Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi | Sayfa 16 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Katip Uzerinden ( Elektronik Ortamda) Iş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi Bildirimi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  Otomatik yönlendirme vb. olmaz. Firma sizin tc numaranız ile sizi sistemden bulur ve size talep açar. Siz de sisteme girip onaylar iseniz o firma ile sözleşme yapmış olursunuz. Bunun dışında bir uygulama yok.


   
 2. mahmut levent

  mahmut levent TÜİSAG Üyesi

  kemal çok sağ olun emeğinize sağlık

   
 3. suhan1973

  suhan1973 TÜİSAG Üyesi

  Az önce alo170 i aradım. İSG katipten sözleşme yapılması için işverenin SGK ya isg katipe giriş yetkisi için tc no su ile başvuru yapması gerektiğini söyledi . yoksa sistem açılmazmış. Doğru mu acaba ? Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

     

   
 4. mechanical

  mechanical TÜİSAG Üyesi

  firma e-bildirge yetkilisi isg katip e-bildirge şifresi ile giriş yapıp ,havuzdan görevlendireceği uzmanı seçer,uzmanda onaylarsa sözleşme yapılmış olur,e-bildirge yetkilisi firma sahibinin tc nosu ile isg katibe giriş yapar.

   
 5. suhan1973

  suhan1973 TÜİSAG Üyesi

  o zaman işverenin sgkya gitmesine gerek yokmu

     

   
 6. mechanical

  mechanical TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir uygulama yok,herşey elektronik ortamda yapılır,küçük firmalar için e-bildirge şifreleri genelde muhasebecilerdir,onun için firma yetkilisi yerini muhasebeci ile bu işleri konuşmak daha faydalıdır.

   
 7. suhan1973

  suhan1973 TÜİSAG Üyesi

  alo 170 i ne zaman arasam kafamı karıştırıyorlar. Peki diyelimki çalışılması gereken süre 1 saat çıktı, işveren beni 1 saatten ayda sigortalı çalışanı gösterse olurmu yoksa en az 1 gün mü göstermek zorunda ?
   
 8. mechanical

  mechanical TÜİSAG Üyesi

  SGK olarak minimum sigorta süresi 1 gündür,1 saatlik sigorta olmaz   
 9. nhelis

  nhelis TÜİSAG Üyesi

  isg katipten sözleşme feshi yaparsam yasal olarak bi sakıncası var mıdır?

     

   
 10. nhelis

  nhelis TÜİSAG Üyesi

  merhabalar bi konu hakkında soru sormak istiyorum iki yıldır bir firmada proje müdürü olarak çalışıyorum son bir aydır da isg uzmanıyım ancak ayın 20 nde istifa ettim istifa ederken sadece istifa dilekçemi yazdım o kadar, bugun isg katipten bakıyorum ki hala isg uzmanı olarak görünüyorum sistem üzerinde sözleşmeyi iptal edersem şirkete yasal bi koz vermiş olur muyum yoksa sözleşmeyi önce şirketin mi iptal etmesi gerekir?   
 11. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İsg katip ten sözleşmeyi iptal edebilirsiniz. Bir şey olacağını zannetmiyorum. Ancak somut bir durum varsa tehlike yaratabileceğini düşündüğünüz, paylaşırsanız yorum yapabiliriz.   
 12. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  4857 deki fesih bildirim süresini dikkate almanız gerekmektedir. İsgkatipteki sözleşmenizi fesh edebilmeniz için bakanlık herhangi bir engel koymamış. ancak bu demek değil dirki işveren bu konuda sizin lehinize düşünsün. Şayet işvereniniz yapmak isterse sizin hakkınızda dava açabilir ve bahsettiğim fesih bildirim süresine riayet etmediğiniz için sizden tazminat talep edebilir.

   
 13. bahtiyar çapan

  bahtiyar çapan TÜİSAG Üyesi

  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!

  Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.

  Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve 15.2.2013 itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır ve 25.3.2013 e-Bildirge yöneticileri kullanıcılarına açılmıştır. İşveren, ortak, vekil, muhasebe ve işveren türlerine ait yetkiler kaldırılmış olup sadece e-Bildirge yöneticileri sisteme giriş yapabileceklerdir.

  Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;

  · Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,

  · Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,

  · Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.

  Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden onay alınmış sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde işveren tarafından durumun beş iş günü içinde Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.

  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.


  Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.


  NOT: Uygulamanın çalışabilmesi için aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir:

  1. Uygulamanın çalışabilmesi için; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ internet tarayıcılarına (web browser) ihtiyaç duyulmaktadır.

  2. Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.
   
 14. natikbjk

  natikbjk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar;
  Ben bireysel olarak bi kaç firmaya risk analizi, acil durum planı ve isg eğitimi vericem.Kendimi o firmada 1 gün sigortalı gösterdikten sonra isg-katipten sözleşme imzalamaya gerek varmı?

   
 15. cuma köse

  cuma köse TÜİSAG Üyesi

  sözleşme yaparak risk analizi yapan kurumları devlete bildirmiş oluyosun. bu sayede yapmayanların tespiti isg katip üzerinden yapılmasına yardımcı oluyosun yapman iyi olur.   
 16. Sonay ŞENTÜRK

  Sonay ŞENTÜRK TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar bende bireysel olarak risk analizi acil eylem planı yapıyorum işletmede 1gün sigortalı gözüküyorum bunları yaparken ,ancak aklıma sözleşme olayı takıldı kesinlikle yapmama gerek var mı yardımcı olursanız sevinirim

   
 17. umutist

  umutist TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, özel bir şirkette tam zamanlı olarak çalışıyorum. Bu firma ile isgkatip üzerinden sözleşme imzaladım. Bu imzaladığım sözleşmede saatin bir önemi var mıdır? Yani oradaki saat, tam zamanlı çalışılan iş yerleri için neyi ifade eder?

   
 18. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği konusunda o saat kadar zaman ayırmanız zorunludur. Başka ifadesi yok.

   
  umutist bu yazıya teşekkür etti.
 19. Serdal DEMİR

  Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

  Eğer eğitim vereceksen mecbursun. Yoksa eğitim veremezsin.

   
 20. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ,

  her durumda isg-katip ataması mecburdur
  risk değerlendirmesinde atamadan mecburiyetin kalktığı yer ''iş veren risk değerlendirmesini yapar yada yaptırır'' maddesine göre siz risk değerlendirmesine imza atmaz ve adınızı yazmazsanız iş veren ben yaptım derse atamaya gerek kalmaz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica