Soru : Isg De Kendini Gelistirme

Sümeyye çali

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba. Is sağlığı ve güvenliği 4. Sinif ogrencisiyim. Meslekte kendimi gelistirme konusunda sorun yasiyorum. Su an staj yapiyor gozukuyorum ama stajimi yaptigim osgb de hicbir sey goremedim. Bingöl ili olarak su an faaliyet gostermediklerini one suruyolar. Isin kış dolayısıyla durgun oldugunu söylüyorlar. Stajimi yapamadigim için üzülüyorum. 4 yilllik eğitim sonunda hiçbir şey bilmedigimi goruyorum. Isg olarak isimin ne kadar ciddi oldugunun farkındayım stajla olmasa bile kendi kendime Nasıl gelişirim diye düşünüyorum. Bu konuda siz degerli buyuklerimin onerisine ihtiyacım var.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam,
Öncelikle şunu söyleyeyim, ben yaklaşık 20 yıldır ağırlıklı olarak yurtdışı projelerde çalışmış biri olarak halen daha isg konusunda pek bir şey bilmediğimi görebiliyorum. Dolayısı ile bu konuda yalnız değilsin :)
İSG multidisipliner bir konu. Hangi uzmanlık belgesine sahip olursanız olun, herşeyi bilemezsiniz bu teknik olarak mümkün değil. Bilebileceğiniz tek şey var : İhtiyaç duyulan bilgiye erişim yolu. Ben kendimden örnek vereyim, elektrik konusu : elektrikçinin işidir, ben sadece emniyet kurallarını uygularım. Kimyasallar: Bilirim ancak ağırlıklı olarak teorik bilirim, lazım olduğunda neyi nerede bulacağımı bilirim ve uygularım. Ama bu konuda işi ehline bırakmak lazım. Fakat inşaat, makine ekipman, vinçler iş makineleri, yüksekte çalışma, kapalı alan çalışmaları, yangın, acil durum uygulamaları bunları bilirim. :)
Şimdi sizin kendinizi geliştirme konusuna gelince :
1) Öncelikle çok okumanız lazım. Yönetmeliklerden başlayıp, standartlara kadar okumanız lazım. Okurken not almanız lazım. Yani kalem-kağıt kullanacaksınız.
2) Yabancı dil bizim işte herşeydir. Çünkü ulusal yönetmeliklerin hepsi tercümedir. Yayınlanmış rehber dökümanların çoğu tercüme, bir kısmı da yabancı yayınlardan alıntılamalar ile hazırlanmıştır. Dolayısı ile İngilizce lisanını geliştirmeniz lazım.
3) Dört yıllık okullu İSG'cisiniz, şurada az kaldı :) Yüksek lisans yapın. Yüksek lisansı B sınıfı belge almak için yapmayın. Mesleğinizde gelişmek ve -çok gençsiniz- mesleğinizin geleceğinde size çok farklı kapılar açabilmesi adına yüksek lisansı TEZLİ yapın. Korkmayın! yaparsınız. Ben bile yaptım :)
4) İnternet üzerinden yazılı medyayı takip edin. Hatta bu forumu takip edin. Kazaları okuyun, kazaları takip edin. Sebep-sonuç ilişkilerini kurun, nasıl önlenebileceklerine dair fikirlerinizi yazın. Yani yine kalem-kağıt :) Bu fikirlerinizi tabi olduğumuz ulusal İSG mevzuatındaki yönetmelikler ile karşılaştırın.
5) Bingölü bilirim, sizin okulu da bilirim ;) Gerek okula gidip gelir iken, gerek yaşadığınız her ortamda iyi bir İSG gözlemcisi olun. Biz İSG (Safety) ekipleri biraz paranoyak olmamız lazım :) Bir örnek, kendi evimde kendi hatam nedeniyle bir priz yerinden çıktı. Onu bile değerlendirdim inanın :)
6) Staj konusuna gelince. Ben de staj yaptım. İki yıllıktan gelmeyim. Staj danışmanım dahil kimsenin bir yardımını görmedim. Staj yaptığım yerde de herkes işinde gücünde idi. Yani yeknesaklık hakim idi. Bu ne demek ? "Benden önceki nasıl yapmış ise, ben de öyle devam edeyim, sorun çıkıncaya kadar. Sonrasına bakarım" düşüncesi. Bir OSGB size İSG dokümantasyonu ve resmi yazışmalar ile ilgili ciddi anlamda bilgi sağlar. Mesela benim en zayıf olduğum konudur bu, resmi yazışmalar. OSGB'nin saha işi az olabilir vs. Siz de o zaman iş akışlarını inceleyin, diyeceğim ama :) hehehehe :) şu ana kadar bir kaç OSGB haricinde hiç birinde bir kalite dosyası, iş akış dosyası vs. görmedim. O zaman siz hazırlayın :) Eğitim eğitimdir.
7) İkinci üniversite imkanlarından yararlanın. Neticede buralara sınavsız kayıt yaptırabiliyorsunuz. Eylül dönemini iyi takip edin. Atatürk üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi (2 yıllık) AÖF çok faydasını görürsünüz. Evet biz AFAD'çı olmayacağız ama, iş yerlerinin acil durum planlarını hazırlamak, tahliye tatbikatları, yangın konuları vb. eninde sonunda bizim başımıza kalıyor :) Ayrıca, Anadolu üniversitesi Adalet (2 yıllık) AÖF, çok faydasını görürsünüz. Yok öyle üç gün bilirkişi eğitimi görüp sonra bilirkişi olmak ;) ;) Anladınız siz ne demek istediğimi.
Sonuç, hiç canınızı sıkmayın. Yalnız değilsiniz :) Son bir tavsiye, şu saçma sapan İSG uzmanlık sınavına şimdiden hazırlanmaya başlayın. Yönetmelik okuyun diyeceğim ama, adam kalkıyor topraklama yönetmeliğinin garip bir yerinden garip bir soru soruyor. Ben İSG uzmanıyım kardeş :) Ben elektrikçi değilim :) diyemiyoruz :) Bu forumdaki soru bankaları ve sınav konularını okuyun.
Friedrich Nietzsche'nin dediği gibi "Sen dipsiz bir kuyuya uzun uzun baktığında, dipsiz kuyu da sana bakar.". Her ne kadar bizim İSG bir dipsiz kuyu ise de lütfen, dipsiz kuyunun sana bakmasına izin verme! Üzmeyin kendinizi, bizim işte karamsarlığa yer yoktur.
Şimdiden başarılar diliyorum.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tolga Bey,

Çok güzel bir yazı yazmışsınız, hem bilgilendirici hem de motive edici sizin de dediğiniz gibi ömür boyu öğrenme gerektiren bir meslek. Hatta deneyimli - deneyimsiz uzmanın ayrımını çalışma yılı ve sektörü değil kendisini geliştirme başarısı belirliyor. Bu yüzden kendimizi geliştirebileceğimiz her bilgiden istifade etmek zorundayız.

Saygı ve sevgilerimle, iyi çalışmalar dilerim herkese.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.