İSG Eğitimleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında İbrahim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  Bir firmada verilen eğitimlerin geçerliliği ne kadardır? Yani her yıl tekrarlanmalı mı veya farklı periyolarda? Yönetmeliklere baktım sadece yeni başlayanlar ve firma içinde çalışma yeri değişenler için verilmelidir diyor. Bu kapsam dışında olanlar için 3-4 yıl önce verilen eğitimler geçerli midir?
  Teşekkürler.


   
 2. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Her yıl tekrarlanması gereklidir ibrahim bey

   
 3. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bunun için yasal mevzuat var mıdır? Yoksa bir yorum veya tecrübe midir?

     

   
 4. ayfer

  ayfer TÜİSAG Üyesi

  referans alınması gereken mevzuat var
  Ancak deneyim ve tecrübelerin mevzuata dayandırılarak aktarılması, dinleyenlerinde anlayabilmesini kolaylaştıracaktır

   
 5. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanun der ki
  Çalışanların eğitimi
  MADDE 17 (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanmasıhâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.


  Eğitim yönetmeliğinde de şöyle geçer.
  Eğitim Programlarının Düzenlenmesi
  Madde 10 — İşverenler, çalışanların yaptığı veya yapacağı işle ilgili bilgisinin olmaması, eksik olması ya da mevcut bilgisinin yetersiz kalması gibi hususları dikkate alarak işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanlarının değişmesi halinde ve yeni teknoloji uygulamalarında, çalışanların aşağıda belirtilen eğitim programlarından geçmelerini sağlayacaktır.
  a) Yeni eğitim; çalışanların işe başlamalarında ve yeni şartlara kolaylıkla uyum sağlamaları için yeni bilgiler vermek üzere düzenlenen programlardır.
  b) İlave eğitim; çalışanların iş güvenliği ve mesleki bilgilerinin eksikliklerini gidermek ve meslekteki niteliklerini geliştirmek için ilave bilgiler vermek üzere düzenlenen programlardır.
  c) İleri eğitim; çalışanların iş güvenliği ve mesleki düzeylerini yükseltmek ve meslekte eskimişliği gidermek için düzenlenen programlardır.
  Eğitim, değişen ve yeni ortaya çıkan risklere uygun olarak yenilenir ve gerektiğinde periyodik olarak tekrarlanır.


  sonuç olarak her sene eğitim vermezseniz kimse bu sene niye vermediniz diyemez ama her yıl tekrarlanması genel bir uygulamadır. ve bence de kültürün yerleşmesi ve unutmamak için böyle olmalıdır.     

   
  deryayran, İbrahim ve Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica