Isg Mevzuati | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Mevzuati

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi  Merhabalar, İki sorum olacaktı...

  Birincisi, askerden yeni geldiğim için yeni çıkan mevzuattan bihaberim 6331 sayılı kanun çıktıktan sonra herhangi bir yeni nevuat eklendi mi? 1 temmu sonrası yürürlüğe girecek olan mevzuat tam olarak nedir?

  ikincisi, himet sektörü veya ofis işleriyle ilgilenen işletmeler için kanunden yapılması gereken nelerdir(risk değerlendirmesi haricinde)? 10 kişi altı veya üzeri çalışan bulundurması ne fark ediyor?

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim...


   
 2. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey, öncelikle hoş geldiniz diyorum. Mevzuat anlamında bir çok değişiklik oldu. Bu değişiklikleri çsgb'nin sayfasından takip edebilirsiniz. Ama öncelikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş güvenliği kanununu okuyun.

  1 Temmuzdan sonra tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri yasa kapsamına gireceklerdir. Dolayısıyla çalışan sayısı 10 ve üstünde olan işletmeler uzman ve hekimden hizmet almak zorundadırlar.

  Risk analizini tüm işletmeler yapmak zorundadır. Çalışan sayısına bağlı olarak Acil durum planı oluşturulmalıdır. çalışan sayısına bakılmaksızın da periyodik kontroller istenmelidir...

   
  AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
 3. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi  Çok teşekkür ederim Cem bey, acil durum planı için çalışan sayısına bağlı olarak derken? bir sorum daha olacak kusura bakmayın ofis veya hizmet sektörü için yapılması gereken periyodik kontrol sadece elektrik değil mi? periyodik kontrolde çalışan sayısına bağlı değil değil mi?

     

   
 4. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

  Acil durum planı için asgari çalışan sayı sınırı var mı arkadaşlar ? Periyodik kontroller için? Birde ofis veya hizmet sektöründe yalnızca elektrik için periyodik kontrolu mü var?

   
 5. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Çalışan sayısı 10 ve üstü olan iş yerlerinde ADP zorunluluğu var. ama işletme isterse çalışan sayısı 10 un altında da olsa kurabilir.
  Periyodik kontroller, yukarıda dediğim gibi çalışan sayısına bakılmaksızın yapılır. sadece elektrik değil, varsa basınçlı kap, varsa kaldırma araçları, paratoner tesisatı, yangın söndürücü periyodik kontrolleri, ihtiyaç varsa iç ortam ölçümlerini isteyebilirsin.

     

   
  AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica