Soru İsg Katip İçe Görevlendirme

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında Hakkı Varol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakkı Varol

  Hakkı Varol TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  ISG-katip üzerinden 3 yıldır maaşlı çalışanı olduğum şirket ile sözleşme imzaladım.
  İmzaladığım sözleşmeyi, sözleşme içe görevlendirme olarak belirtmiştim.

  Kendi TC'm ile girip onayladıktan sonra, sözleşme için "fatura gerektirir" gibi bir ibare okudum.

  Asıl sorum şu aslında; Katip sisteminde, OSGB bağımsız çalışan biri ile şirket içinde çalışan birinin görevlendirmesini nasıl ayırıyor?

  Beni endişelendiren nokta, 5-10 yıl sonra kesmeniz gereken faturaları kesmemişsiniz, gelir vergisi, vergi cezanız vs. ile bana dönüş yapılması.(Ben sadece maaş alıyorum tabi ki)


   
 2. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi
  Sisteme sizin yazınızı gördükten sonra giriş yaptım ve fatura kısmı yeni eklenmiş. Ben de içe görevlendirme şeklinde yaptım sözleşmemi, ama fatura gerektirir falan gibi bir şey yok beni sistemimde. Sorunuzu tam olarak anlayamadım ayrıca.

  Sisteme sizin yazınızı gördükten sonra giriş yaptım ve fatura kısmı yeni eklenmiş. Ben de içe görevlendirme şeklinde yaptım sözleşmemi, ama fatura gerektirir falan gibi bir şey yok beni sistemimde. Sorunuzu tam olarak anlayamadım ayrıca.

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bende de fatura altında gözüken tek şey sertifikanın ücreti o da parayı yatırıp isg katip' te kendimi gördüğüm günden beri var. Benim yaptığım sözleşmelerle ilgisi yok.

     

   
 4. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba

  bende işyerımle isg katipten sözleşme yaptım. Ancak kendi şifremle isg katip girdiğimde ne sözleşme nede başka bilgileri ulaşabiliyorum. Tıklandığında hiçbiri çalışmıyor. Sizler sözleşmeleriniz nasıl ve nerden görüyorsunuz

   
 5. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi

  Büyük olasılıkla sözleşmenizi yapamamışsınız demektir. Bildiğiniz üzere önce işyeri sahibi kendi tc kimlik no'su ve e-devlet şifresi ile sizi atıyor yani sözleşme yapıyor daha sonra siz kendi bilgilerinizle sisteme giriş yaparak sözleşmenizi onaylıyorsunuz.

     

   
 6. Hakkı Varol

  Hakkı Varol TÜİSAG Üyesi


  Sistem, iş yerim ile sözleşmemde beni şirket çalışanı değil de, freelance olarak algılarsa;
  Fatura kesip kdv ödemem ve gelir vergisi gibi yükümlülükler altına girmem gerekiyor değil mi?

  işte bu noktadaki, sistem için şirket çalışanı ve freelance ayrımı nedir onu sormaktayım. Şirket çalışanı olarak 5 yıl çalıştıktan sonra, devletin 5 yıllık vergi yükümlülükleri ile karşılaşmak istemem açıkçası.

  Teşekkürler.

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şirketiniz sizi freelance göremez. Ya OSGB elemanı olarak görecek ki sizlen değil OSGB ile anlaşma yapacak vs. yada sizi bizzat çalışanı yapıp sözleşme yapacak. Sizi bizzat nasıl çalışanı yapıyor. a) tam zamanlı b) kısmi süreli. Kısmi süreli bir iş sözleşmesi de yapsanız size sigorta yatırılacak ve dolayısıyla siz bir şirket olmuş olmuyorsunuz. 4857' ye tabi bir çalışan oluyorsunuz. OSGB üzerinden sizi görevlendirdiklerinde de siz OSGB' nin bir çalışanı oluyorsunuz yine 4857' ye tabi bir çalışan oluyorsunuz.
  Kısaca sistem 1) içe görevlendirme 2) dışa görevlendirme olarak iki şekilde algılıyor. İkisinde de siz şahıs olarak bir şirket olamıyorsunuz. İkisinde de 4857' ye tabi bir çalışansınız.
  ikincisinin farkı ne? Arada OSGB var o da hizmet ve sorumluluğa ortak oluyor.
   
  s.ay bu yazıya teşekkür etti.
 8. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi

  Aynen tapezuslu nun dediği gibi olayı çok net özetlemiş. Başka yolu yok bunun.   
 9. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  S.ay Şirket kendi tc kimlik nosu ile sisteme girip uzmanlık için talyaptı. bende aynı pc den kendi tc kimlik numaramla girip sözleşmeyi onayladım.

  Ancak hem iştem hemde evden e devlet şifresi ile sisteme giriyorum. bana ait ekranda sözleşmeler boş diğer linkleri tıkladığımda herhangi birşey çıkmıyor

  Sadece güvenli çıkış çalışıyor.

  Ondan dolayı sizler girinde butun butonlar aktif ve kullanılır durumdamıdır

     

   
 10. isgnyk

  isgnyk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  Ben de çalışanı olduğum (SGK meslek kodum=teknik resim), 55 çalışanlı tehlikeli sınıfta yer alan işyerim ile isg katip üzerinden sözleşme yaptım.

  İş güvenliği uzmanı olarak çalıştığım süre yaklaşık ayda 18 saat.

  soru1: SGK meslek kodum değişecek mi?

  soru2: Uzman olarak verdiğimiz hizmet için pirim ödemelerinde değişiklik olacak mı? Zaten 30 gün pirim ödüyorlar.Sistem nasıl işliyor?

  Teşekkürler....   
 11. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Tam düzgün yapmak istiyorsan 3 gün (günde 9 saat çalışıyorsan 2 gün) isg uzmanı olarak 27 gün de teknik resim olarak yatırsınlar sigortanı. Bir başka seçenek, isg uzmanı olarakta 30 gün yatırabilirler, 30 gün 3 günü kapsayacağı için bir sıkıntı çıkaramazlar. Fakat eğer 30 gün teknik resim olarak yatırılar ise bir ihtimal pürüz çıkarabilirler. Madem iş güvenliği uzmanıydın niye sigortan teknik resim üzerinden yattı gibisinden.   
  isgnyk bu yazıya teşekkür etti.
 12. gldnzcn

  gldnzcn TÜİSAG Üyesi

  isg katip te fatura bilgisi ne oluyor ?ilk defa kullanacağım için yanlış bir şey yapmak istemiyorum

   
 13. perdeler

  perdeler TÜİSAG Üyesi

  Yarın nasipse yaklaşık 6 senedir çalıştığım firmada isg uzmanı olarak atamam yapılacak. tecrübeli arkadaşlardan dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında paylaşımda bulunmalarını rica ederim..
   
 14. gürcan

  gürcan TÜİSAG Üyesi

  şirket çalışanı olarak aynı zamanda şirketin İSG uzmanı olarak İSG katipten bildirimimiz yapılacaksa, işverenin içe görevlendirme olarak mı seçmesi gerekiyor.

   
 15. senem aslan severoglu

  senem aslan severoglu TÜİSAG Üyesi

  isg katipten seçim yaptığınızda sistem otomatik atıyor   
 16. gürcan

  gürcan TÜİSAG Üyesi

  o zaman içe görevlendirme görmem normal ve doğru olanı. ****MESAJLARINIZ BİRLEŞTİRİLDİ****

   
  Last edited by a moderator: 31 Mart 2014
 17. senem aslan severoglu

  senem aslan severoglu TÜİSAG Üyesi

  evet

   
 18. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Bende de içe görevlendirme yazıyor ama fatura ile ilgili herhangi bir bilgi yazmıyor.

   
 19. o.esme

  o.esme TÜİSAG Üyesi

  ayhan bey fatura bilgisi sizin kendi isg katip sayfanızda yazıyor

   
 20. N. Umut YELERÇİFCİ

  N. Umut YELERÇİFCİ TÜİSAG Üyesi

  İsg katip te sözleşmeler ile ilgili benim de bir sorum olacak, cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Kendi oturduğum apartmanda risk değerlendirmesi ve acil durum planı çalışmaları için uzman arayışı oldu. Yöneticimiz ben de uzman olduğum için bana teklif etti ama şimdiye kadar isg uzmanı olarak çalışmadığım için İSG KAtip üzerinden yapılacakları bilmiyorum. Önce apartman yönetiminin beni kısmi süreli sözleşme ile çalışan olarak mı göstermesi gerekiyor, sonra karşılıklı isg katip üzerinden sözleşme mi yapacağız? Açıkçası ayrıntılı cevap verebilecek olan olursa çok sevinirim.
  şimdiden teşekkür ederim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş güvenliği uzmanı içe görevlendirme

Yandex.Metrica