Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi | Sayfa 17 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Selçuk Taşpınar

  Selçuk Taşpınar TÜİSAG Üyesi  ayrıntılı sözleşmede OSGB yetkilisi kısmına OSGB Mesül müdürü mü yoksa şirket yetkilisi mi imza atmalı?
  Teşekkürler


   
 2. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  isg-katip atamaları bireysel de yapılmış olsa OSGB ler üzerinden de yapılmış olsa mutlaka döküm alınıp taraflarca imzalanıp dosyaya konmalıdır
  zaten dikkat ederseniz bu dökümün altında taraflar için ıslak imza kısımları açılmıştır
  bunun dışında yönetmeliğin eklerinde yayınlanan sözleşmelerin doldurulmasına ve ankaraya gönderilmesine kesinlikle gerek yoktur

   
 3. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Uygulamada bu işleri genellikle şirketlerin tüm işlemlerini yapan SGK şifresine sahip mali müşavirler ile muhasebeciler; eğer hizmet OSGB ler tarafından gerçekleştirecekse atamalar İSG-Katip nezdinde OSGB yetkilisi tarafından yapılmaktadır.

     

   
 4. KryKrkmz

  KryKrkmz TÜİSAG Üyesi

  Arkdaşlar bende kamu kurumunda çalışıyorum bizden risk analizlerini yapmamızı, eğitim verip acil durum eylem planlarını hazırlamamı istiyorlar. Benimle herhangi bir sözleşme yapılmadı sertifikan var yap dendi yaparsak yasal yükümlülük nedir acaba? Takip etmelimiyim. Bir kaza olsa müfettişler geldiğinde ne derler...

   
 5. köksal_55

  köksal_55 TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumunda çalışmaktayım.Uzman olarak kurumca yazı ile görevlendirildim.Sözleşme yapmak için isg katip programına girdik fakat sadece işçiler için tehlike sınıfları tanımlanmış,memurlar yok ve tanımlanan tehlike grubu işçinin yaptığı işe göre (örneğin şöförlük) tehlikeli olarak tanımlanmış.Ama yaptığımız asıl işin tehlike grubu az tehlikeli.İş Kur'a ve SGK'ya gittik sorduk,hiçbir bilgileri yok ve memurlar ile işçileri entegre edecek birprogramları da yok.Tehlike sınıfını e bildirgeden değişelim dedik.Mart ayında güncellenen ve bizim de içinde bulunduğumuz güncel tehlike grubu sisteme kaydedilmemiş.Kaydedin seçelim dedik. Yok yazı ile başvurun dediler.Eğitim vereceğiz iş güvenliği uzmanı olarak sözleşme imzalayacağız memurları nasıl hesaba katacağız dedik.Komik cevap geldi sadece işçileri katın memurlar 2016'da sisteme dahil olacak dediler 6331'in ruhuna fatihayı okudum ben de:) Bu işin başındaki adamlar işin özünü kaçırmışlar çünkü.

     

   
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Maalesef bir resmi ve özel sektör kurumlarında tehlike sınıfına ilişkin tutarsızlıklara çoklukla karşılaşılmaktadır. Ben; işyerinde tehlike sınıfının bir alt sınıfta olmasına aldırış etmeden söz konusu "zorunlu gerçek yükümlülükleri" getirmeyi tercih etmekteyim. Bu şekilde davranmakla güvenilir tarafta kalarak sorumluluklarımızı yerine getirmekle istenilen amaca fazlası ile ulaşacağımız kanaatini taşıyarak herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığını da alt düzeye indirmiş olduğumu takdirlerinize sunarım. Kalın sağlıcakla.

   
  TUNAHAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Bence mevzu kamu kurumlarının bu yapılanmaya ne kadar hazır olduğu veya olacağı ile ilgili sanki. Yoksa gözden kaçırılacak bir durum değil aslında. Zaten en başında kamu kurumlarının bu işi layığı ile yapıp örnek teşkil etmesi gerekmektedir. Ama düzgün ve görevini layığı ile yapan memur arkadaşları tenzih ederek söylüyorum , halen eski memur zihniyetine sahip çok kamu çalışanı var. Kendi kendini denetleyen bir sistemin oluşması kamu kurumları için zor gibi. Ama umut ediyorum ki bu durumda ilerleyen zamanla düzelecek.
   
 8. Damla GÖRGÜLÜ

  Damla GÖRGÜLÜ TÜİSAG Üyesi

  Firmalarımdan bir tanesinin nace kodu hatalıydı. Nace kodunu değiştirdi. Doğal olarak sigorta kodu da değişti. Tekrar atama yapmak istedik. Firmanın yeni sigorta kodunu girdiğimizde böyle bir şirket yok diyor. Ne yapmalıyız?   
 9. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  SGK işverenler servisi ile irtibata geçmeniz gereklidir.

     

   
  Damla GÖRGÜLÜ bu yazıya teşekkür etti.
 10. KryKrkmz

  KryKrkmz TÜİSAG Üyesi

  benim duyumlarım sonucu bir kamu kurumunda 450 tl fazla maaşa rağmen kimsenin isg uzmanlığını kabul etmeyerek hizmet alımına gitmişler. Aslında en uygunu da bu olsa gerek zaten çoğalan OSGB ler referans amaçlı uygun fiyat veriyorlar. Denetleme amaçlı kurum içi uzman bulundurup idari işleri yaptırmak diye düşünüyorum. Böylece yapılamayan işlerde kendi kurumunu şikayet etme durumları ortadan kalkar. Bağımsız denetçi gibi olur.   
 11. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Hayatta inanmam :) 450 TL yi kabul etmeyecek memur varmıymış memlekette?   
 12. SAMET GUDELOGLU

  SAMET GUDELOGLU TÜİSAG Üyesi

  İsg -Katip Programı açılmıyor. Bu gün itibariyle 413 lira Para yatırdım. Fakat 3 gün sonra deneyin diyor ne yapmam gerek.

   
 13. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  İş yoğunluğuna göre süre biraz daha uzayabilir. 10-15 günden fazla sürerse alo 170 hattını arayıp sorununuzu bildirebilirsiniz.
   
 14. astorimelo

  astorimelo TÜİSAG Üyesi


  İş Sağlığı ve güvenliği kanunu
  MADDE 38 ' de

  "(1) Bu Kanunun; 6 ve 7 nci maddeleri; 1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde, yürürlüğe girer." denilmektedir.

  Peki kamu çalışanı(memur) ve C sınıfı İş güvenliği uzmanı biri olarak kurumumla sözleşme yapıp ssaat bazında ödememi alabir miyim ? kamu kurumları hali hazırda isg hizmeti alabiliyor mu.sonuçta işçi de çalıştırıyor. sadece memur değil

   
  Last edited by a moderator: 12 Kasım 2014
 15. Zeynep Ergen

  Zeynep Ergen TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Tehlikeli sınıfta bir kuruluşun, iş güvenliği uzmanı olarak işe başladım. Ancak firma bir yıl boyunca bir OSGB ile zaten anlaşmalı, yani isg katip üzerinden onlarla sözleşme yapılmış. Benimle de isg katip üzerinden sözleşme yapmalılar mı?
  Şimdiden teşekkürler.   
 16. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  gerek yok. İSG katip üzerinden sizin için sözleşme yapılması gerekli değildir.

   
 17. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi   
  Zeynep Ergen bu yazıya teşekkür etti.
 18. Zeynep Ergen

  Zeynep Ergen TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim Kemal Bey, iyi çalışmalar dilerim.

   
 19. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Firma için zorunlu değil fakat sizin sertifikanızın işlemesi ,eğitim verebilmeniz v.s. için yapmanızda fayda var. 3 yıl sonunda B sınıfı yükselme için bu bir seneyi çok ararsınız...

   
  Zeynep Ergen bu yazıya teşekkür etti.
 20. fatmaasann

  fatmaasann TÜİSAG Üyesi

  http://haber.sgk.net/mmoya-teknikerlerden-isyan-makale,164.html

  İşte böyle medyaya yansıtırım olayı herkes birleşsin arkadaşlar benim gibi her yerden paylaşın bu taslak düzeltilerek başvurulsun iyice meslek elden gidiyor bilginize, (YAZDIĞIM YAZI YAYINLANMIŞTIR)

  Arkadaşlar linkini vermiş olduğum sitenin alt kısmına yorum ekleyerek konuyu meslek ile alakalı olan ya da olmayan herkese duyurabiliriz. Bu ve bunun gibi siteler aracılığı ile de paylaşmalıyız yazı daha düzenlenebilir değiştirilebilir önemli olan ne istediğimizi devletin görmesi ve teknikerleri fark etmeleridir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica