Isg Kurulu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Kurulu

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında Sercan SELÇUK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar size bir sorum olacak . Simdi bildiğiniz gibi 50 çalışan üstü ve 6 aydan fazla sürecek işlerde kurul olusturulmalıdır. Ancak 6 aydan kısa süren ve asıl işveren alt işveren ilişkisi bulunan alt işverende kurul olmadıgından iş güvenliği uzmanı nasıl calısmalıdır? Yani kararları kendi başına mı almalıdır? Aklıma takıldı bu soru yani diyelim böyle bir işte çalışırsak kurul da yok hem kısa süreli de bir iş. hazırlamamız gereken evraklar nelerdir burada ve bu evrakları kendimiz mi hazırlamalıyız yoksa gene çalısan temsilcisi vs atanmalı mı ? diyelim iş 3 aylık olsa? işveren sonucta detaylı bir çalısmadan ziyade yasal yükümlülükten kurtarma içinde olacaklar . peki bu yasal yükümlülüğü 3 aylık bir işte nasıl karsılayabiliriz?? değerli fikirlerinizi bekliyorum . saygılar


   
 2. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Bence 6 aydan az süren ve 50 kişinin altında olan işyerlerinde kurul oluşumu sıkıntılı olur diye bir zorunluluk getirilmemiştir.Siz eğer toplayabiliyorsanız toplayın bence.Tespit-öneri defteri sabit zaten olması gereken birşey.Eğer kurul da olmazsa bu defterden yürütürsünüz işlerinizi..

   
 3. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  peki bu kurulun hazırlayacağı (yeni kurul yönetmeliğinde yazıyor) iç yönerge yada yönetmelik vs gibi belgeler hazırlanmalı mı? bir diğer sorum da çalışanların işe girişinde imzalatılan talimat ,tutanak için iç yönetmelik olmalı mı ? yoksa bu kadar kısa süren bir işe iç yönetmeliğe gerek yokmu? örnek veriyorum asıl işverenin varsa yönetmeliği ona tabi olunup talimatlar işçilere imzalatılırmı?

     

   
 4. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  İç yönetmelik hazırlanmalıdır tabiki(İSG talimatı gibi birşeyde olabilir). Çünkü o iş süresince çalışanların uyması gereken kurallar bütünü yer alır o iç yönergede asıl işverenin iç yönergesini size göre düzenleyip de uygulayabilirsiniz bence.

   
 5. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  Çağatay bey öncelikle verdiğiniz bilgilere teşekkürler. benim anladıgım öncelikli olarak İSG talimatları gibi birşey olusturmak kkd zimmet formu imzalatmak gerekli önlemleri anlatmak kısa eğitim vermek işçilerin işe girişinde yeterli . çünkü iç yönetmelik örneklerine biraz baktım baya bir zaman alabilir cok detaylı ve tek bir kişinin yapabilmesi uzun zaman alır. bu zaman zarfında da dediğim gibi yapsak bir problem olusturmaz?

     

   
 6. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  bence de o şekilde yapın.İşin büyüklüğünü bilmediğim için zaten oluşturmanız gerek standart şeyler bunlar.İlk etapta eğitim(işbaşı,periyodik vs..) verilip,KKD zimmet formu oluşturup,dağıtıp,imzalattırmak gibi işlerle başlayabilirsiniz.

   
  Sercan SELÇUK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica