Soru : İsg Eğitim Süresi Ve Belgelendirme

ali veli86

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba

Birçoğunuz için çok kolay bir soru olacaktır ama mazur görün beni. Yeni başladım uzmanlığa. Öğrenmek istediğim 1-2 nokta var:

Bir seferde en fazla 4 saat mi eğitim verebilirim çalışanlarıma? Bize danışmanlık yapan bey 4 saat verebileceğimi söyledi. Ama yine de emin olamıyorum. Yönetmelikte 11. maddenin 3. fıkrasında "Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir." diye belirtiliyor. Buradan en fazla 4 saat verilir sonucunu çıkartamıyorum. Başka bir yönetmelikte mi yazıyor bu? Bana doğrusunu söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Eğitimden sonra bu eğitime katıldıklarına dair bir form doldurtmam gerekiyor değil mi? Burada eğitim alanın ismi, imzası, TC Nosu, görevi, eğitimi veren uzmanın ismi, imzası, eğitim konusu ve süresi yazıyor. İşyeri hekimi de eğitime katılmak zorunda mı? O da imza atmalı mı forma?

Bu katılım formundan sonra eğitim sertifikası düzenleniyor. Özlük dosyasına tam olarak neler girecek? He katılım formu, hem de sertifika mı?

Eğer maksimum 4 saatlik eğitim verebiliyorsak, az tehlikeli işte çalışacak personel için 2 kez eğitim verip 2 ayrı katılım formu imzalatmam gerekiyor değil mi? Eğer böyleyse, eğitim sertifikasını nasıl hazırlamalıyım? 2. eğitimden sonra toplam 8 saat eğitim almıştır diye mi, yoksa 4 saatlik eğitimlerin karşılığında 2 ayrı sertifika mı?

Gerçekten kafam karışıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

suatsahinn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba

Birçoğunuz için çok kolay bir soru olacaktır ama mazur görün beni. Yeni başladım uzmanlığa. Öğrenmek istediğim 1-2 nokta var:

Bir seferde en fazla 4 saat mi eğitim verebilirim çalışanlarıma? Bize danışmanlık yapan bey 4 saat verebileceğimi söyledi. Ama yine de emin olamıyorum. Yönetmelikte 11. maddenin 3. fıkrasında "Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir." diye belirtiliyor. Buradan en fazla 4 saat verilir sonucunu çıkartamıyorum. Başka bir yönetmelikte mi yazıyor bu? Bana doğrusunu söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Eğitimden sonra bu eğitime katıldıklarına dair bir form doldurtmam gerekiyor değil mi? Burada eğitim alanın ismi, imzası, TC Nosu, görevi, eğitimi veren uzmanın ismi, imzası, eğitim konusu ve süresi yazıyor. İşyeri hekimi de eğitime katılmak zorunda mı? O da imza atmalı mı forma?

Bu katılım formundan sonra eğitim sertifikası düzenleniyor. Özlük dosyasına tam olarak neler girecek? He katılım formu, hem de sertifika mı?

Eğer maksimum 4 saatlik eğitim verebiliyorsak, az tehlikeli işte çalışacak personel için 2 kez eğitim verip 2 ayrı katılım formu imzalatmam gerekiyor değil mi? Eğer böyleyse, eğitim sertifikasını nasıl hazırlamalıyım? 2. eğitimden sonra toplam 8 saat eğitim almıştır diye mi, yoksa 4 saatlik eğitimlerin karşılığında 2 ayrı sertifika mı?

Gerçekten kafam karışıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

En az dört saat verebilirsin, en fazla olarak belirlenmiş bir süre yok. Yasal süreyi doldurduktan sonra eğitim konuları haricinde iş yerinin fazladan belirlemiş olduğu eğitimlerde süreyi istediğin gibi belirleyebilirsiniz. Örneğin sekiz saatlik eğitimi 4+4, 4+6, 8+3, 8+1+1+1 vs olarak verebilirsin fakat 3+5, 2+6 vs veremezsiniz.
Sağlık konularını iş yeri hekimi anlatır. Dolayısıyla sertifika ve katılım formunun eğitimi veren kısmında ıslak imzası gerekir.

Eğitim ile alakalı düzenlenmesi gereken dokümanlar;

-Yıllık eğitim programı: İşyeri hekimi, İş G. Uzm. ve İşveren ıslak imzalı.

-Eğitim katılım formu(çalışan adı soyadı, unvanı, ıslak imzası): Her eğitimde ayrı ayrı düzenlenecek. Zorunlu değildir. Fakat zorunluymuş gibi önemlidir.

-Katılım belgesi: Bir kere düzenlenebilir. Düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi olur. Dikkat edilmesi gereken nokta eğitim birden fazla seferde verildiyse ve tek belge düzenlemeye karar verildiyse tarih kısmında bütün tarihler ayrı ayrı yazılır

-Eğitim değerlendirme(öncesi-sonrası sınav)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.