Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Tarık

  Kemal Tarık TÜİSAG Üyesi  Eger e-devlet sifreniz varsa sisteme giriş yapıp aynı yolu izleyerek bu bilgileri kontrol edip, sözleşmenizin sistemde kayıtlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Varsa sıkıntı yok. Ama yoksa sözleşmeyi tekrar yapmanız gerekebilir bence. (Bu konuda emin değilim. 0312 2966478 i arayarak öğrenebilirsiniz.)


   
 2. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler. aradım ve bana sözleşmeyi bir de isgkatip üzerinden yapmamız gerektiği söylendi. Bu işlemi de işyerinde SGK'ya, çalışanlar için SGK girişini yapan personelin, e-devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr adresinden kurumsal sekmesi altından yapması gerektiğini söylediler.

   
  eraly bu yazıya teşekkür etti.
 3. cnskkrk

  cnskkrk TÜİSAG Üyesi

  Erhan bey sizin nasıl sonuçlandı bu bildiri işlemeniz..Biz bu bilgiler doğrultusunda bugün SGK girişlerimizi yapan arkadaşla sistem üzerinden giriş yapmaya çalıştık..ancak onların kullandığı SGK e-bildirge sayfası üzerinden ayrı bir giriş..kendi e-devlet şifrelerini kullanarak yapılan bir giriş değildi..bu sebeple www.turkiye.gov.tr. üzerinden giriş yaptıramadım işyerimin beni seçmesi adına..

     

   
 4. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  ben henüz o işlemi gerçekleştiremedim. gerçekleştirebilirsem buradan yazarım. iyi çalışmalar

   
  cnskkrk bu yazıya teşekkür etti.
 5. Aktasi

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  15 subat itibari ile artik sozlesmeler sadece isgyh katip sisteminden yapiliyor. Vatana millete hayirli olsun. Tam anlamiyla nasil calistigini bilen varsa bilgi versin. Gebzede kurumsal
  Bir firmada calisiorum personel birimine duyuruyu gosterdim
  Onlarda hic bisi anlamadi:)

     

   
 6. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  ben 1 şubatta tehlikeli sınıf 90 çalışanlı işyerim ile sözleşme yapıp 1 nüshasını bakanlığa göndermiştim ama henüz onay landığına dair bir evrak almadım isg katip uygulamaya girdi duyurusu yayınladı bakanlık sisteme giriyorum sözleşmeler kısmında kayıt yok. tekrar sözleşme yapmam mı gerekiyor.

  ayrıca İSG Katip uygulama klavuzunu okudum. Diyor ki işyerinin SGK ya bildirdiği işyeri yetkilisi (işveren, ortağı, vekili, muhasebecisi vs.) kendi e devlet şifresi ile sisteme giriş yapıp isg katip programına girerek atama yapacak sözleşme doldurulacak çıktı alınıp imzalanıp bir nüshası bakanlığa gönderilecek diyor.Ama bakanlığın duyurusunda herşey online yapılacak işyeri kendi e devlet şifresi ile giriş yapıp anlaştığı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını atayacak, onlar da kendi e devlet şifreleri ile sisteme girip bilgileri kontrol edip onay verecekler diyor. Kullanma klavuzu farklı. Dün OKUDUM Bugün açılmıyor belki değişiklik yapıyorlar.

   
  Last edited by a moderator: 30 Mayıs 2014
 7. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben dün İSG Katip sistemi üzerinden 2 adet sözleşme yaptım. Önce işveren sisteme girip size görevlendirme için sözleşme gönderiyor. sonrada siz kendi sisteminize girip sözlemeyi onaylıyorsunuz. Yaptığım sözleşmeyi adım adım resimledim umarım yardımcı olur.
   

  Ekli Dosyalar:

  tokeepdark, MAHMURE ESENKAL, mekabe ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Aktasi

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Ciktisini alip tekrar gonderiorsak niye yapioz ozaman internetten. Bu sistemin ilk kurbanlari biz olcaz sanirim. Oturana kadar sancili. Katip uzerinden sozlesme yapabilen arkadaslar paylasirsa cok seviniriz.

  Emrah bey elinize saglik cok faydali olur bu gonderdikleriniz. Bir sorum var ancak SGK ya herhangi bir bildirimde bulundunuzmu isyeri yetkilisi icin yada tehlike sinifini sirket nerden bildirdi. Daha onceden evrakla bildiriler bu sisteme cikiormu acaba yoksa bastanmi girmk gerekiyor.   
  Last edited by a moderator: 30 Mayıs 2014
 9. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  geçen haftanın içinde bildirim için bakanlığa giden çalıştığım firmanın genel müdürü sistemin değişeceğini söylediklerini iletti.artık gönderim yapmaya gerek olmayacak.sadece sistem girişi yeterli olacakmış.onun başlangıcı diye düşünüyorum.

     

   
 10. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar SGK ya bildirimde bulunmadık ayrı olarak. zaten sisteme girdiğimizde(işveren olarak) çalışan sayısı, nace kodu, tehlike sınısı gibi bilgileri sistem gösteriyor. fakat halen sistemde sourunlar var.
  mesela benim diğer sirketlerimde karşılastığım;

  *işverenin 3 tane şirketi var ama sadece 1 tane SGK numarası sistemde (isg katip) görünüyor, digerleri yok.
  * sistemde işverenin şirket bilgileri var , SGK da nace kodu ve tehlike sınıfı belli, ama isg katip te nace ve tehlike sınıfı görünmüyor.

  bu gibi sorunlar ile ilgili şirketin bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne dilekçe ile bilgilerinin güncellenmesini istemek zorundalar. benim anladığım   
 11. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  1 şubatta yapıp bakanlığa gönderdiğim iş güvenliği uzman sözleşmesini İSG KATİP sisteminden tekrar yapmalı mıyım. Yoksa gönderdiğim belge onaylanınca otomatik olarak sistemde görünecek mi   
 12. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar benim 2 ocakta bakanlığa gönderdiğim sözleşmeler hala onaylanmadı onun için ben bildirim yaptığım sözleşmeleri isg katip üzerinde tekrar yapıyorum

   
 13. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Bence bu büyük bir soru işareti...
  Sözleşme yapıp 1 nüshasını bakanlığa göndermiş ama henüz onaylandığına dair bir evrak almayan kişilerin tekrar sözleşme yapması mı gerekiyor?

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
   
 14. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  bir soru daha :)
  isg katip üzerinden tekrar sözleşme yaptığınızda tarih olarak bugünü mü atıcak yoksa sizin eskide yaptığınız sözleşme tarihi mi geçerli olacak?

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
 15. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  yaklaşık 20 kere gönderdiğim sözleşmeler ile ilgili bilgi almak için 170 i aradım ki başka muhattap bulmak zor.

  sonuç olarak her seferinde "ilgili personelde işlem sırasına alınmış" cevabını aldım ve sözleşmelerimi isg katip üzerinden yeniden yaptım. ayrıca isg katip te sözleşme yaptığınızda sistem tarih ve saat olarak sizin sözleşmeyi onayladığınız anı yazıyor, si farklı bir tarih yazabilmek gibi bir imkanınız yok.

  sevgili bakanlık lütfedip 2 ay sonra onay yazısı göndermeye kalkarsa yada sisteme incelediği ve onayladığı sözleşmeleri girmeye kalkarsa baksın görsün ki ben zaten o işi halletmişim. ben olayı biraz böyle yorumluyorum. zaten duyuruda da dediği gibi "Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır."   
  Hakan ERSOY ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 16. Aktasi

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Emrah bey SGK e bildirimde sirket numarasiyla giris yapiliyor katip sistemine ise yetkili kisinin e devlet sifresiyle girisi yapiliyor. Bnm burda kafam karisti. Calistigim firma holding. Kurumsal bir insaat firmasi. SGK da once bir sirket yetkilisi tanimlamakmi gerekecek bizim
  İcin.

   
  Last edited by a moderator: 30 Mayıs 2014
 17. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Ben sırası ile karşılaştığın sorunları ve neler yaptığımı anlatayım.

  1-İlk once işverenin e devlet şifresi ile katip sisteme giriş yapmaya çalışın

  *Karşınıza sistemi kullanmaya yetkili olmadığınızı söyleyen bir uyarı çıkarsa, muhasebecinizin veya mali müşavirinizin şifresiyle sisteme giriş yapın. bunlar işe yarayabilir. Ben bizzat denedim. mali müşavirde hallettim işi.

  2- Hiç biri işe yaramaz ise SGK ya dilekçe vermek zorunda kalacaksınız sanırım ama ben onlarlada görüştüm pek bilgileri yok bu yetkilendirme konusu ile ilgili.

  3- İşverenin şifresi işe yaradı diyelim, sisteme girdiğinizde şirketin nace kodu ve tahlise sınıfı görünmüyor olabilir.

  *Bu durumda SGK nın sistemine girip bunların tespiti için talimat vermeniz gerekiyor ama bilmiyorum ne kadar sürede cevap geliyor.

  4- Sisteme girdiniz bir şekilde nace kodu ve tehlike sınıfı yok. SGK nın sistemine girdiniz fakat SGK nın sisteminde nace kodu ve tehlike sınıfı tespit edilmiş. Tekrar SGK ya dilekçe vermeniz gerekiyor. Ben şuan yaşıyorum aynı sorunu.

  5- işverenin sifresi ile sisteme girdiniz holding olduğu için birden fazla şirket var normal olarak. fakat olacak ya sizin sözleşme yapmak istediğiniz şirket listede yok. Tekrar SGK ya dilekçe vermek zorundasınız. Şuan bu sorunuda yaşıyorum.

  6- Bunların hiç biri ile karşılaşmadığınızı varsayalım sözleşme yapmak istediğiniz uzman kapit havuzuna kayıtlı olması gerekli yoksa sözleşme yapamazsınız. neyseki en kolayı bu

  Benim yaşadığım sorunlar ve karşılaştığım sorunlar şuan bunlar. 2 şirketten yukarıdaki sorunların çözülmesi için SGK ya dilekçe verdirdim. bir sonuca ulaşabilirsem sizinlede paylaşırım. Umarım fazla karışık olmamıştır.

   
  MAHMURE ESENKAL, mekabe, smmmderya ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. Aktasi

  Aktasi TÜİSAG Üyesi

  Tesekkur ederim zaman ayirdiginiz icin bugun personel ve muhasebe birimleri olayi anlamaya calisiyorlar yarin deneyebilcez sanirim Eger yapabilirsek bende gelismeleri aktaririm. Tesekkur ederim bilgiler icin.

   
 19. kadirulgul

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yukarda yayınlanan klavuzu da incereseni, bundan sonraki yapılan sözleşmeler ıslak imzalı değil elektronik ortam da olacak.Ayrıca çıktı alıp imzalayıp bakanlığa göndermenize gerek yok.

   
 20. kadirulgul

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  Sayın Yetkili,
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ile işyerleri arasında yapılan sözleşmeler, 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, Genel Müdürlüğümüzce İSG-KÂTİP programı üzerinden takip edilmektedir.
  Bu çerçevede;
  OSGB Sorumlu Müdürü tarafından İSG-KÂTİP sistemi üzerinden tanımlanan dışa görevlendirmeler/sözleşmeler, 12/2/2013 tarihi itibariyle sözleşme yapılan işyerinin yetkilisi (SGK’ da işveren/işveren vekili/ortak/yönetici/muhasebe olarak kayıtlı olan işyeri yetkilisi” tarafından e-devlet şifresi ile giriş yapılarak onaylanacaktır.
  Bu nedenle, tanımlanmış bulunan ve onay bekleyen dışa görevlendirmeler de dahil olmak üzere, daha sonra tanımlanacak dışa görevlendirmelerin tamamının, işyeri yetkilisi tarafından onaylanması gerekmektedir.
  Yukarıda yer alan işlemler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmelerinin Genel Müdürlüğümüze bildirimi olarak kabul edilecektir. Ayrıca, bu işlemden sonra herhangi bir evrakın Genel Müdürlüğe gönderilmesine ihtiyaç bulunmamaktadır.
  Söz konusu görevlendirmelerin yapılması sırasında;
  - - Hizmet alan işyeri bilgisine ulaşılamamasının ilgili işyerinin SGK sicil numarasının farklı bir şekilde tanımlı olması durumundan,
  - Hizmet alan işyerinin SGK sicil numarası kullanılarak seçilebilmesine rağmen görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması veya görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.
  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “OSGB modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.
  Bilgileriniz rica olunur.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
  Yetkilendirme Daire Başkanlığı


   
  mehmet elçin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica