açığı var bunun yerine toplum sağlık merkezleri işe giriş sağlık raporlarını verebilmeli, işyerlerinde de diğer sağlık personelleri daha aktif olarak görevlendirilebilir çünkü işyeri hekimleri reçete yazmaktan öteye gidemiyor maalesef......
Bu arada duyurda yalnızca İş Güvenliği uzmanı diyor,işyeri hekimleri ni kapsam içine almamışlar zaten.......İş kazalarında da kapsam içinde değller zaten

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende İSG Katipe giriş yaptığım halde duyuru falan yok :)
Hatta aynı gün ikinci bir duyuru daha yayınlanmış ama o da yok bende.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bende İSG Katipe giriş yaptığım halde duyuru falan yok :)
Hatta aynı gün ikinci bir duyuru daha yayınlanmış ama o da yok bende.
Yeni baktım var Gamze hanım;görebilmeniz için şifre ile giriş yaptıktan sonra duyurular kısmında mevcut,şifre ile giriş yapmadığınız zaman ana sayfada görülmüyor

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu arada duyurda yalnızca İş Güvenliği uzmanı diyor,işyeri hekimleri ni kapsam içine almamışlar zaten.......İş kazalarında da kapsam içinde değller zaten

Bu şekilde yazıyor "....Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüzce inceleme yapılacak olup tâbi oldukları ilgili Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla işyerlerinde kısmi veya tam süreli olarak çalışan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personellerinden;..." diye devam ediyor. Tüm profesyoneller kapsamda yani.

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Adsız.png

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hekimler için ayrı bir duyuru yayımlanmış. Mevcut duruma göre bir değişiklik yok onlarda. 30 saat işyeri hekimliği yapabilme izinleri var..

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yeni baktım var Gamze hanım;görebilmeniz için şifre ile giriş yaptıktan sonra duyurular kısmında mevcut,şifre ile giriş yapmadığınız zaman ana sayfada görülmüyor
Tamam bende giriş yaptığım halde görünmüyor.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şimdi tekrar kontrol ettim ve duyurular şu an görünüyor.

Rahman YILMAZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Kamuoyuna duyurulur.

İsg katip fazla çalışmaya izin vermez ki.

brn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Keşke bakanlık iş güvenliği uzman maaşını şu kadardan aşağı veremezsin veya sigortasını az yatıramazsın veya uzmanlıkla ilgisi olmayan saçma sapan satış,idari işler vb lerini yaptıramazsın yoksa osgb hakkında işlem başlatırım dese!!

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mühendis olup sadece uzmanlık haricinde iş yapmayan var mı? bu maaşlarla geçinmek mümkün mü? tmgd, lpg, gaz açılışı, asansör, ve daha sayamadığım bir sürü kısmi zamanlı işler.. herkes yapıyor. Hekimler desen öyle DSPler desen öyle..
şu işleri kurcalamayın karıştırmayın artık, adamın yetkinliği var ise bırakın 4 iş birden yapsın ne var bunda !

murat isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
180+15 atanan biri sırf para kazanma uğruna , diğer işleri yapsa İSG çalışmalarını nasıl yapacak ? İSG hizmeti verilen yerlerde ne kadar sağlıklı hizmet verecek. Tabiki ek iş yapmamalı ama uzmanların aldığı ücretlerde böyle olmamalı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.