Soru : Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Okan Kayse

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
j75nk.png

İSGYH üzerinden yapılacak sözleşmeler, yukarıdaki kullanıcılar yoluyla girilip yapılabilir.

jeo20 arkadaş ben sizin dediğinizden hiç bir şey anlamadım...
Bir işyeriyle sözleşme imzalamak ve bunu bakanlığa bildirmek yeterli,,
ilgili her yerde yönetmeliklerde bu yazıyor...
....
Sorum çok basit aslında...
ben sözleşme yaptım bu firmanın isg uzmanıyım.. İşyeri bu benim isg uzmanım demesi için
bakanlığa sözleşme gönderiyor (başka belge isteniyor mu ??))
Senin yazdığın hiç bir yerde görmedim duymadım....

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bireysel olarak sözleşme yapacak arkadaşların herhangi bir belge göndermeksizin sadece sözleşmeyi göndermeleri yeterli olacaktır..Yönetmelikte geçen bir kaç ibare var bunlar ;

Madde 13 - (5) OSGBlerce istihdam edilen kişilere ilişkin sözleşmeler İSG-KATİP üzerinden beş işgünü içerisinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

Madde 14 - b)İşyerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, işyeri hekimi ile Ek-4a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-4b, diğer sağlık personeli ile Ek-4c’deki örneğine uygun sözleşme veya görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası işveren tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha işveren tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

Bireysel sözleşmeyi bakanlığa göndermiş bir kişi olarak şuan sisteme giriş yapıyorum fakat gerçekte sözleşmem olmasına rağmen sistem üzerinde herhangi bir sözleşmem görünmüyor.Bunu aşmak için ek-te ki duyrudaki 3.madde üzerindeki araştırmalarım sürmektedir;bir neticeye ulaşırsam mutlaka bilgileri burdan paylaşırım

Ekli dosyalar

• İsg Hizmetleri.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 483

Okan Kayse

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bireysel olarak sözleşme yapacak arkadaşların herhangi bir belge göndermeksizin sadece sözleşmeyi göndermeleri yeterli olacaktır..Yönetmelikte geçen bir kaç ibare var bunlar ;

Madde 13 - (5) OSGBlerce istihdam edilen kişilere ilişkin sözleşmeler İSG-KATİP üzerinden beş işgünü içerisinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

Madde 14 - b)İşyerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, işyeri hekimi ile Ek-4a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-4b, diğer sağlık personeli ile Ek-4c’deki örneğine uygun sözleşme veya görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası işveren tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha işveren tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

Bireysel sözleşmeyi bakanlığa göndermiş bir kişi olarak şuan sisteme giriş yapıyorum fakat gerçekte sözleşmem olmasına rağmen sistem üzerinde herhangi bir sözleşmem görünmüyor.Bunu aşmak için ek-te ki duyrudaki 3.madde üzerindeki araştırmalarım sürmektedir;bir neticeye ulaşırsam mutlaka bilgileri burdan paylaşırım

Çok teşekkür ederim...
Az öz doğru bir şekilde bana yardımcı olduğunuz için...
Sistem üzerinde giriş olduğunda yardımcı da olursanız ayrıca memnun olurum...

idol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şu an için bireysel başvurular sadece posta yolu ile. Ancak bir kaç ay sonra tıpkı OSGB ler gibi bireysel başvurularda sistem üzerinden olacak. ÇSGB sitesinde bireysel başvuru için SGK ya yönetici atamasının yapılması gerekli demesine rağmen aynı bakanlığa bağlı SGK da bununla ilgili bir hazırlık (hadi vazgeçtim) bir bilgi, yazı vs. yok...posta ile gönderilecek belgelerde ise aynı adreste olmak ile birlikte birden fazla sgk sicil numarası varsa buna ilişkin bir beyan yazısıda başvuruya ekleniyor ve sözleşme ile birlikte gönderiliyor..Saygılarımla. Ufuk ÖZDEMİR

ali öztav

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ISG uzmanlarının isgyh sisteminde girişleri yapılıp belgeleri onaylanmıştır. İşveren veya işveren vekili ile isg uzmanı isgyh sistemine giriş yapıp bakanlığın onay vermesini bekler. Daha sonra onaylanan sözleşmeler çıktı alınıp 5 gün içerisinde bakanlığın adresine gönderilir. Sadece OSGB yapar diye bir şey yoktur..
İşveren sözleşmeyi nasıl giriyor bilgi verebilir misiniz?

Okan Kayse

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşveren sözleşmeyi nasıl giriyor bilgi verebilir misiniz?
şu an sistemde çalışma nedeniyle sadece mektup la göndermek yeterli sanıyorum.
sistem tam çalıştığında işveren web ten kendisi görebilecek.
şu an çalışma devam ediyor.
isg uzmanı olarak biz ise kendi panelimizden şu an giriş yapamıyoruz anladığım kadarıyla zaten giremedim.
mektup yada şahsen belgeyi teslim edip onayı beklemek yeterli
sözleşmeler Bakanlığa mı yoksa iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğüne mi gönderiliyor. Her yerde farklı bir şey yazıyor çünkü;
http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/igusozlesmesi2012
burada bakanlığa yazıyor ama başka yerde genel müdürlük diyor?
TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
Emek/Ankara

Detaylı bir adresi de var csgb.gov.tr da
Kısaca İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne gönderiliyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

ioerkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
herkese merhaba,

sözleşmenin yapıldığı işveren ISG Katip sistemine nasıl giriş yapıyor...

bunun için sahip olması gerekenler nelerdir...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Henüz giriş yapılamıyor. Açıldığında tüm işlemlerimizi buradan yapacağız. Ve bu yolla bakanlık bizim nerde , ne kadar kimin kimle anlaşması olup olmadığını görecek.
Bütün bu işlemleri yapmak için mobil yada e imza sahibi olmak gerekir. Çünkü elektronik imza ıslak imza yerine geçer.

ioerkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
anlıyorum fakat bazı arkadaşlar sözleşmelerini bu sistem vasıtasıyla görebiliyorlar,
dolayısıyla işveren bir şekilde bunu sisteme giriyor...

benim merak ettiğim bu, işverenler sisteme nasıl giriş yapıyorlar...

neticede kurumların e-devlet şifresi yok bildiğim kadarıyla, SGK tarafından işveren yetkilisine yetki mi veriliyorda kendi e-devlet şifresi ile girip işlem yapıyor?

teşekkürler...

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir tek çalışma bakanlığı değil. Bazı diğer bakanlıklarda da işlemler e imza ile yapılıyor zaten , firmanın imzaya yetkilisi kendi e imzası ile girip sözleşmeyi onaylayacak.

Bayram ÇELİK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konu detaylı bilgisi olan varsa, paylaşırsa memnun olurum.

ömer yangöz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
geçen hafta bakanlığa gittim sözleşmeyi elden verdim İSG-KATİP'in tam olarak yürürlüğe girmediğini söyledi ama OSGB ler kullanabiliyor.

benimde bir sorum olacak ben sözleşmeyi 31 ocak olarak bildirdim ama ssk girişi yapılmadı bir sıkıntı yaşarmıyız ssk girişi şubat ayında başlıyor

Selcen ÖZBAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu hafta bir arkadaşımız İş Güvenliği Uzmanlığı stajını firmamızda yapmasını planladık.Ancak eğitim kurumu, sistemde bizim firmada beni Uzman olarak göremediği için stajın kabul edilmeme ihtimalinin olduğunu söylemiş.
Elimde bu firmada İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmanız onaylanmıştır yazısı bulunmasına rağmen sistemde sözleşme görünmediğini, elektronik imzamı taktığım an gördüm ve ben firmayı ekleyemedim.
Şimdi işverenimin yurt dışından dönmesini bekliyorum.Tahminimce onun elektronik imzası ile aynı sistemde tanımlama yapılabiliyordur.
Ama anladığım şu ki bizim memlekette sistemde ne zaman değişiklik yapılsa birileri mağdur oluyor.

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
geçen hafta bakanlığa gittim sözleşmeyi elden verdim İSG-KATİP'in tam olarak yürürlüğe girmediğini söyledi ama OSGB ler kullanabiliyor.
bana da aynısını söylediler. çalışmaya başlamadı

erhann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bende sözleşmemi yaptım ve 4 aydır iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım. fakat bakanlığın dediğiniz ilgili sayfasında sözleşmeler kısmında (edevlet üzerinden) kayıt bulunamadı diyor. sertifikamı aktif olarak gösteriyor.

şahıslar için ayrı, isg uzmanı ve hekim çalıştırmak zorunda olan 50 den fazla çalışanı olan işyerleri için ayrı, OSGB ler için ayrı ve isg eğitimi veren kurumlar için ayrı giriş yapılan bölüm mevcut. herbiri için ayrı sayfalar açılmakta.

benim anlamadığım durum şu; işyerleri içinde böyle bir giriş sayfası açılıyorsa, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yaptığı sözleşmenin aynısından kurumda mı yapmak zorunda? Eğer öyleyse bakanlığa aynı işyeri ve uzman için iki ayrı elden aynı sözleşmenin farklı kelimelerle ifadesi ulaşmış olmayacak mı?

cnskkrk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hafta başında genel müdürlükten bir yetkiliyle sözleşme işleyişi ile ilgili bilgi almak amacıyla görüşme yaptığımda bana postayla taraflarına ileteceğim sözleşmenin ellerindeki mevcut belge yoğunluğundan dolayı geç olabileceğini söyledi..(2 aylık evrak var elimizde şuan gibi bir ifade kullandı)ve beni isg katip üzerinden işlemimi yapabileceğim konusunda bilgilendirdi..henüz fırsat bulamadım e-devlet şifrem olmadığı için sisteme giriş yapmaya..ancak şunu merak ediyorum..işveren ve uzman olarak gözüken ayrı iki ayrı giriş mi var sistemde..karşılıklı onay gerektiren bir sistem midir bu?

Kemal Tarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar dün bu durumu araştırdım, bakanlıkla görüştüm ve işlemlerin nasıl yapılacağını öğrendim, hatta kendim serbest çalışan uzman olarak sistemden sözleşmemi yaptım.
Nasıl yapılacağını anlatayım hemen sizlere;
ilk önce işveren www.turkiye.gov.tr adresine kendi e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapacak.
Açılan sayfanın sağ üst kısmında kurumsal kısmını seçecek.
Açılan sayfadan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nı seçecek.
Karşısına iki tane seçenek çıkacak, o kısımda iş güvenliği ile ilgili bölüm var, onu seçecek ve açılan sayfada uygulamaya git sekmesini tıklayarak sözleşme yapma sayfasına ulaşmış olacak.
Açılan sayfanın (ismini hatırlayamadım) sol üst kısmındaki seçeneklerin en altındaki sekmeyi tıklayarak onun altında açılan sekme ile uzman ve hekim ile sözleşme yapacağı ekran açılacak.
Açılan ekrandaki bilgileri doldurarak kaydet sekmesini tıkladığınızda işveren uzman ve hekim ile sözleşme yapmak istediğini bakanlığa bildirmiş oluyor. Bu sayfada o işletmedeki sigortalı çalışan sayısı ve en az kaç saat sözleşme yapmanız gerektiği size bildiriliyor.
Eğer bir sıkıntı yoksa sistemin onaylaması 5 dakika kadar sürüyor.
İşveren bu işlemi yaptıktan ve bakanlık onayladıktan sonra isg uzmanı ve hekim de aynı şekilde kendi e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yapıp aynı yolu izleyerek, işveren kendisi ile yapmak istediği ve bakanlığın onayladığı uzman veya hekim sözleşmesini onaylarak online olarak kabul etmiş ve o işletme belirsiz süreli sözleşmesini yapmış oluyor.

Birkaç birşey daha eklemek istiyorum.
İşvereninizi cezalar konusunda bilgilendirmenizde fayda var.
İşletmede işveren vekili konumunda kişi veya kişiler varsa bunları kurul defterine muhakkak yazın ve eğer yapabiliyorsanız noterden onaylı vekaletname ile işveren vekillerinin görevlendirilmesini sağlayın.
işimizi yaparken çok dikkatli olmamız lazım, karşılaşılabilecek cezalardan uzmanlarda sorumlu biliyorsunuz.
Herkese iyi çalışmalar...

erhann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sözleşmemi 4 ay önce yapıp posta yoluyla bakanlığa ulaştırmıştım. Bakanlıktan da kabul edildiğine dair bir yazı gelmişti. Bu dediğiniz site üzerinden tekrar mı sözleşme yapmam gerekiyor? bilen arkadaşlar cvaplarsa sevinirim. iyi çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.