Isg Eğitimlerinin Mesai Saatleri Dışında Verilmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Eğitimlerinin Mesai Saatleri Dışında Verilmesi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim İçerikleri' kısmında uzmanist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar,

  Çalışmış olduğum fabrikada personellerin eğitimlerini iş akışı gereği Cumartesi günü vermek durumunda kaldık. Yönetmeliğe göre eğitimler mesai saatinde verilmeli bunu belirttim işverene. Personellere mesai verileceğini ya da izin kullandıracaklarını söyledi. Bu durumda yine geçerli olur mu eğitimler.   
  m_ocak bu yazıya teşekkür etti.
 2. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Öncelikle olayı anlayalım isterseniz. Bahsetmiş olduğunuz firmada cumartesi günleri çalışma yapılmıyor. Yani haftalık çalışma süresi olan 45 saat hafta içi kullandırılıyor. Doğrumu?

   
 3. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi

  Cumartesi günleri çalışma yapılmıyor. Ancak çalışma sürelerini hesapladığımda haftalık çalışma süresi olan 45 saatin tamamı hafta içi dolmuyor. 42,5 saat oluyor.

     

   
 4. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarıyla geriye 2.5 saat kalıyor yemek vb derken işveren de sıcak bakmıyor.Uygun bir dille mesai saatleri içerisinde 2 şer saat veya 1 er saat sene içerisinde bu eğitimleri yapabilirsiniz.Toplamda da 4 saatin katları sağlanmış olur.Yönetmelikde de değinilmiş zaten vardiyalı çalışma vb durumlarda 4 saatin katları şeklinde yapılma zorunluluğu yok.4 saat tamamlanınca sertifikasyon yapılır.

   
  m_ocak bu yazıya teşekkür etti.
 5. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yönetmelikte "ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK"
  Eğitim süreleri ve konuları
  MADDE 11
  3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

  dendiğinden 1 yada 2 saatlik eğitim verilemez. Eğitim süresi 4 ( dört ) saat yada katları şeklinde verilir.

     

   
 6. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Mesailerini verdikten sonra problem olmaz... Cumartesi mesaiye getirtirsiniz... Eğitimi verirsiniz... Sıkıntı yok...

   
 7. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  ''Farklı zaman dilimlerinde'' de değerlendirilebilir sözcük gurubundan ne anladığınıza bağlı aslında.4 saat ve katları şeklinde eğitimi ver ama pazartesi değil salı yapabilirsin mi demek acaba?Yani günleremi atıfta bulunuyor sizce.İdari personele pazartesi 4 saat ver vardiyalı personele salı 4 saat eğitim vermi demek istiyor?
   
 8. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Eğitimi mesai saatleri içerisinde verilmesi gereklidir. Tehlike sınıfına göre verilmesi gereken eğitim sürelerini göz önüne aldığınızda, çok tehlikeli sınıfta bulunan bir iş yerindeki çalışanların 16 saatlik zorunlu eğitimini ister 4 saatlik 4 seferde ister 8 saatlik 2 seferde verebilirsiniz.   
 9. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  Cumartesi verdiğiniz eğitimler mesai olarak personelin puantajına işlenmelidir. İşveren bu süreler deki ücretleri personellere vermelidir.

     

   
 10. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Buradaki konu aslında verilip verilemeyeceği değil. Daha doğrusu benim kafaya taktığım bu değil.

  Sadece bu firma ve bu firma patronu için konuşmuyorum, genel anlamda ulan zaten verdiğiniz maaşlar belli, elin garibanı, dibi çıkıyor evine bakmak için, yaşadığı sıkıntı standart bir ortadoğu ülkesi sıkıntıları, çoğunluk cehaletin taş devrinde, eğitim alması gerekiyor, üstelik yasal olarak zorunlu.

  Ama senin o 4 saatte bile gözün var be adam. Adamın eğitim süresinde bile gözün var. Sofrasındaki ekmeğinde de gözün var. Yılda üretim yaptığı 2080 saatin 16 saatini vermiyorsun. Benden değil ondan gitsin diyosun. Dinleneceği süreden gitsin diyosun. Karısına çocuğuna ayırabileceği zamandan gitsin diyosun. Allah davul etsin lan sizi.   
 11. KübraHemşire

  KübraHemşire TÜİSAG Üyesi

  Çalışanlarınız cumartesi günlerini dinlenmek ve iş dışı aktiviteleri için kullanmak yerine eğitime geldiklerinden,baştan eğitime karşı önyargılı ve isteksiz olmuştur.önceden yapılmış planları alt üst olduğu için verdiğiniz eğitimin verimli olabileceğini düşünmüyorum.Eğitim saatinde yapılmışmıdır,evet ,katılanlar ordamıdır,evet ama bence ruhen hiçbiri orada değildi.Ben olsam bende dinlemek istemem,psikolojik öc alma gibi bişiy oluyor sanırım.keşke mesai saatleri içinde olabilseymiş.   
  Kerem GÜRBÜZ ve Ediz U. bu yazıya teşekkür etti.
 12. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  • Mesai ücretlerini ödeyerek Cumartesi günü eğitim verebilirsiniz.
  • Eğitimleriniz 4 saat ve katları olmak zorundadır (1 , 2 , 3 saatlik eğitimler düzenleyemezsiniz).
  • Mesai ödenmesi yerine yıllık izinden düşemezsiniz.
  • İlgili Yönetmelik Madde 11/3 'de belirtilen "vardiya ve benzeri iş programları dikkate alınarak farklı zaman dilimleri" tanımlaması ; Örnek , tehlikeli sınıf için 12 saatlik eğitimin verilmesi gerektiği fakat bunun tek seferde verilmesi tercih edilse de !!! Çalışma programı , vardiya v.s. durumlar nedeniyle 4 saat ve katları şeklinde "farklı günlerde" verilebileceğini belirtmek içindir. Farklı anlamlar yüklemeyiniz.

  Umarım yeteri kadar anlaşılır olmuştur.

  Kolay gelsin ,

   
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  "Mesai ödenmesi yerine yıllık izinden düşemezsiniz." bunu anlamadım. Böyle bir ifade yok konunun evvelinde. Söylemek istediğiniz "bu eğitim süreleri yerine izin kullandırılamaz" ise böyle bir hak 4857' de mevcut ister para ister serbest zaman olarak fazla mesai ödemesi yapabilir işveren.
   
  Sümeyye.. bu yazıya teşekkür etti.
 14. Zeynep Kond

  Zeynep Kond TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bi soru sormak istiyorum konumuzla pek ilgisi olmayabilir ama b sınıfı isg sinavina girecegim. Hızlandırılmış kamplar oluyormuş onerdiginiz bi kurs var mi??hangisine gitmeli?

   
 15. Canberk7

  Canberk7 TÜİSAG Üyesi

  Eğitim süreleri ve konuları
  MADDE 11
  3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde iş yerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

  Arkadaşlar, eğitimler iş başı öncesi ne kadar hızlı tamamlanırsa o kadar iyi bunu biliyoruz. Yukarıdaki maddenin yorumunda iş yerindeki vardiya ve benzeri iş programını dikkate aldığınızda 4 saat ve katlarında eğitim veremiyorsanız farklı zaman diliminde de değerlendirilebileceği ifade edilmiş. Zaman dilimi; gün olarak yorumlanabiliyorsa saat dilimi olarak da yorumlanabilir. Ben 2'şer saat bile yapsam (iş programı sebebi ile) eğitimi sonunda tamamlamış oluyorum. Müfettişler de iyi niyete istinaden 4 saat ve katına takılmıyorlar.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica