Duyuru - Isg Kanunu Ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına… | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Duyuru Isg Kanunu Ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına…

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında TÜİSAG Blog tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. TÜİSAG Blog

  TÜİSAG Blog Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi  İSG Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına…
  TBMM Genel Kurulu’nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 7 maddesi kabul edildi, 2 maddesi metinden çıkarıldı. Kabul edilen maddelere göre, işverene teknik rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı iş yerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri ...

  Sonrası İSG Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına… TÜİSAG ilk ortaya çıktı.
  Devamını Oku...


   
 2. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  sayın admin yazınızın sonunda cok tehlıkelı ısyerlerının 2018 tehlıkelı ısyerlerının 2017 ye kadar ısg uzmanı gorevlendırme yukumlulugu olduğunu yazmışsınız yanlısmı anlıyorum ?yanı o tarıhe kadar yükümlülük yokmu?

   
 3. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  arkaadslar bunu yprumlıyabılecek kımse yokmu?

     

   
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  "Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2018, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2017’ye kadar yerine getirilecek."
  Yukarıdaki ifadenin en sade hali; Şu an B sınıfı iş güvenliği uzmanı olan arkadaş 1.1.2018 tarihine kadar A sınıfı iş güvenliği uzmanıymış gibi iş yapar
  Şu an C sınıfı iş güvenliği uzmanı olan arkadaş 1.1.2017 tarihine kadar B sınıfı iş güvenliği uzmanıymış gibi iş yapar.
  Bunların yükümlülükle bir alakası yok. İşyerlerinin hepsinde ("x" hariç) tüm maddeler yürürlükte.
  "x" : 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
  çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri.
  Bu işyerleri içinde sadece isg profesyonelleri görevlendirme yükümlülüğü için 1/7/2016 tarihinde yürürlük başlıyor.

   
 5. iteq

  iteq TÜİSAG Üyesi

  ne zaman resmi gazetede yayınlanır ?

     

   
 6. güncel

  güncel TÜİSAG Üyesi

  en önemlisi fon oluşturma oylamada o da kabul edildi nasıl bir çalışma yapılır ne zamana hazırlanıp yayınlanır meçhul.

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ne fonu? Fon mon yok.
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Metinde yazılı olan cümle...

  Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2018, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2017’ye kadar yerine getirilecek.

  Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde bildiğiniz gibi A sınıfı uzman yerine B sınıfı, Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde de B sınıfı uzman yerine C sınıfı uzman 6331 sayılı kanun gereği belli tarihlere kadar bakabiliyordu. Yeni düzenlemeyle bu süreler 2 yıl daha uzayacak...


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  Kanun Numarası : 6331
  Kabul Tarihi : 20/6/2012
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
  Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A)
  sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
  itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
  ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği
  tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş
  sayılır.   
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Kanun tasarısının tamamı TBMM de görüşüldükten sonra Cumhurbaşkanının onayına sunulur.

  Cumhurbaşkanı onayladıktan sonra Resmi gazetede yayınlanarak kanun yürürlüğe girer.

  http://www.resmigazete.gov.tr

     

   
  iteq bu yazıya teşekkür etti.
 10. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  TBMM Genel Kurulunda 04.04.2015 tarihinde kabul edilen ve Cumhurbaşkanlığına onay için gönderilen 6645 sayılı "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN" tam metni ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

  ATURAN ve trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
 11. güncel

  güncel TÜİSAG Üyesi

 12. iteq

  iteq TÜİSAG Üyesi

 13. cenk

  cenk TÜİSAG Üyesi

  Beklenen kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve resmi gazete yayınlandı. İçinde soma ve ermenek'te yaşanan iş kazaları nedeniyle eklenmiş maddeler var.Fakat benim en çok dikkatimi çeken madde :

  “Sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi meslekî unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının görev yapacağının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar, Bakanlıkça belirlenir.”

  Klasik, tam ülkemize yakışan ucu açık ve ne olduğu belli olmayan bir madde.Madenleri bir kenara bırakıyorum fakat yapı sektöründe çalışan uzmanların çoğu farklı branşlardan mezun.Çok az inşaat mühendisi İSG uzmanı olarak görev alıyor.Ben İnşaat mühendisi olsam bende öncelikle mesleğimle alakalı yani inşaat mühendisi olarak imalata dayalı çalışmak isterim.E bu durumda ortaya çıkan açığı farklı branştan mezun arkadaşlar uzun süredir kapatıyor.Ben 5 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum ve Yapı ressamığı Öğretmenliği bölümü mezunuyum.Aslında bölümün adından da belli inşaata yabancı bir bölüm değil tam aksine inşaatın içinden gelen bir bölüm.Ama Bakanlık şimdi kalkıp Yapı ressamlığı öğretmenliği bölümü yapı sektrönde görev alamaz derse ne olacak ? 5 yıllık emek çöpe mi gidecek ? Hadi yapı sektöründe görev alamaz dedi ! Peki kim nerde görev alacak ? Yapı ressamlığı bölümü mezunları veya mimarlar nerde görev alacak ? Tüm hayatınızı planlamışken birden bire bakanlığın çıkartacağı bir yönetmelikle herşey alt üst olabilir ?

  Bakanlığın çıkartacağı bu yönetmelik çok ince düşünülmesi gereken kesinlikle geriye dönük kazanımları etkilemeden yalnızca gelecek dönemde İSG sınavında başarılı olarak sektöre girecek insanları kapsamalı.Yoksa bir sürü insanın yıllardır verdiği emekler ve hayat düzenleri alt üst olabilir.Acele etmeden sektörün içindeki tüm söz sahibi kurum ve kuruluşlar ile istişare ederek yönetmelik hazırlanmalı.
   
 14. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Allah rızası için madde 7'yi anlayabilen varsa bana bi açıklasın :)) 6331'de o bendi bile yokken ö bendi eklenmiş ama ö bendi içeriği nerede yazar???

   
 15. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

  bence yapı işlerinde görev alacak bıranşlar. isg bölümü mezunu, mühendis mimar ve teknik öğretmen (yapı , metal , makina.... vb) lerden oluşacaktır.... aksi olursa bunda kesin TMMOB nin parmağı olur... şantiye şefliği örneğinde olduğu gibi...   
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Madde 4' ile 6331' in 26. maddesine bazı bentler ekleniyor. Bunlardan biri de "ö) Yer altı maden işletmelerinde çalışanların bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sistemini kurmayan işverenlere çalışan başına beşyüz Türk lirası,”
  Madde 7' de diyor ki bu madencilerin takip sistemi 1.1.2016' da uygulanacak.
  Tabi isteyen şu anda da uygular:)

   
  FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 17. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sorular;
  1- Tekrarlayan, sürekli gürültü meslek hastalığı nedenidir,haftalık ortalama doz 85 dB geçiyorsa kulaklık takılmıyorsa, işveren onaylı deftere yazılmasına rağmen taktırmıyor-taktıramıyorsa, ilgilenmiyorsa, uzman Bakanlıga vd. bildirim yapacak mı?
  2- "Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir." hükmü var. Bunların hepsine bildirim yapılacak mı?
  Yoksa sadece birine örnek: çalışan temsilcisine bildirmek yeterli mi?
  3- Bildirim nasıl yapılacak, yazılı mı ? sözlü mü ? yoksa PTT iadeli taahhütlü mü ?

  (Cevabı arkadaşların yorumlarından değil; Bakanlık yetkilisinden öğrenmek uygun olacaktır. Çünkü son karar ve onay İSGGM yetkililerince verilecektir.)

  6645 sayılı torba yasa: Madde-1
  İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir.

   
  iteq bu yazıya teşekkür etti.
 18. R.KARADAĞ

  R.KARADAĞ TÜİSAG Üyesi

  ö) Yer altı maden işletmelerinde çalışanların bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sistemini kurmayan işverenlere çalışan başına beşyüz Türk Lirası,”

  Bu madde de 1/1/2016 tarihinde yururluge girecek

   
 19. semra

  semra TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 5 güne çıkarılan babalık iznini özel sektörde işveren tümünü kullandırmazsa herhangibir cezai işlem uygulanırmı bilen varmıdır

   
 20. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP;
  A yerine B, B yerine C , sınıfı uzmanların gõrev yapabilme hususunu açıklayan bir durumdur.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica