İSG Egitimlerini Belgelendirmek

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hassan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi  İyi günler yakında bir firma ile anlaşmaya varacağım fakat firma yetkilisi İSG egitimleri sonucu katılımcıları sertifikalandırmak istiyor İSGU C sınıfıyım benim böyle bir yetkim olabilir mi veya xxxx firması şu bölge sorumlusu şu isimli çalışanın şu konu başlıkları eğitimini almıştır şeklinde bir sertifika düzenleyip imzalaya bilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim iyi günler


   
 2. melikenas

  melikenas TÜİSAG Üyesi

  6666, A. Aytuğ KADIOĞLU ve Hassan bu yazıya teşekkür etti.
 3. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi

  Yani belgelendirmek dışında şirket sertifika istedi ben bu sertifikayı hazırlayıp imza atarak yapabilirim diyorsunuz

     

   
 4. İSG BURSA

  İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

  Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Yönetmeliğini okuyun size yardımcı olacaktır.Belge düzenlemek isterseniz öntest ve sontest yaparak değelendirme yapmayı da unutmamalısınız.

   
  Hassan bu yazıya teşekkür etti.
 5. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Verdiğiniz eğitimler sonunda eğitime katılanlara kısa bir test usülü sınav yapıp (5-10 soru gibi) başarılı olanlara eğitime katılım sertifikası verebilirsiniz. Eğer katılanların vesikalık resimleri de varsa üzerine iliştirilmiş şekilde dağıtmanız daha isabetli olacaktır. Ekte bizim hazırladığımız bir sertifika var. Belki işinize yardımcı olur. Saygılarımla...

  EĞT.KATILIM BELGESİ.jpg

     

   
  mervea., Aytuğ, buketdemir ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. İSG BURSA

  İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

  EVET BELGE DÜZENLEYEBİLRİSİNİZ VE İMZADA ATABİLİRSİNİZ. AMA ŞARTLARI DEDİĞİM YÖNETMELİKTE YAZIYO ...ÇALIŞANIN ADI GÖREVİ EĞİTİM TARİH SÜRESİ EĞİTİMİN KONUSU BELGEDE OLMAK ZORUNDA.ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DE YAPILMAK ZORUNDA BURDADA SİZE EN KOLAY METOD OLARAK 10 SORULUK BİR TEST HAZIRLAYIP HEM EĞİTİMDEN ÖNCE HEMDE EĞİTİMDEN SONRA SORMAK KAYDI İLE EĞİTİMİ DEĞERLENDİRMENİZ OLACAKTIR.

   
  Hassan bu yazıya teşekkür etti.
 7. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz. sertifika örneği de gayet başarılı :)
   
 8. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi

  Eddi bey, sınav öncesi ve sonrası sorduğunuz soruları da gönderebilir misiniz rica etsem...   
 9. tahirdönmez

  tahirdönmez TÜİSAG Üyesi

  ekteki sertifika örneğine ekleme yapmak istediğim hususlar
  1-Yönetmelik değerlendirme(sınav) yapılmasını öngördüğü için, belgenin metin kısmına "yapılan sınav neticesinde başarılı olarak bu belgeyi almaya hak kazanmıştır" eklenirse daha faydalı olacağı kanısındayım.
  2-İş Güvenliği Uzmanı imzasının dışında işveren vekili veya yönetim temsilcisinin imzasının da alınmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.
  3-Mutlaka eğitim belgelerinin personelin şahsi dosyasında muhafazası gerekmektedir.

     

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 10. İSG BURSA

  İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

  benim hazırladığım varda burda önemli olan öntest sontestin sorularının cevapları hazırladığınız sunumun içerinde yer alması gerekli.Önce sunum hazırlamalı ve sonra o sunumda bahsedilen konulardan can alıcı soruları seçmeli ve aynı soruları hem eğitimden önce hemde eğitimden sonra sorarak eğitimden sonraki farkı ölçebilirsiniz.   

  Ekli Dosyalar:

  erenci, 6666, ali ihsan saatci ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Sizin dediğiniz gibi bu eklemelerde yapılabilir. Tamamen isg uzmanının kendi tasarrufu... Ben eğitimlerde sınav soru kağıtlarını muhafaza ediyorum. Ayrıca eğitime katılım formuna da sınav sonucu yazıyorum. Sertifikaları ise personele dağıtıyorum. Personel, sertifikası elinde olduğu zaman yapılan işin maddi bir sonucu ortaya çıkıyor. Diğer türlü havada kalıyor.   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 12. murat_tora

  murat_tora TÜİSAG Üyesi

  MADDE 7 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:....
  ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;

  1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini ilgili mevzuata uygun olarak planlamak ve uygulamak.


  Arkadaşlar yukardaki ifadeler yönetmeliğe ait.Lütfen dikkatli okuyun İSG uzmanı olarak eğitim vermeye hakkımız yok.Eğitimi planlama ve uygulama terimleri var.Yönetmeliğin hiçbir yerinde isg uzmanı eğitim verebilir diye geçmiyor.Eğitim vermek ayrı,planlama ve uygulama ayrı şeyler...

   
 13. ASİL

  ASİL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yukardaki ifadeler yönetmeliğe ait.Lütfen dikkatli okuyun İSG uzmanı olarak eğitim vermeye hakkımız yok.Eğitimi planlama ve uygulama terimleri var.Yönetmeliğin hiçbir yerinde isg uzmanı eğitim verebilir diye geçmiyor.Eğitim vermek ayrı,planlama ve uygulama ayrı şeyler...

  sayın murat_tora bey, eğer (İSG uzmanı olarak eğitim vermeye hakkımız yok) derseniz yanılırsınız ... çünkü işe giriş eğitimleri dahil yıllık eğitimler isg uzmanı tarafından planlanarak uygulanır... Hem isg uzmanı bu eğitimi veremezse kim verebilir ?????????
  Planlamak ve uygulmaktan kasıt ; yılllık eğitim planlarını hazırlamak, farklı iş bölümlerine göre konuları belirleyip uygun eğitimler hazırlamaktır.
  ( yani mutfakta çalışan aşçı ile sahada çalışan bir operatör veya ofiste çalışan bir muhsebecinin eğiitimleri aynı olmayacaktır. )

  Ayrıca ''İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki , Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'' madde 7 isg uzmanlarının görevlerinden bahseder.... bu görelerden biride 'EĞİTİM BİLGİLENDİRME VE KAYITTIR'...

  Herkese kazasız günler .....
   
  ATURAN ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 14. okyanus

  okyanus TÜİSAG Üyesi

  bu konuda bende birşey sormak istiyorum. Test için geçme notunu kaç olarak belirliyorsunuz? Ben 70 diye düşündüm ama hayallerimi yüksek mi tuttum acaba çan eğrisi uygulayasım geldi sonuçları okuyunca:)

   
 15. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanı olarak isg konuları ile alakalı eğitimleri vermek bizim sorumluluğumuzudur. (kkd kullanımı-yüksekte çalışma-temel isg eğitimi- vs gibi)
  ama bizim sorumluluğumuzda olmayan ama eğer gerekiyorsa dışarıdan aldırmak zorunda olduğumuz MESLEKİ EĞİTİM BELGESİDİR. milli eğitimden veya halk eğitim merkezelerinden alınıyor.   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 16. maqrosoft

  maqrosoft TÜİSAG Üyesi

  Murat bey Eğitimleri İş Güvenliği uzmanı verir

   
 17. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu belgeyi düzenlemek şart mı? Sadece katılımcıların imzalarını alıp eğitim içeriğiyle beraber dosyalasak olmuyor mu? Her işe girişte belge her ileri düzey eğitimde belge ben 800 çalışandan sorumluyum. Gereksiz bir emek gözboyama gibi geliyor süslü püslü belgeler.

   
 18. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği mühendisi ? Böyle bir ünvan var mı?

   
 19. İSG BURSA

  İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

  iş sağlığı ve güvenliği kanununa bakacak olursak böyle bir tanım yok. kanunun 3. maddesinde destek elemanı sıfatıyla tanımlanabilir gibi.kesinde konuşamıyorum çünkü sadece tanımlar kısmında yazmış bir daha da atıfta bulunulmamış. belki çıkacak yönetmeliklerde değinirler.

   
 20. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Ben eğitimlerin sonunda 10 soruluk test yapıyorum. Geçme notu 70 olacak şekilde uyguluyorum. Fakat soracağım soruların cevaplarını eğitimde özellikle vurguluyorum. Slayatlarımda büyük puntolu, renkli şekilde bu konuları işliyorum ve tekrar tekrar katılımcılara sorarak ve onlara söyleterek akıllarına kazıyorum. Şimdiye kadar 70 in altında alan 3-4 kişi olmuştur.

   
  korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica