Soru Isg Kurul

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında serenayla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serenayla

  serenayla TÜİSAG Üyesi  Merhaba İş güvenliği Uzmanları
  Sezonluk olarak çalışılan sezonda 50 kişiyi aşan bir işletmemiz var. Bu işletme kış aylarında sayısı 50 nin altına düşüyor. Bir OSGB ile anlaşmamız var ancak Kış aylarında 50 nin altına düştüğümüz için kurulumuz toplanmıyor çalışan temsilcimiz seçilmiyor. İşlem doğrumudur.


   
 2. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  İSG Kurulu kurma yükümlülüğü en az 50 çalışanı olan ve 6 aydan fazla süren işlerin yapıldığı işyerlerinde geçerlidir. Dolayısı ile siz kurul kurmakla bu yükümlülüğü yerine getirmişsiniz zaten ki doğru olanı yapmışsınız. Kurulun toplanma zamanı ise ayrı bir mevzudur. Mevzuata göre tehlike sınıfınıza göre kurulun toplanma zamanlaması yapılmıştır.
  Sonuç olarak;
  Sezonluk ta olsa çalışan sayınız 50 nin altına düşüyor diye toplantı yapmamanız uygun değildir. Mevzuattaki toplanma sıklığına uymanız gerekmektedir.

   
 3. chilqen

  chilqen TÜİSAG Üyesi

  Çalışan temsilcisi sadece toplantılarda eşlik etmemektedir. Kış aylarında risk analizi revizyona gidebilirsiniz ya da çalışan başka personellerle koordinasyon sağlayabilir. Bu sebeple çalışan temsilcisi sürekli sizinle çalışan bir personel olması daha iyi olacaktır. Ayrıca 50 kişi üzeri kurul kurulması gerekiyor. 50 altına düştüğünüz için kurul toplama gibi bir zorunlulukta yoktur. Bu sebeple sayınızın düştüğü dönemlerde kurul yapmayabilirsiniz. İyi Çalışmalar

     

   
 4. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  ISG Kurulları Hk Yönetmelik,
  Madde-9 Çalışma Usulleri; 1-a) Kurullar ayda en az bir kere toplanır. Ancak kurul, işyerinin tehlike sınıfını dikkate alarak tehlikeli işyerlerinde bu sürenin iki ay, az tehlikeli işyerlerinde ise üç ayda bir olarak belirlenmesine karar verebilir...

   
 5. bhcetinkaya

  bhcetinkaya TÜİSAG Üyesi

  İşveren 3 ayda 1 alt işverenlerle koordinasyon toplantısı yapmak zorunda mı? Kayda geçirmek zorunda mı? Ülkemizde tüm işleri alt taşeronlar yaptığı için kurullar alt taşeronlarda yapılıyor. Koordinasyon toplantısında da kurul oluşturulup kararlar alınmalı mı? Katılım tutanağı yeterli olur mu ? :))

     

   
 6. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  İSG kurul toplantı kararları çalışanlara bildirilmeli mi? karar formu tüm personelin göreceği bir şekilde tesisin uygun yerine asılmalı mı?

   
 7. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  "Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır ve gereği yapılmak üzere işverene bildirilir. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır. Toplantıda alınan kararlar gereği yapılmak üzere ilgililere duyurulur. Ayrıca işçilere duyurulması faydalı görülen konular işyerinde ilan edilir."
   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 8. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Kurulun oluşturulmasının ve toplanmasının asıl amaçları çalışanların iş güvenliği ve sağlığı olduğuna göre çalışanları ilgilendiren konularda bilgilendirilmeleri önemlidir. Örnek vermek gerekirse, "işyerine giriş çıkışlarda ziyaretçi kartı verilmesi ve formun düzenlenmesi takibi güvenlik personelleri tarafından yapılacaktır" kararı sadece o birimi ilgilendirirken, KKD kullanılması gerekliliği tüm çalışanları ilgilendirmektedir. Hal böyleyken kurulda aldığınız ve çalışanları bilgilendirmeniz gereken kararların tesisin uygun bir yerinde bulundurulması faydalı ve olması gereken bir eylem diye düşünüyorum.   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica