Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi | Sayfa 8 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. narkissos

  narkissos TÜİSAG Üyesi  iyi çalışmalar.şimdi bi kaç sorum olacak. 1. si isg katipten form doldurduğumuz nokta da işi çözmüş oluyor muyuz ? bakanlıktan onay gelme süreci nasıl oluyor.öyle bir kısım göremedim.sözleşme imzaladığımız iş yeri hekimi şuan çalışıyor görünüyor.bir de zarfla sözleşmeyi bakanlığın adresine göndermeyi düşünüyorum sizce de bu işi daha sağlam hale getirir mi yoksa isg katipten formu doldurmus olmam yeterli mi


   
 2. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmenin İS-KATİP üzerinden işveren ve iş güvenliği uzman veya işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin süreci ayrıntılı olarak açıklayan belgeyi bilgilerinize sunarım. Kalın sağlıcakla.

   

  Ekli Dosyalar:

  sozkan, alp2020, baran aydemir ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey, biz 12 gün önce SGK dan işyeri yetkilisi kaydını yaptırdık.Bağlı bulundugumuz sosyal güvenlik merkezine.sistemde tanımlandı.e devlet şifrem vardı zaten daha önceden.ancak isgyh den İSG-KATİP sistemine girince Firma bilgilerim çıkmıyor.Daha önceden uzman olarak çalıştığım için eski sözleşmelerim çıkıyor sadece.Bakanlığı arıyorum hiçkimse açmıyor telefonları.açanlarda biraz bekleyin sisteme eklenıyor bilgiler deniyor vs oyalıyolar.ne yapmalıyım.

     

   
 4. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Programda çıkmayan söz konusu firma sizin ortağı olduğunuz firma mı? Değilse firmanın SGK'dan yetkilisi tarafından İS- katipten giriş yapılması gerekir. Eğer sorun yine çözümlenmiyorsa sürecin başa dönülerek yeniden değerlendirilmesi gerekir. Kalın sağlıcakla.

   
  kral0609 bu yazıya teşekkür etti.
 5. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi

  Firmada ben çalışanım.Firma beni yetkilendirdi.SGK dan kaydını yaptırdık işveren vekili olarak.ancak hala sistemde edevlet şifremle girdiğimde firma adı gözsükmüyor.anlamadım gıttı.

     

   
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  İSG Katip havuzuna iş güvenliği uzmanı olarak görebiliyormusunuz?

   
 7. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi

  İSG KATİP e iş güvenliği uzmanı olarak girebiliyorum.edevlet ile girdiğimde sadece İSG PROFESYONELLERİ BİREYSEL GİRİŞ/ BİREYSEL GİRİŞ (C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI) yazıyor.normalde ben SGK ya işverenvekili olarak kayıt yaptırdım.ama isg katipe girince normalde firma adımın gözükmesi lazım ama gözükmüyor 12-13 gundur.yukardaki yazıyor giriş kısmında.
   
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Evet   
  ooccanpolat bu yazıya teşekkür etti.
 9. Aktasi

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Hem vekil
  Hem uzmanmi olacaksiniz oda iyimis

     

   
 10. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Genel cevap vereyim.
  1. Öncelikle katip de yapılan sözleşme neticesinde bildirime gerek yok. Bu sistemi zaten kağıt-kürek uğraşılmasın , kaytını daha rahat tutmak için yaptılar.
  2. Personel müdürü , muhsabeci filanla uğraşmayın hiç, direk işveren veya ortak veya SGK da kaydı olan işveren vekili olsun. En sağlam ve doğru yol işverenin girerek sözleşme yapması
  3. Bu sözleşmeler "belirsiz süreli iş sözleşmesidir" Firmalar ile şahıslar arasında yapılan sözleşme genel şartları açıklama için yapılır. 4857 sayılı iş kanuna göre 20 gün içinde çalışana şartları ( mesai şartları , maaş zamanı , genel kuralları vbb. ) içeren bildirim yapmalıdır. Ki firma ile çalışan arasında yapılan sözleşme bunları kapsar.
  4. Çok tehlikeli bir yeri hiç denemedim. C sınıfı olarak 6331 uyarınca " tehlikeli" ve "az tehlikeli" olan yerlerle her türlü sözleşme yaparsınızki gayet rahat bir şekilde yapılıyor
   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 11. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi


  Çok Tehlikeli yeri ben denedim olmuyor... Alttaki seçenekte A ve B sınıfı var... C sınıfı çıkmıyo seçenekte....

