Isg Kurulu

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar size bir sorum olacak . Simdi bildiğiniz gibi 50 çalışan üstü ve 6 aydan fazla sürecek işlerde kurul olusturulmalıdır. Ancak 6 aydan kısa süren ve asıl işveren alt işveren ilişkisi bulunan alt işverende kurul olmadıgından iş güvenliği uzmanı nasıl calısmalıdır? Yani kararları kendi başına mı almalıdır? Aklıma takıldı bu soru yani diyelim böyle bir işte çalışırsak kurul da yok hem kısa süreli de bir iş. hazırlamamız gereken evraklar nelerdir burada ve bu evrakları kendimiz mi hazırlamalıyız yoksa gene çalısan temsilcisi vs atanmalı mı ? diyelim iş 3 aylık olsa? işveren sonucta detaylı bir çalısmadan ziyade yasal yükümlülükten kurtarma içinde olacaklar . peki bu yasal yükümlülüğü 3 aylık bir işte nasıl karsılayabiliriz?? değerli fikirlerinizi bekliyorum . saygılar

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bence 6 aydan az süren ve 50 kişinin altında olan işyerlerinde kurul oluşumu sıkıntılı olur diye bir zorunluluk getirilmemiştir.Siz eğer toplayabiliyorsanız toplayın bence.Tespit-öneri defteri sabit zaten olması gereken birşey.Eğer kurul da olmazsa bu defterden yürütürsünüz işlerinizi..

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
peki bu kurulun hazırlayacağı (yeni kurul yönetmeliğinde yazıyor) iç yönerge yada yönetmelik vs gibi belgeler hazırlanmalı mı? bir diğer sorum da çalışanların işe girişinde imzalatılan talimat ,tutanak için iç yönetmelik olmalı mı ? yoksa bu kadar kısa süren bir işe iç yönetmeliğe gerek yokmu? örnek veriyorum asıl işverenin varsa yönetmeliği ona tabi olunup talimatlar işçilere imzalatılırmı?

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İç yönetmelik hazırlanmalıdır tabiki(İSG talimatı gibi birşeyde olabilir). Çünkü o iş süresince çalışanların uyması gereken kurallar bütünü yer alır o iç yönergede asıl işverenin iç yönergesini size göre düzenleyip de uygulayabilirsiniz bence.

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çağatay bey öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkürler. benim anladıgım öncelikli olarak İSG talimatları gibi birşey olusturmak kkd zimmet formu imzalatmak gerekli önlemleri anlatmak kısa eğitim vermek işçilerin işe girişinde yeterli . çünkü iç yönetmelik örneklerine biraz baktım baya bir zaman alabilir cok detaylı ve tek bir kişinin yapabilmesi uzun zaman alır. bu zaman zarfında da dediğim gibi yapsak bir problem olusturmaz?

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
bence de o şekilde yapın.İşin büyüklüğünü bilmediğim için zaten oluşturmanız gerek standart şeyler bunlar.İlk etapta eğitim(işbaşı,periyodik vs..) verilip,KKD zimmet formu oluşturup,dağıtıp,imzalattırmak gibi işlerle başlayabilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.