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı   
 12. puxavidas

  puxavidas TÜİSAG Üyesi


  A veya B sınıfı isg uzmanının bulunduğu çok tehlikeli bir işyerinde C sınıfı bir uzmanında bu sözleşmeyi imzalamak istediğinde nasıl bir yol izlenebilir ? Yani iş çok tehlikeli olduğu için C sınıfı uzman isg katip üzerinden sözleşme yapamayacak mı ? ( İş yerinde A sınıfı uzman mevcut)

   
 13. seldakaraer

  seldakaraer TÜİSAG Üyesi

  şirket muhasebecisi e- bildirge ile şirketin NACE kodunu girdiği zaman firma sistemde görünüyor. ondan sonra firma sahibi yada yetkilisi e devlet şifresi yada mobil imza yada e imza ile girip sözleşmeyi dolduruyo. oradan isg uzmanıda onaylıyor. sorun NACE kodunda sonunda ben yapabildim
   
 14. okyanus

  okyanus TÜİSAG Üyesi

  ben yazılı olarak sözleşmemi bakanlığa göndermiştim onay yazımda 3 ay önce geldi. isg katipte baktığımda sözleşme görünmüyor. oradan tekrar kayıt mı yapmam gerekiyor?

   
 15. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  tehlikeli sınıf için B ve C seçilebiliyor mu?Henüz bu sisteme işverenim giremedi.Alo 170 i aradım oradaki çalışanlar ısrarla benim B sınıfını seçemeyeceğimi söylüyorlar.C sınıfıyım ben.B sınıfı için 2 işyeriyle sözleşme yaptım.Sisteme giremediğim için emin olamıyorum.Bu arada risk analizi yapmak için çalışmaya başladım ama sözleşmeniz onaylanmadan hiç birşey yapmayın diyorlar.Bu arada işveren kendini sisteme tanıtacak ama ben tereddütte kaldım.   
 16. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığın sayfasında duyuru var okuyun lütfn. herkes katipten yapacak diye biliyorum.

  GT-N7000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

   
 17. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı Kanunun geçici 4.maddesinde 3 yıl süreyle C sınıfı uzmanların B sınıfına bakacağı yazıyor.Buna istinaden B sınıfı yerlerle anlaştım ama İsg-katip te henüz işveren tanımlatamadık.Alo 170 i aradım orada görüştüğüm 2 eleman ısrarla benim B sınıfını alamayacağımı 750 prim günü yede 3 yıl şartını söylediler.Benim bildiğim bu A sınıfı için bu şarttı.Ama o kadar ısrar ettiler ki tereddütte kaldım.Ne yapmalıyım bilemedim.Ön sözleşmeleri yaptık .Her ihtimale karşı yolladık e -posta olarak.Risk değerlendirmesi yapmak için o işyerinin İş güvenliğ uzmanı olma şartı var.Çalışmalara baş lamak için sözleşmenin onayı beklememiz gerekiyormuş.Bu da zaman kaybı en azında ön hazırlıkları yapmak istiyorum ne yapmalıyım.?

   
 18. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sayın yetkiliye geçici maddeden ne anladığını sormak lazım. Yoksa bizim bilmediğimiz geçici 4. maddenini iptali mi söz konusu. sözleşme süreniz bildirim tarihinden itibaren başlamıştır. Belirtiğiniz gibi 750 prim ödeme koşulu A sınıfı çok tehlikeli işyerlerinde deneyimli kişiler için geçerlidir. Alo 170 deki kişi elmalarla armutları karıştırmış gibi görünüyor. Yolunuz açık olsun. Kalın Sağlıcakla.

  İş sağlığı ve güvenliği kanununun geçici madde 4’de:
  (1) bu kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (a) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (c) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.’ denilmektedir.

  Buna göre:
  6331sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (a) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi;
  Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (b) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (c) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi,
  Kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.


   
  esin kaban bu yazıya teşekkür etti.
 19. mytho

  mytho TÜİSAG Üyesi

  Bende bunu merak ediyorum...

   
 20. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Yapılır ve onaylanır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica